YAŞAM HABERLERİ

Meteorolojiden 5 il için don ve buzlanma uyarısı

Meteorolojiden 5 il için don ve buzlanma uyarısı

Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü, Elazığ, Malatya, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman'ın yüksek kesimlerinde buzlanma ve donun etkili olacağını bildirdi.

İHA'nın haberine göre Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü Elazığ Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezi tarafından yapılan açıklamada, "Bölgemizde havanın Adıyaman'da açık, Elazığ, Malatya, Tunceli ve Bingöl'de az bulutlu ve açık geçeceği tahmin edilmektedir.Gündüz sıcaklıklarının mevsim normallerinin 1 ile 3 derece santigrat üzerinde, gece sıcaklıklarının ise mevsim normalleri civarında seyretmesi beklenmektedir.Rüzgarların değişik yönlerden hafif kuvvette; yer yer orta kuvvette esmesi beklenmektedir" denildi.

Bölge genelinin yüksek kesimlerinde gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve donun etkili olacağını aktaran merkez, görülecek pus, buzlanma ve don nedeniyle olumsuzluklara karşı dikkatli olunmasını önerdi.

Doğu'da soğuk hava

Doğu Anadolu Bölgesinde, kar yağışının ardından başlayan soğuk hava etkisini sürdürüyor. Bölgede gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 4 dereceyle Kars'ta ölçüldü.

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, havanın az bulutlu ve açık geçmesi öngörülen bölgede, sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer pus bekleniyor.

Bölgede gece en düşük hava sıcaklığı Erzincan'da 2, Iğdır'da 1, Erzurum'da 0, diğer illerde ise sıfırın altında olmak üzere Ağrı ve Ardahan'da 3, Kars'ta 4 derece kaydedildi.

Meteoroloji, bölge genelinde sabah ve gece saatlerinde hava sıcaklıkların hissedilir derecede düşmesi nedeniyle buzlanmaya karşı sürücüleri, don olayına karşı da zirai faaliyetlerin devam ettiği yerlerde tarım ile uğraşan yetkilileri tedbirli olmaları konusunda uyardı.
  • Bu Haberi