GÜNCEL HABERLERİ

Atilla, Zarrab ile birlikte yargılanmak istemiyor

Atilla, Zarrab ile birlikte yargılanmak istemiyor

Eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın avukatları mahkemeye sundukları 30 sayfalık dilekçe ile Atilla ile Reza Zarrab davalarının ayrılmalarını istedi.

Hürriyet'ten Rıza Canikligil'in haberine göre avukatlar, Zarrab iddianamesinde yasadışı işlemlerden kazandığı paranın ABD finans sistemine girişi safhalarının anlatıldığı bölümde Atilla’nın hiç yer almadığını vurguladılar.

New York’ta devam eden Reza Zarrab (Rıza Sarraf) davasında tutuklu olarak yargılanan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın avukatları iddianamenin tümüne itiraz etti. İddianamede Atilla’nın ABD’ye direk etkisi bulunmayan sadece dış kaynaklı faaliyetten dolayı suçlanamayacağını ileri süren avukatlar, ABD finans kuruluşlarının kullanımına dayanan ve Atilla’ya ile gerçek bir bağlantısı olmayan suçlamaların var olsalar bile dış faaliyet nedeniyle bir yabancı olarak kovuşturulamayacağı belirtildi.

BAĞLANTI İDDİA EDİLMİYOR

İddianamadenin 56. paragrafında iddia edildiği üzere Zarrab’ın yasadışı İran işlemlerinden kazandığı paranın ABD finans sistemi vasıtasıyla Amerikan Doları haline dönüştürme planını anlattığı ve bunun Zarrab aleyhine açılan davanın ana hatlarını oluşturduğu hatırlatılan itiraz dilekçesinde; “Atilla’nın ismi iddianame’nin 56. paragrafından başlayarak ABD Doları işlemleriyle bağlantılı olarak bir kez dahi belirtilmemiştir. İkincisi, savcılığın bunu yapamaması nedeniyle hiçbir bağlantı iddia edilmediği açıktır“ denildi.

Savcılık tarafından hazırlanan eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın da sanıklar listesine ilave edildiği dördüncü ve son iddianameye yapılan itirazda Atilla’nın Türkiye’deki soruşturmalarda da isminin geçmediğine ve İran’a yönelik işlemlerin dolar ile gerçekleşmediğine dikkat çekildi.

Atilla’nın avukatlarının mahkemeye sundukları itiraz dilekçesinden öne çıkan diğer satırbaşları şöyle;

* Atilla’nın ABD bankacılık sistemi veya Amerikan Doları planıyla ilgili savcılık tarafından elde edilen büyük keşiflerde isminin geçtiği herhangi bir belge bulunmadığı gibi, Türkiye’de gerçekleştirilen yüzlerce sayfalık soruşturma raporunda da kendisinden hiç bahsedilmemiştir.

* Atilla’nın bu davadaki ABD işlemleriyle bağlantılı olduğu fikri, Halkbank’ın gıda veya altın işlemlerinin hiçbiri dolar temelli olmadığından bu iddialara ve mantığa aykırıdır.


YANLIŞLIKLA BİRLEŞTİ

İddianamenin reddedilmemesi durumunda da, Atilla’nın davasının Zarrab’ınkinden ayrılmak zorunda olduğunu belirten avukatlar, iddianamede tarafların ve sebeplerin yanlışlıkla birleştirildiğini, bu şekilde davanın birleştirilmesinin caiz olmadığını savundular. Halkbank’ın tuttuğu avukatlar Victor Rocco ve Cathy Fleming tarafından mahkemeye sunulan 30 sayfalık dilekçede, Mehmet Hakan Atilla ile Reza Zarrab arasında geçen kayıtlı konuşmalar hakkında bölümler de yer aldı.
  • Bu Haberi
Herkes bu derin sevgiyi konuşuyor
Necef Uğurlu Yazdı: "Düşmanımın Düşmanı Dostum Olmayabilir"
Kediciklere 'o ilaçları' yazan kim çıktı?
Patroniçe Ebru Şallı teftişte
Adnan Oktar soruşturmasında akıllara durgunluk veren detay!
Zehra Çilingiroğlu Bodrum’da bronzlaştı
Bakan Selçuk'tan öğretmenlere müjde!
Aslışah Alkoçlar'ın sporsuz günü yok
Eve giren sapık, yaşlı kadına cinsel tacizde bulundu
Kadir İnanır'dan 'jübile' filmi!
Kamyondan kayan direk halk otobüsünün içine girdi!
Leyla’nın katil zanlısı tek kişilik hücreye konuldu
Çapkınlığı hem işinden hem eşinden etti!
Elçin Sangu'nun yerine Yağmur Tanrısevsin!
İlber Ortaylı’nın kardeşinin eşi ölümlü kazaya karıştı
Genç oyuncu taciz dehşetini yaşadı!
Adnan Oktar için tek seferde 400 bin liralık alışveriş!
"Müge ve Gülşen'le 2. Sayfa" Pazartesi günü başlıyor!
Giresun’da ağır yaralanan asker şehit düştü
Adnan Oktar'ın nezarethanedeki fotoğrafı
Kayıp Evrim'in dedesinin mezarı açıldı
Nurgül Yeşilçay'ın gönüllü fedaileri terör estirdi!
19 Temmuz 2018 TNS Rating Sonuçları
Ağabeyi ile kavga etti, 8 aylık hamile yengesini öldürdü!
Tarkan’ın bebeğiyle ilk karesi
Meteoroloji'nin yeni uyarılarına dikkat!..
Burak Deniz - Nesrin Cavadzade aşkı!
PKK’nın lojistik sorumlusu SİHA’nın atışıyla vuruldu
Aslıhan - Arda çifti oğullarının ismine karar verdi
Minik Alperen'in davasında sanıklara ceza yağdı