GÜNCEL HABERLERİ

Bakan Berat Albayrak: "Somut adımlar atıyoruz"

Bakan Berat Albayrak:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İstanbul'da düzenlenen 22. Dünya Petrol Kongresi'nde konuştu.

Vatan'da yer alan habere göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 22.  Dünya Petrol Kongresi kapsamında düzenlenen Dewhurst ödül törenine katıldı. Burada yaptığı konuşmada Albayrak, 9 ay önce gerçekleştirilen 23. Dünya Enerji Kongresi'nden sonra tekrar

İstanbul'da bir araya gelindiğini ve söz  konusu kongrenin "petrol ve gaz endüstrisinin olimpiyatları" olarak  nitelendirildiğini söyledi.

Bu kongrede petrol ve gaz endüstrisine ilişkin birçok konuyu ve  gelecekteki imkanları konuşmak için imkan olacağını ifade eden Albayrak, "Aramızda, bu endüstride çığır açmış ve tecrübeli bir profesyonel var. Kendisinin  bu endüstriye katkıları anlatmakla bitmez. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri  Bakanı Rex Tillerson'u tebrik ediyorum. Burada 41,5 senelik bir çalışma  hayatından bahsediyoruz." diye konuştu.

"3 katına çıktı"
 
Albayrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da bu kongreyi  sahiplendiği için teşekkür ederek, son yıllarda petrol ve gaz endüstrisine  yapılan yatırımlar azalmasına rağmen önümüzdeki yıllarda bu endüstrinin öneminin  süreceğini dile getirdi.

Türkiye'nin enerji sektörüne ve yatırımlarına ilişkin önemli bilgiler  veren Albayrak, enerji sektöründe hızlı bir talep büyümesi yaşandığını ve son 15  yılda elektrikteki kurulu gücün üç katına çıktığını anlattı.

"Katkıda bulunacağız"

Albayrak, bu dönemde ortalama yüzde 5 ekonomik büyüme kaydedildiğini  ve Türkiye'nin Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü ülkeleri arasında lider bir  ülke haline geldiğini aktardı. Bu hızlı büyümede arz güvenliğini sağlamak ve öngörülebilir bir piyasa  oluşturmak için yatırım ihtiyacının oluştuğunu vurgulayan Albayrak, şöyle devam etti:

"Türkiye özellikle petrol ve doğalgaz arama ve üretim faaliyetlerini, yatırımlarını artırma hedefindedir. Akdeniz ve Karadeniz’de petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerine odaklanıyoruz. Şu anda Akdeniz’de sismik arama faaliyetleri gerçekleştirmek için yoğun çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Aynı faaliyetleri Karadeniz’de de gerçekleştirmek istiyoruz. Akdeniz ve Karadeniz'de arama faaliyetlerimize odaklandık. Sismik çalışmalarımıza odaklandık. Bunlara müteakip ileri arama ve sondaj faaliyeleri gerçekleştireceğiz. Böylece, arz güvenliğine katkıda bulunacağız."

Tuz gölü depolama tesisinin kapasitesi artırılacak


Türkiye'nin yıllık yaklaşık 50 milyar metreküp doğalgaz tüketimi  olduğunu ve 81 ildeki konutlar ile sanayideki tüketicilere gaz sağlayabildiğini  anımsatan Albayrak, arz güvenliğini sağlamak adına sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG)  altyapısı ve yatırımlarını hayata geçirdilerini söyledi.

Türkiye'nin ilk sıvılaştırılmış yüzer LNG ünitesini hayata geçirdiğini  ifade eden Albayrak, "Yakında ikinci ünitemizi de faaliyete geçireceğiz. Doğalgaz  depolama kapasitemizi de arttırdık. Tabii aynı zamanda gaz depolama kapasitemiz  de çok önemli. Tuz gölü depolama tesisi ile yaklaşık 3,1 milyar metreküp depolama  kapasitesine ulaştık. Bunu da 2023 yılında 11 milyar metreküpe ulaştırmayı düşünüyoruz." diye konuştu.

'Enerji için anahtar ülke Türkiye"

Albayrak, Türkiye'nin politik istikrar, iyi yönetişim, tahmin  edilebilir piyasa koşulları ve öngörülebilir düzenleyici çerçeve sayesinde ulusal, bölgesel projeler için önemli boyutta özel sektör yatırımlarını harekete  geçirdiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Enerji diplomasisi ile ne sadece ticari çıkarlar ne de sadece arz  güvenliği yönlendirmektedir. Geçmişte algılandığı gibi çatışmaya ve fakirliğe  değil, enerjinin barışı sağlayıcı ve refahı destekleyici rolünü vurgulamalıyız.  Türkiye bölgesel enerji projeleri için bir oyun kurucu ve güvenilir bir ortak  olarak en önemli bölgesel aktörlerden biridir. Barışa, refaha ve arz güvenliğine  katkı sağladığı sürece yatırımları desteklemeye devam edeceğiz.  Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı ve Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP)  bunun en önemli örneklerindendir. Türk Akımı da bu projelerden biri olarak  düşünülebilir. 23. Dünya Enerji Kongresi'nde mottomuzu 'Barış için Paylaş' olarak  belirlemiştik. Bu kongrede 'Enerji için anahtar ülke Türkiye" sloganını motto  olarak belirledik. Bu etkinliğin, bize çok kapsamlı bir öngörü sağlayacağını  düşünüyorum. Bölgesel ve küresel konuları tartışma imkanı bulacağız."5 gün devam edecek


Dünya Petrol Konseyi tarafından düzenlenen petrol ve  doğalgaz endüstrisinin olimpiyatları olarak adlandırılan 22. Dünya Petrol  Kongresi, İstanbul Kongre Merkezinde 5 gün devam edecek.

Kongre kapsamında katılımcılar küresel petrol sektöründeki kilit konuları tartışmak üzere  İstanbul'da bir araya gelecek.

"Enerji Geleceğimize Köprüler" temasıyla bugün başlayacak kongreye,  devlet başkanları, 100'ün üzerinde ülkeden ve yaklaşık bin 500 şirketten  temsilciler, 50'ye yakın bakan, pek çok şirketin genel müdür ve yönetim kurulu  başkanları, 5 binden fazla delege ve 20 bin civarında ziyaretçinin katılması bekleniyor.

Enejinin tüm yönleri ele alınacak

Kongrede, petrol ve doğalgaz endüstrisine yaptığı üstün katkılarından  dolayı bir dönem ExxonMobil'in başkanlığını da yürüten ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'a, Dünya Petrol Konseyinin en büyük onur ödülü olan "Dewhurst Ödülü" verilecek.

Kongre süresince düzenlenecek yaklaşık 100 oturumda, küresel petrol  sektörü, petrol ve doğalgaz kaynaklarının geleceği, enerji verimliliğine yönelik  küresel politikalar, altyapı ve yatırım imkanları ile düşük karbonlu çözümler gibi çeşitli konular ele alınacak.

Etkinlik kapsamında ev sahibi ülke Türkiye'nin de petrol ve gaz  sektöründeki gelişiminin değerlendirileceği oturumlar düzenlenecek.
  • Bu Haberi