YAŞAM HABERLERİ

Tarihin en büyük kazası yaşanıyordu!

Tarihin en büyük kazası yaşanıyordu!

Air Canada uçağı az kalsın, pist yerine, kalkış için sıraya girmiş olan dört uçağın bulunduğu taksi yoluna iniş yapıyordu.

Sputnik’in ABD medyasından aktardığı haberine göre olay 7 Temmuz Cuma günü yaşandı. Toronto-San Francisco uçuşunu gerçekleştiren Air Canada uçağının pilotu az daha tarihin en büyük uçak kazalarından birini yapacaktı. Federal Havacılık Dairesi’nden (FAA) yapılan açıklamada, “Pilot yanlışlıkla, iniş pistine paralel olan C taksi yoluna inişe geçti” dendi. Durumun farkına varan hava trafik kontrol memurlarının pilotu ikaz etmesinin ardından, Airbus A320 tipi uçak inişi pas geçti. “Go-around” yapan uçak daha sonra emniyetli bir biçimde inişini gerçekleştirdi.

Medyaya yansıyan bir ses kaydında, Air Canada pilotuyla hava trafik kontrol memurları arasındaki konuşmalar yer alıyor.

‘Bu adam ne yapıyor!’

Kayıtlarda pilotun, “Pistte ışıklar görüyorum; iniş iznimizi teyit eder misiniz?” dediği; buna karşılık olarak hava kontrol memurunun “2-8 sağ piste inişiniz teyit edilmiştir” cevabını verdiği duyuluyor. Hemen ardından devreye giren bir başka uçağın pilotu (veya hava trafik kontrol memuru) ise “Bu adam ne yapıyor? Taksi yolu istikametinde!” şeklinde konuşuyor. Bu anda Air Canada pilotuna, inişi pas geçmesi talimatı veriliyor. Yerde bekleyen uçaklardan bir tanesinin pilotu ise, “Air Canada uçağı üzerimizden geçti!” diyerek bu konuşmalara katılıyor.
  • Bu Haberi