YAŞAM HABERLERİ

Hanefi Yeter: "Sanat sadece duvarları süslemez"

Hanefi Yeter:

Usta ressam Hanefi Yeter’in 50 yıllık sanat serüveni “Evvel” sergisinde... İşlerinde toplumsal meseleleri konu eden Yeter, “Sanat, duvarları süsleyip insanlara hoş görünmek için yapılan bir şey değil. Sanatçının, çağımızın sorunlarını irdelemek gibi bir zorunluluğu var” diyor.

Yeni Şafak'tan Seray Şahinler Demir'in haberine göre sanatın merkezine insanı koyan, toplumsal meseler karşısında insanın sevincini, hüzününü, hayallerini çalışmalarında işleyen usta sanatçı Hanefi Yeter’in ilk retrospektifi açıldı.

90’ın üzerinde kişisel sergi açan, çok sayıda karma sergiye katılan ve eserleri çeşitli müze ve özel koleksiyonlarda yer alan sanatçının bu çok özel sergisi, 50 yıllık sanat serüvenine ışık tutuyor.

Sanatçının “Evvel” adını verdiği sergisinde, tuval resimleri, seramik çalışmalar gibi eserleri yer alıyor.HASASSİYETİ KAYBETMEDİK

Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun atölyesinde eğitim alan sanatçı, 1972’deki mezuniyetinin ardından Almanya’ya gitmiş, sanat hayatının 30 yılını burada geçirmişti. Yeter, bu süre zarfında, Almanya'daki Türklerin sorunlarını eserlerine konu etti:

“Hiçbir zaman Türkiye’den kopmadım. Sanatsal ortamını takip ettim. O duyarlılığı dışlayamıyordum çünkü bizde hassasiyet vardı” diyen Yeter şunları kaydediyor: “Almanya serüvenimin başında Türk çocuklarının problemleri, oturma izni, kaçak işçiler gibi sorunların üzerine gittim. Bu sorunları resimlerime yansıttım. Dünya koşullarında oluşan problemler üzerine de çalıştım. Çernobil hakkında yaptığım bir resim var. Burada sergiliyoruz. 1980’li yıllarda Türkiye’deki terör olaylarına karşı duyarsız kalamazdım. Onun üzerine yaptığım resim var. Bunların yanında da içe dönük, duygusal olarak yaptığım işler oldu.”Geçmişe bakmıyorum

“Evvel geçmişi anlatıyor. Hepsi benim evvelim”
diyen ressam Hanefi Yeter, “Çok çalışan bir sanatçıyım ama geri dönüp baktığımda şunları da apabilseydim ne güzel olurdu diyorum. Sanat uçsuz bucaksız bir derya. Bir yerinden tutunca bazen noksanlıklarınızı görüyorsunuz. Ama ben geriye bakmıyorum. Hep daha neler yaparım diye düşünürüm" diyor.

YENİ PENCERE AÇIYORUZ

Sanatçıların toplumsal meselelere karşı duyarlı olması gerektiğini belirten Yeter, şöyle konuşuyor: “Sanatçının dünyadaki olaylara duyarlı olmasını yeğlerim. Çünkü sanat, insanların duvarını süsleyip onlara hoş görünmek için yapılan bir şey değil. Sanatçının, çağımızın sorunlarını irdelemek gibi bir zorunluluğu var. Bunu topluma en iyi yansıtacak kesimiz. Ve o duyarlılığı gösterdiğimiz zaman insanların bu sorunları algılaması daha kolay olacak. Meselelerle daha çok ilgilenecekler. Politikacılar zaten işini yapıyor ama biz bu sorunlara başka pencereden bakabiliyoruz.”
  • Bu Haberi
Suudi Arabistan'da sinema salonu açıldı!
Ezgi Avcı mutluluğa smaç bastı!
‘Beni öldür diyen’ taksiciyi öldürdü, 12 yıl hapis aldı
Filiz Akın: "Kanserin 2. evresindeydim"
Trump'tan sonra Pence'den de Türkiye tweeti!
"Kanatsız Kuşlar" dizisinin Nefise'si gecelerde sobelendi!
Taraftar sahaya girip futbolcunun boğazını kesti!
Süreyya Yalçın'ın korkutan güzelliği!
Yunanistan'daki sekiz firari FETÖ'cüden biri serbest
Erol Köse Gülben Ergen'den böyle özür diledi!
Erdoğan'ın çalışma odasına 'böcek' konulmasına ilişkin davada karar
Ümraniye'de feci asansör kazası!
Gözleri Görmeyen Binlerce Öğrenciye Destek Ol!
Necef Uğurlu Yazdı: "Patron değişir, Huy değişmezmiş"
Çağla Şıkel'in tahtını kaptırmaya niyeti yok
Erdoğan'dan AK Partili vekillere kritik uyarılar
Duygu Sarışın'dan 'Çağatay'lı sorulara yanıt yok
Alina Boz'dan Endemol Shine Türkiye'ye tazminat davası!
Alişan-Buse Varol çiftinin tatlı telaşı!
Fatih Altaylı'dan magazincilere serzeniş!
Hazar Ergüçlü'nün basın toplantısında büyük gerginlik!
Kemal Kılıçdaroğlu'ndan 'Aday olacak mısınız?' sorusuna yanıt
Fatih Terim, disiplin kuruluna sevk edildi!
Pencereden bakanlar dehşete düştü!
Kadir Doğulu: "2019’a kadar dizi yok"
Mahir Ünal: "İnternet temelli bir kampanya yürütülecek"
Peker Açıkalın hakkında soruşturma başlatıldı
İstanbul'a sağanak yağış uyarısı!
Begüm Kütük hayranlarını sevindirdi
Rusya, ABD`den tazminat istedi!