GÜNCEL HABERLERİ

ABD’de sinagog saldırısında ölenler için anma töreni

ABD’de sinagog saldırısında ölenler için anma töreni

ABD’nin Pensilvanya eyaletinde sinagoga düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybedenler için anma töreni düzenlendi.

İHA'nın haberine göre Pensilvanya eyaletinin Pittsburgh kentinde bir sinagoga yapılan silahlı saldırıda ölenlerin anısına Squirrel Hill semtinde binlerce insan gece boyunca mum ışığında nöbet tutarak dua etti. Squirrel Hill'deki Tree of Life (Yaşam Ağacı) adlı sinagog'a düzenlenen silahlı saldırının haftalık ibadet sırasında gerçekleştirildiği ve saldırı anında binanın dolu olduğu belirtildi.

Pittsburgh polisi şefi Scott Schubert, 46 yaşındaki saldırgan Robert Bowers’ın saldırıyı AR-15 tarzı bir tüfekle gerçekleştirdiğini açıkladı.

Pennsylvania Valisi Tom Wolf, saldırıyı “trajedi” olarak nitelendirerek, “Hepimiz dua etmeliyiz. Daha fazla can kaybı olmaması için dua etmeliyiz. Çok uzun süredir tartışıyoruz. Tehlikeli silahlar vatandaşlarımıza zarara veriyor” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, saldırı düzenlenen sinagogu ziyaret ederek hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla görüşeceğini duyurdu. Trump saldırı ile ilgili twitterdan yaptığı açıklamada, “Bu antisemitik saldırı, insanlığa karşı bir saldırıdır. Antisemitizmin zehrini dünyamızdan çıkarmak için hep birlikte çalışacağız. Nefreti yenmek için birlik olmalıyız” ifadelerini kullandı.

First Lady Melania Trump ise yaptığı açıklamada saldırıdan dolayı üzüntüsünü belirterek, “Şiddetin durması gerekiyor” dedi.

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) yetkilileri dün gece geç saatlerde yaptığı açıklamada, Pittsburgh sinagoguna düzenlenen ölümcül silahlı saldırıda 11 kişinin hayatını kaybettiğini ve 6 kişinin de yaralandığını belirtti. Açıklamada, saldırgan Robert Bowers’ın bir hastanede tedavi amaçlı tutulduğu belirtildi. 


  • Bu Haberi