GÜNCEL HABERLERİ

Bağdadi yeniden sahneye çıkarıldı!

Bağdadi yeniden sahneye çıkarıldı!

Öldüğü açıklanan DEAŞ elebaşı Bağdadi, Kuzey Irak’taki gayrimeşru referandumun ardından yeniden sahnede.

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre Türkiye, Kuzey Irak’ta referandum provokasyonuna karşı Irak’ın toprak bütünlüğünü ve birliğini desteklerken DEAŞ elebaşı Bağdadi yeniden sahneye sürüldü.

Rus hava saldırısında öldüğü iddia edilen DEAŞ elebaşı Bağdadi’ye ait olduğu öne sürülen ses kaydında, “Türkiye ABD ve AB’deki efendilerinden çekindiği için askeri müdahaleden şimdilik geri duruyor” ifadeleri yer aldı. Türkiye ile Kürtler arasında savaşın kaçınılmaz olduğu savunulan kayıtta Türkiye, İran ve Rusya’nın Astana’daki Suriye görüşmelerine ilişkin eleştiriler de bulunuyor. Ses kaydının ait olduğu kişi ayrıca, Ortadoğu’da DEAŞ’a düzenlenen bombardıman ve saldırılara karşılık örgüt mensuplarının Batılı şehirlerde daha fazla saldırı gerçekleştirmesi çağrısında bulunuyor.

HAYATTA OLDUĞUNU VARSAYDIK

ABD Ulusal İstihbarat Dairesi’nden yapılan açıklamada, “Ebubekir el-Bağdadi’ye ait olduğu iddia edilen ses kaydından haberdarız. Ses kaydını inceliyoruz. Doğruluğundan şüphelenmek için herhangi bir nedenimiz olmamasına rağmen, bu noktada doğrulama yapmamız da gerek” denildi. ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon, Bağdat’tan video konferansla bağlandığı ABD Savunma Bakanlığındaki basın toplantısında, “Ölümüne ilişkin kesin kanıt olmadığı için onun hayatta olduğunu varsaymaya devam etmiştik” dedi.
  • Bu Haberi