SAĞLIK HABERLERİ

Ağızda kuruluk, gözde yanma varsa dikkat!

Ağızda kuruluk, gözde yanma varsa dikkat!

Halk arasında ağız kuruluğu deyince akla ilk gelen diyabet hastalığıdır. Antidepresanlar başta olmak üzere birçok ilaç da ağız kuruluğu yapar. Ancak ...

Akşam'dan Prof. Dr. Mehmet Soy'un yazısı...

Halk arasında ağız kuruluğu deyince akla ilk gelen diyabet hastalığıdır. Antidepresanlar başta olmak üzere birçok ilaç da ağız kuruluğu yapar. Ancak, tükürük bezlerindeki iltihaplanmaya bağlı olarak oluşan çok önemli bir hastalık daha ağız kuruluğunun sebebi olabilir. Tükürük ve gözyaşı bezlerini de tutan bu hastalık Sjögren Sendromu olarak bilinir. Başlıca belirtileri çok su içme, ağızda kuruma ve gözlerde kuruluk ve batmadır. Bu hastalıkta, bilemediğimiz nedenlerden dolayı dış salgı bezlerine bağışıklık sistemi tarafından oluşturulan bir iltihaplanma söz konusudur. İltihaplanma sonucunda başta tükürük ve gözyaşı bezleri olmak üzere birçok dış salgı bezinde zamanla fonksiyon kaybı gelişir.  Bu hastalık, tek başına olabildiği gibi başta romatoid artrit ve Sistemik Lupus (SLE) olmak üzere diğer otoimmün hastalıklara eşlik edebilir.

Çocukluk çağından geliyor

Tükürük bezleri, gözyaşı bezleri, ter bezleri, genital organlardaki dış salgı bezleri, pankreasın dış salgı bölümü gibi yerlerde gelişen iltihap sonucu oradaki bezlerin görevlerinde aksamalar başlar. Öncelikle hastada tükürük bezinde ve gözyaşı bezlerinde oluşan yetersizlik nedeni ile tükürük salgısı ve gözyaşı salgısında azalma ve sonucunda ağız kuruluğu; gözlerde batma-kuruluk hissi oluşur. Kulakların önünde yer alan büyük tükürük bezlerinde aralıklı şişme ve ağrı oluşur. Kabakulak hastalığı ile karıştırılabilir. Kabakulak genelde çocukluk çağında geçirilen bir virüs hastalığıdır.  Eğer erişkin birinde kulakların önünde tekrarlayan kabakulak benzeri şişlikler olursa Sjögren Sendromu akla gelmelidir. Öncelikle doğru bir anamnez şarttır. Ağız kuruluğu olan her hasta bu açıdan sorgulanmalıdır. Göz kuruluğu yakınması baskın olmayabilir; mutlaka göz muayenesi de yapılmalıdır. Ayrıca bazı kan tetkiklerine başvurulur. Gerekirse tükürük bezi biyopsisi yapılır. Tükürük ölçümü ve göz kuruluğu için Schirmer testi yapılabilir.

BU BELİRTİLERİ CİDDİYE ALIN! 

- Ağızda şiddetli kuruluk.

- Çiğneme, yutma ve konuşmada güçlük.

- Gözlerde kızarıklık, yanma, kaşıntı, ışığa aşırı hassasiyet.

- Halsizlik ve eklem ağrısı.

- Soğuk hassasiyeti ve soğukta parmak uçlarında beyazlama ve morarma.

- Burun, cilt ve kadın genital organlarında kuruluk.


(PROF. DR. MEHMET SOY / AKŞAM)
  • Bu Haberi