MEDYA HABERLERİ

"Taşra Mektubu" gerilimi gerçek oldu

Nuri Bilge Ceylan’ın “Ahlat Ağacı” filminde, filmin baş karakteri ile yazar tiplemesi arasında “taşra edebiyatı” üzerine yaşanan tartışma gerçek hayata taşındı.

Habertürk'ten Ümran Avcı'nın haberine göre Nuri Bilge Ceylan’ın önceki hafta vizyona giren “Ahlat Ağacı” filminde, filmin baş karakteri ile yazar tiplemesi arasında “taşra edebiyatı” üzerine yaşanan hararetli tartışma gerçek hayata taşındı. Filme esin kaynağı olan Polat Onat, sosyal medya hesabından; “Telif ödenmedi. Alıntı, Polat Onat gibi tanınmamış bir taşralıdan yapılınca işin etiği değişiyor mu?” dedi. Gerçek hayatta davet edildiği 2013 yılındaki “Taşra ve Edebiyat Sempozyumu”na katılmayı reddeden ve sempozyuma neden katılmadığını açıklayan uzun bir mektup gönderen edebiyatçının bu tavrı filmdeki bir sahneye taşındı. Yaklaşık 6 dakika süren sahnede, filmin baş karakteri Sinan (Doğu Demirkol) “Su katılmamış taşralı” başlıklı mektubu savunurken, yazar rolündeki kişi Süleyman (Serkan Keskin); mektubu gönderen edebiyatçıyı, “Fazla önemsediği bir topluluk karşısında utandığı için konuşmaktan korkan, bu zayıflığını kabul etmek zorunda kalmamak için de bu eksikliğine felsefi bir kılıf uydurmaya çalışan toy bir gencin çırpınışları” olarak yorumluyor.

Beyazperdedeki bu tartışma, mektubun sahibi tarafından gerçek hayata taşındı. Hikâyenin gerçek kahramanı olan, 2013 yılındaki sempozyuma katılmak yerine bir mektup gönderen şair Polat Onat, mektubunun kendisinden izin alınmadan filmde kullanılmasına ve ‘konuşmaktan korktuğu’ yönündeki repliğe itiraz etti.

‘TAŞRALININ BİLE SABRI VARDIR’

Nuri Bilge Ceylan’ın bu mektubu izinsiz kullanmasına tepki gösteren Onat, Twitter hesabından Ceylan’a sitem dolu şu satırları yazdı: “Ahlat Ağacı’nda, yazdığım taşra mektubunu izinsiz kullanıp jenerikte adıma yer veren Nuri Bilge Ceylan ve Mesut Varlık, filmde bahsedildiği gibi ‘utandığı için konuşmaktan korkan’ bir taşralı olduğumu sanıyorlarsa ve telif konusunda mevcut kanuni hakkımı aramayacağımı sanıyorlarsa yanılıyor. Ahlat Ağacı filminin yapımcısına yolladığım maillere cevap alamadım. Nuri Bilge Ceylan’ın sinemasını sevdiğim ve saygı duyduğum için susmayı tercih ettim. Ama nezaketen de olsa hiçbir cevap alamadığım için yaşananları dile getirmem gerekti. Her insanın bir sabrı vardır, taşralının bile...”FİLMDEKİ O SAHNE


Filmin bir sahnesinde Doğu Demirkol’un canlandırdığı Sinan ile taşralı yazar rolünü üstlenen Serkan Keskin bir araya geliyor ve taşra ile edebiyat üzerine çarpıcı bir tartışmada bulunuyor. Bu tartışma sırasında ise ikilinin katıldığı ‘Taşra ve Edebiyat Sempozyumu’nda bir yazarın mektubundan söz ediliyor.
  • Bu Haberi

En Son Medya Haberleri

Diyet dostu dereotu
Didem Balçın: "Rol için heyecanlanmam gerekiyor"
Kivinin ilk kez duyacağınız faydaları
Bora Gencer: "Başarılı müzisyen disiplinlidir!"
Ersun Yanal anlaştı takvimi bekliyor
Dünyaca ünlü ‘Türk Gülü' görenleri kendine hayran bırakıyor
Eda Taşpınar küvet paylaşımıyla olay yarattı!
Google+ 90 gün sonra tarihe karışacak
Selin Denizli Burnaz'ın tatlı yükü
Tunceli'de teröristlerin inlerine girildi
Dilan Çiçek Deniz'in şiir kitabı çıkıyor!
Milli Savunma Bakanlığı'ndan dövizle askerlik açıklaması!
Şahan Gökbakar'dan 'ketojenik' paylaşımlar
Akıl hastası oğlu tarafından boğularak öldürüldü
Gül Gölge'den hayvanseverlere çağrı!
PKK’nın Karadeniz yapılanmasına ilişkin operasyon!
Bahçekapılı çiftinin alışveriş keyfi
Kavgaya karışıp kaçarken polis otosuna çarptılar
İpek Açar'dan aile boyu albüm
Alamadığı işsizlik ödeneğini KDK'nın girişimi sonucu aldı
Bergüzar Korel'in toplantı şıklığı
Yolda bulduğu takıları sahibine teslim etti
4 Bakan'dan ortak açıklama!
Necef Uğurlu Yazdı: "Paranın Satın Alamadığı Bir Şey Kaldı mı?"
Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi şehit oldu
Bakan Soylu 'ByLock' rakamlarını açıkladı
Eser Yenenler'in 1. yıl neşesi
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan vize açıklaması!
Fatih Altaylı'dan Çölaşan ve Doğru'ya açılan FETÖ davasına tepki
Cumhuriyet Gazetesi'ne saldırı olayının faili yakalandı