KADINCA HABERLERİ

'Aşırı terleme' sorununa kökten çözüm!

'Aşırı terleme' sorununa kökten çözüm!

Hepimiz sıcak havalarda, spor yaptığımızda veya aşırı heyecanlandığımızda terleriz. Aşırı baharatlı yemeklerden veya alkollü içeceklerden sonra da terleme meydana gelebilir.

Akşam'dan Prof. Dr. Reha Yavuzer'in yazısı...

Terlemek aslında sağlıklı olduğumuzun bir göstergesidir. Terleme ısı regülasyonumuzu sağlar; yani vücut ısısı arttığında terleyerek beden ısısının azaltılması sağlanır. Beden ısısının düşürülme ihtiyacı olmadan aşırı terleme durumuna ise hiperhidrozis denilir.

HİPERHİDROZİS–AŞIRI TERLEME

Ateşle seyreden enfeksiyonlar, kanser, tiroid rahatsızlıkları veya menapoz kişinin aşırı terlemesine neden olabilir. Ancak hiç bir neden olmadan da aşırı terleyen bireyler mevcut. Sıklıkla 13 yaş civarında başlayan bu problem erişkin hayatta daha da belirgin hale gelir. Toplumda her yüz kişiden 5'i hiperhidroz yani aşırı terleme şikayetine sahiptir. Tüm dünyada 367 milyon kişi aşırı terleme bulgularına sahiptir. Bu durumdan etkilenen insan sayısının çokluğu nedeniyle konuyla ilgilenen dernekler oluşmuştur. Uluslararası Hiperhidroz Derneği de işte bunlardan biri (http://www.sweathelp.org)

EN SIK HANGİ BÖLGE ETKİLENİR?

Koltuk altı bölgesi aşırı terlemenin en sık görüldüğü yerdir. Kıyafet seçiminde zorluk, koku, gün içerisinde kıyafet değiştirme zorunluluğu kişilerin sosyal ve iş hayatını belirgin olarak olumsuz etkiler. Avuç içi terlemesi ikinci en sık görülen yerdir. El sıkışmadaki utanma faktörü veya cihaz kullanımında avuç içinin sürekli ıslak olmasına bağlı zorluklar nedeniyle hayatı etkileme konusunda an az koltuk altı terlemesi kadar olumsuzdur. Ayak tabanı bir diğer yoğun terleme izlenen bölgeyi oluşturur. Ayakkabı giyiminde zorluklar, yoğun koku oluşumu, enfeksiyon gelişimine yatkınlık bu sıkıntıyı çekenlerin ana sorunlarıdır. Bu üç bölgenin dışında daha az  görülen ama baş etmesi güç alanlardan birini baş bölgesi oluşturur. Bu bireyler tüm saçlı bölge ve enselerinden yoğun terleme gösterirler. Gövde, sırt karın, kuyruk sokumu bölgesi de nadiren aşırı terleme gösterebilir...

NASIL ENGELLERİM?

En basit ve hepimizin günlük yaşantıda kullandığı ilk yöntem antiprespirant deodorantlardır. Ancak aşırı terleyenlerde bunlar sıklıkla yetersiz kalır. Bir diğer eski yöntem ise iontoforezdir. İontoforezde su içerisinden geçirilen düşük elektrik akımı seanslar halinde uygulanılır. Günümüzde hiperhidrozun en güvenilir ve en sık tercih edilen yöntemini botoks oluşturmaktadır. Koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanı için çok tercih edilen bu yöntemde uygulamayı takiben 2-3 gün içerisinde terleme azalmaya başlar. Yılda iki üç kez uygulama yapılarak bölgedeki terleme kontrol altında tutulur. Mikrodalga teknolojisi koltuk altı terlemesinde giderek yaygınlaşan bir diğer terleme giderici tedavidir. MiraDry cihazı ile bir kaç seans içinde hızlı ve çok uzun süreli sonuçlar elde edilir. Henüz sadece koltuk altı için kullanılan bu yöntem de ileriye yönelik umut vermektedir. Ter bezlerini tahrip eden bir diğer yöntem ise bölgenin lazer ile tahrip edilmesine dayalıdır.

Botoks kadar garantili sonuç vermeyen ve olası yan etkilere sahip olan lazer tedavilerinde
pek çok çalışma halen devam etmektedir.

YALNIZ DEĞİLSİNİZ

Botoks tedavisinin yüksek başarı oranları nedeniyle giderek daha az tercih edilse de cerrahi yöntemler de mevcuttur. Endoskopik torasik sempatektomi ile terleme uyarısını veren sinirlerin kesilmesi terlemeyi tamamen kesebilir. Terleme bölgesindeki ter bezlerinin alındığı cerrahi işlemlerde yine bu amaçla yapılan ameliyatlardandır. Koltukaltı dışındaki bölgelerde uygulaması çok zor olan bu yöntemler botoksa cevap vermeyen hastalarda koltukaltı terlemesi için alternatiftir. Aşırı terleme sosyal yaşantıda konforumuzu ve hijyenimizi bozan bir durum. Dünyada pek çok kişinin etkilendiği hiperhidroz da artık güvenliği kanıtlanmış başarılı tedaviler mevcut. Yalnız değilsiniz.

PROF. DR. REHA YAVUZER / AKŞAM
  • Bu Haberi
Sınırda mevziler hazır
Mehmet Ali Erbil'in hamile sevgilisi konuştu!
Edremit'te peş peşe 3 silahlı saldırı!
Şebnem Schaefer 3 ay uzaklaştırma kararı aldırdı
Bakanlar Kurulu'na TEOG yerine 3 model sunulacak
Sezer İnanoğlu'ndan 'tehdit' açıklaması!
Yoğun bakımdaki skandal görüntüye soruşturma
Özge Ulusoy ve Ahu Yağtu'nun gergin piştisi!
Erdoğan: "Tezkere çıkarsa, süreç farklı şekilde ilerleyecek"
Seren Serengil ve Gülben Ergen 5 yıl önce nasıl barışmıştı?
Atatürk Havalimanı'nda özel jet düştü!
Mustafa Ceceli - Selin İmer çifti gecelere aktı
Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşurken salon karıştı
Leonardo DiCaprio bir servet bağışladı!
Erkan Güleryüz'den dijital ortamda ses yarışması
Candan Erçetin: ‘Hayat çok kısa’
Bakanlık 'Ölüme yol açan' sahte ürünlere karşı uyardı!
Merve Oflaz 'onlar için' dövüşüyor!
Gomis'e gecelerde yoğun ilgi
Viber'den dikkati çeken 'Hicri yılbaşı' mesajı
Hilal Altınbilek'in panik anları
Bankalar Birliği’nden dolandırıcılık uyarısı!
Kutsi: "Onlardan kopmam mümkün değil…"
Çipli kimlik kartlarının teslim süresi kısaldı
Ebru Özkan'dan 'yeni proje' açıklaması
Kanada Başbakanı'nın konuşulan çorapları!
Tamer Karadağlı: "Vatan'ı kaybettik ama Engin'i kaybetmedik"
Yonca Evcimik'ten 54. yaşa çılgın kutlama!
RTÜK'ten 'Aile dostu' dizi ve filmlere teşvik!
'Topbaş'a rağmen' kabul edildi!
Yasemin Kutsi