YAŞAM HABERLERİ

Android 7.1 için 'panik butonu'

Android 7.1 için 'panik butonu'

Google Play Store'da bulunan yüzlerce uygulamadaki güvenlik açıkları nedeniyle mühendisler 'panik düğmesi' üzerinde çalışmaya başladı. Bir sonraki Android sürümünde şüpheli uygulamalardan çıkmak için bir 'panik düğmesi' yer alabilir.

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre bir sonraki Android sürümünde şüpheli uygulamalardan çıkmak için bir 'panik düğmesi' yer alabilir. XDA-Developers ve Bleeping Computer'da yer alan bilgilere göre Google, Android 7.1'e akıllı telefon kullanıcılarının bir şeylerin yanlış olduğunu fark edince çalışmakta olan bir uygulamadan hızlı bir şekilde çıkmalarına izin verecek "panik buton" özelliğini ekledi.

Böylece bir uygulamadaki hatayı fark ettiğiniz anda, şüpheli uygulamayı kapatabileceksiniz. Peki Panik butonu nasıl çalışacak?

Kullanıcı hızla dört kez arka düğmeye bastığı zaman, tüm uygulamalar kapanacak. Yani, artık bir uygulama telefonunuzu ele geçirmeye başlarsa, bir çıkış yolunuz olacak. Şüpheli uygulamalar her gün biraz daha artarken böyle bir özellik artık gerekli hale geldi. Zira geçtiğimiz Nisan ayında bir grup araştırmacı, Google Play Store'daki yüzlerce uygulamada hacker'ların kötü amaçla kullanabileceği güvenlik açıkları olduğunu tespit etmişti.

Akıllı telefonları koruma savaşında geliştirilen her küçük araç çok önemli, panik butonu ise stresli bir durumda insanların vereceği tepkilere uygun bir özellik olacak gibi duruyor. Bu özelliğin şu anda devre dışı olduğunu hatırlatmak önemli. Google şu anda bu özelliği test ediyor. Mühendisler bu özelliği ilerleyen zamanlarda açıklamak için bekliyor olabilir. Google henüz panik butonunu ne zaman yürürlüğe geçireceği ile ilgili bir açıklama yapmadı.
  • Bu Haberi