GÜNCEL HABERLERİ

"FETÖ’cüyüm" itirafı Paşa’ya!..

Adı 15 Temmuz kahramanları arasında anılırken FETÖ’cü olduğu anlaşılan Yüzbaşı Burak Akın’ın itirafı bizzat Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Güler’e yaptığı ortaya çıktı. Akın 28 Aralık akşamı korumalığını yaptığı Org. Güler’e ağlayarak gidip, “Şimdiye kadar söyleyemedim ama ben de onlardanım” dedi.

Yeni Şafak’tan Osman Özgan'ın haberine göre Türkiye gündemine bomba gibi düşen Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler’in koruma müdür yardımcısı Yüzbaşı Burak Akın’ın örgüt irtibatının ortaya çıktığı olayın perde arkasına ulaşıldı. Alınan bilgiye göre, kripto FETÖ’cü çıkan Akın, 28 Aralık perşembe günü akşam saatlerine doğru Orgeneral Güler’in yanına girdi. Ağlamaya başlayan Akın, “Şimdiye kadar söyleyemedim ama ben de onlardanım (FETÖ’cüyüm). Örgüt baskısından bıktım artık” dedi. Sinir krizi geçiren Akın, intihar edeceğini ileri sürdü.

FETÖ İTİRAFI GÜLER’İ ŞOKE ETTİ

Bu itiraf karşısında şoke olan Güler’in talimatıyla Hukuk Müşaviri Mehmet Yüzbaşıoğlu, durumu Ankara Başsavcılığı’na bildirdi. Ankara Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu’nda sorumlu başsavcı vekili talimatıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na giden emniyet ekipleri, Akın’ı gözaltına aldı. Akın daha sonra emniyete götürülerek sorguya alındı.

120 KRİPTOCU ARASINDAYDI

Mahrem yapılanmadaki ‘ankesörlü telefon’ taktiği deşifre edilen örgütün, TSK’daki kripto mensupları tek tek deşifre edilerek yakalandı. Bu kapsamda jandarma ve havada kritik operasyonlar yapılırken, örgütün Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda mahrem yapılanmasına ilişkin de soruşturma açıldı. Yapılan çalışma sonucu FETÖ’cü olduğu tespit edilen ve hala görevde bulunan 120 civarında asker tespit edildi. Akın’ın da bu şüpheliler arasında yer aldığı belirtildi.

SORUŞTURMAYI ÖĞRENDİ

Akın’ın 15 Temmuz darbe girişiminden 1.5 yıl sonra gelen itirafı birçok soru işaretlerine neden olurken, yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınması planlandığı kaydedildi. Akın’ın, hakkındaki soruşturmayı öğrendiği ve paniğe kapıldığı, ardından da Güler’in yanına giderek FETÖ irtibatını itiraf ettiği belirtiliyor. Akın’ın kendini kurtarmak için böyle bir girişimde bulunduğu değerlendiriliyor.

RÜTBELİ ASKERLERE İNCELEME

Burak Akın’ın kripto FETÖ’cü çıkmasının ardından Genelkurmay, incelemelerini sıklaştırdı. Türk Silahlı Kuvvetleri, ordudaki tüm rütbeli askerlerin okulları, aileleri, görev yerleri ve komutanları tek tek incelenecek. Yüzbaşı Burak Akın, eski Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak’ın koruma müdür yardımcısıydı. 15 Temmuz günü, Kara Havacılık Komutanlığı’ndaki hareketliliği denetlemeye giden Çolak’ın yanında bulunan Akın, Genelkurmay Karargah’ta darbecilere direndiği gerekçesiyle kahraman ilan edilmiş ve madalya ile ödüllendirilmişti. Kamera görüntüleri de ortaya çıkan olaylarda, Burak Akın, darbe girişimini engellemeye çalışırken bacaklarından vurulmuş, yaralarına turnike yapmak isteyince de darbeci askerler tarafından “turnike yok” denilerek engellenmişti. Darbeci askerlerden biri, Akın’ı vurduğunu inkar etmişti.

Verdiği iki isim Genelkurmay ve ÖKK’dan çıktı

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeki sorgusu devam eden Akın’ın itirafları doğrultusunda 2 muvazzaf asker geçtiğimiz günlerde gözaltına alınmıştı. Yüzbaşı rütbesinde olan ve Akın’ın devresi olduğu anlaşılan söz konusu askerlerin, aynı hücre içerisinde yer aldıkları belirtildi. Bu askerlerin Genelkurmay Karargah’ta ve Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görevli olduğu bilgisine ulaşıldı. Akın’ın ismini deşifre ettiği söz konusu askerlerden birinin FETÖ irtibatını itiraf ettiği öğrenildi. Ancak yakalanan diğer ismin ise suçlamaları inkar ettiği ve FETÖ’cü olmadığını iddia ettiği kaydedildi.
  • Bu Haberi
Gamze Özçelik: "Kapanmam gerektiğini biliyorum"
CHP'li Özel'den 'Akşener ortak aday mı?' sorusuna yanıt
Başbakanlık koltuğu son kez Esma'ya emanet
Ermenistan'da sıcak saatler yaşanıyor!..
Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı ve çocukları kabul etti
1. Meclis'te tören düzenlendi!
Burcu Kara, Selanik'ten paylaştı!
Emekliye ek zam geliyor!
Rusya ve Çin'den ortak karar!
Vatanım Sensin bitiyor!
Ebru Gündeş’ten çocuklara 50 bin liralık bağış
Atatürk'ün o fotoğrafı iki il arasında tartışma konusu oldu
Ayrılık sonrası Aslı Enver'den ilk paylaşım!
AK Partili isimden Seda Sayan'a ağır sözler: "Aşağılık bir kadın!"
Necef Uğurlu Yazdı: "O Tek Kelime İçin ‘VATAN‘"
Almanya'dan gerilim yaratacak karar!
Yıldız Tilbe: "Doğuştan mankenim"
İş adamı Murat Kipritoğlu 'gaip değilim' dedi, boşanma iptal oldu!
Kuzey Amerika'da Kıvanç rüzgarı esiyor!
22 Nisan 2018 TNS Rating Sonuçları
Ahmet Hakan: "Adil Gür hangi rakamı verirse 9 puan düşün"
Ahmet Kural'ı robot Sophia ile gören hayranları coştu!
Meteoroloji uyarı üstüne uyarı yayınladı!
Hüsnü Şenlendirici'nin başındaki saçlar ağardı
ABD'den YPG'li teröriste eğitime devam!
Nurgül Yeşilçay'ın sushi kaçamağı!
Çiftlik Bank yuvaları dağıtmaya başladı!
Neslihan Atagül ve Kadir Doğulu kavga mı etti?
YSK'nın siyasi partilere ilişkin kararı Resmi Gazete'de
Buse Varol kına gecesinden paylaştı