SAĞLIK HABERLERİ

"Mutluluğa" şeker darbesi!

Tepeden tırnağa tüm organları vuran diyabet yani şeker hastalığı cinsel hayatı da olumsuz etkiliyor. Kontrol edilemeyen diyabet hem kadın hem de erkeklerde isteksizliğe yol açıyor.

Takvim'de yer alan habere göre sinsi şeker cinsel hayata da darbe vuruyor. Diyabetik hastaların yüzde 70'inin cinsel fonksiyonlarında bozukluklar meydana geldiğini söyleyen Medical Park Bursa Hastanesi Endokronoloji Uzmanı Uz. Dr. Mine Özduman Cin, şöyle konuşuyor: "Bu rahatsızlık her iki cinste de diyabet süresi uzadıkça daha sık görülmeye başlar. Sinir sistemi harabiyetine ilaveten damarların yapısında meydana gelen bozukluklar bunun daha da ağırlaşmasına sebep olur. Kan şekeri kontrolsüz seyreden hem kadın hem de erkeklrde cinsel bozukluklar ortaya çıkabilmektedir."

'İstek kaybolur'


Kadın hastalarda adet düzensizlikleri, cinsel istekte azalma veya cinsel istekte kayıp olabileceğini ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yuliya Doster ise, şu uyarılarda bulundu:

'UTANMAYIN'

"Şeker hastalarının diğer sağlık problemleri gibi cinsel sorunlarını doğal algılayıp hekimiyle konuşması gerekir. Bunun hekimlerden gizlenmesi zaman içerisinde sorunun iyice şiddetlenmesine ve tedavinin zorlaşmasına sebep olur. Kan şekeri kontrolü beslenmenin düzenlenmesi ve hareketin artırılması cinsel sağlık için koruyucu tedavi yaklaşımlarıdır."
  • Bu Haberi