GÜNCEL HABERLERİ

2.5 milyarlık ‘kayıt dışı’ operasyonu!

2.5 milyarlık ‘kayıt dışı’ operasyonu!

ABD’de yaşayan İran uyruklu kişilerin hesabına 2 milyar 455 milyon lira kaçırdığı belirlenen 417 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. 40 ilde düzenlenen operasyonlarda 280 kişi gözaltına alındı.

Milliyet Gazetesi'nden Ferit Zengin'in haberine göre İstanbul merkezli 40 ilde düzenlenen operasyonda, yasa dışı yollardan yapılan ticari faaliyetlerden elde edilen yaklaşık 2.5 milyar lirayı ikinci ve üçüncü şahısların hesapları üzerinden yurt dışındaki 28 bin 88 hesaba gönderdiği tespit edilen 417 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Şu ana kadar 280 kişinin gözaltına alındığı  operasyonda bazı şüphelilerin PKK, FETÖ, DHKP-C ve Hizbullah’a aidiyet, irtibat veya iltisaklarının olduğu tespit edildi. Paraların gönderildiği alıcıların büyük bölümünün ise ABD’de yaşayan yerleşik İran uyruklu kişiler olduğu belirlendi.

‘Komisyon’ aldılar

İstanbul İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, devletin ekonomik finansal güvenliğini hedef alan eylem ve kişilere yönelik “suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkındaki Kanun’a muhalefet” ve “Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanun’a muhalefet” suçlarından bazı kişilere yönelik soruşturma başlatıldı.

Soruşturma kapsamında, MASAK ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince yürütülen çalışmalarda, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren farklı zamanlarda değişik banka şubelerinden ve ATM’lerden 5 bin lira ve üzerinde olmak üzere yurt dışındaki 28 bin 88 hesaba döviz kurları üzerinden toplam 2 milyar 455 milyon 332 bin 141 lira gönderildiği belirlendi. Şüpheli 267 şahsın hesap hareketleri incelendiğinde, yurt dışında gerçekleştirdikleri transfer işlemlerinin hemen akabinde veya öncesinde komisyon şeklinde ödemeler aldıkları tespit edildi.

Örgüt bağlantısı çıktı

Yurt dışı transfer işlemleri genel olarak ele alındığından şahısların birçok husus kapsamında birbirleriyle ilişkili oldukları, bu ilişkinin akrabalık, vekâlet, para yatırma/çekme, transfere aracılık etme, yurt içinde transfer kaynağı sağlama, yurt dışında yerleşik aynı kişilere belirli tarihlerde belirli tutarlı aklama gibi birçok ağ üzerinden kurulduğu, bu işlemlerin kişi bazlı olarak mali ve ticari profilleri ile uyumsuz olarak gerçekleştirildiği ve şahıslar arasındaki organize bir ilişkiyi gösterdiği belirlendi. Para transferlerinde alıcı konumunda bulunanların büyük bir kısmının ise ABD’de yaşayan İran uyruklu kişiler olduğu tespit edildi.

Bazı şüpheliler hakkında “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “kullanmak için uyuşturucu satın almak, bulundurmak veya kullanmak”, “uyuşturucu ticareti yapmak”, “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak” ve “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak” suçlarından soruşturma yürütüldüğü belirtildi. Yine bazı şüpheliler hakkında MASAK veritabanı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nden temin edilen istihbari verilerde de PKK, FETÖ, DHKP-C, Hizbullah gibi ulusal güvenliği tehdit eden terör örgütleriyle aidiyet, irtibat veya iltisaklarının olduğu tespit edildi. Bu tespitler doğrultusunda, yapılan işlemlerden bir kısmının da Türkiye’nin ekonomik güvenliği bakımından tehlike arz ettiği belirtildi.

Çoğu İranlı 103 kişi

MASAK raporundan belirtilen ve haklarında gözaltı kararı verilen 267 şüphelinin haricinde, yurt içi para transferleri olan çoğunluğu İran uyruklu 103 yabancı şahıs, yüksek tutarlı transfer işlemi gerçekleştiren 40 şüphelinin tespit edildiği, toplamda 417 şahıs hakkında gözaltı kararı verildiği ifade edildi.

Kapalıçarşı’daki döviz büroları üstünden transfer

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerince dün sabah İstanbul merkezli 40 ilde düzenlenen operasyonlarında şu ana kadar aralarında Ülkü Ocakları eski Başkanı Harun Öztürk’ün de bulunduğu 280 şüpheli gözaltına alındı. Transfer edilen paraların büyük bir bölümünün İstanbul Kapalıçarşı’da bulunan döviz büroları üzerinden yapıldığı, pırlanta, zümrüt, elmas ve altın ticaretinin de arasında bulunduğu kanun dışı ticaret kapsamında gönderilen paralar olduğu ileri sürüldü.
  • Bu Haberi
Ali Sunal bebeğin ismini ağzından kaçırdı!
40 bin TL'lik konuk oyuncu: Gaye Turgut Evin
Demir parmaklıklara sıkışan çocuk kurtarıldı
Şevval Şahin'in görüntüsü Bella Hadid'e benzetildi
Nisan ayının gündemini Yüksek Seçim Kurulu belirledi
İlker Kaleli ile ilgili bomba iddia!
'Taraflı yayın' sorusuna CNN Türk Müdürü'nün cevabı!
Ersay Üner'den Büşra Pekin'e övgü yağmuru
Canan Kaftancıoğlu için 11 yıla kadar hapis istendi!
Ece Seçkin'in hayali stadyum konseri
Yılmaz Vural'dan Tanju Çolak açıklaması
Buket Aydın'dan Erkan Baş'a çok sert tepki
Nur Fettahoğlu kızıyla alışverişe çıktı
Sabah'ın İsviçre temsilcisi gözaltına alındı
Azra Akın oğlunu kucağında uyuttu
Çatıdan düşen işçi kurtarılamadı
Meryem Uzerli 72. Cannes Film Festivali’nin en rüküşü seçildi
Nagehan Alçı okurlarından özür diledi
Emre Kaya'dan olay Aleyna Tilki açıklaması!
Trenin çarptığı kadın hayatını kaybetti!
Burak Hakkı'dan sürpriz Yunanistan atağı
Atak Güvenlik'ten Buket Aydın açıklaması!
Hande Subaşı akıllı yatırımcı çıktı
Kayıp muhabirin cesedine ulaşıldı!
Özge Ulusoy: "Çenemdeki ergenlik sivilcesi…"
Muş'ta PKK'ya ait 32 sığınak imha edildi
Almeda - Tolgahan çifti bebeklerinin fotoğrafını paylaştı
Oğlunu kalbinden bıçaklayan babadan şok ifade!
Alişan'dan ayakkabı bağcığı sorusuna Fazıl Say'lı yanıt!
Yeni askerlik kanun teklifi TBMM’de