GÜNCEL HABERLERİ

Bakan Işık: ABD ipe un seriyor

Bakan Işık: ABD ipe un seriyor

"ABD DEAŞ'la mücadelede ipe un seriyor" diyen Milli Savunma Bakanı Işık, İncirlik Üssü ile ilgili olarak ise, "Bugünden yarına kapatılacak değil. Görüşmelerden sonuç alınamazsa değerlendirilir" dedi.

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre Obama'nın politikalarının sorgulandığını belirten Işık, "ABD yapması gerekeni yapmadı" diye konuştu.

"ABD DEAŞ'la mücadelede ipe un seriyor" diyen Milli Savunma Bakanı Işık, İncirlik Üssü ile ilgili olarak ise, "Bugünden yarına kapatılacak değil. Görüşmelerden sonuç alınamazsa değerlendirilir" dedi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, bir televizyon programında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Son günlerde gündemde yer alan İncirlik Üssü'ne dair açıklamalarda bulunan Işık, ABD'nin DEAŞ'a yönelik operasyonlarda üstüne düşeni yapmadığını hatırlatarak şunları söyledi:

"Bugünden yarına kapatılacak değil. İncirlik üssü NATO üssü değildir. Türkiye'nin izniyle orada bulunuyorlar. Türkiye'nin çıkarlarına tehdit olarak görülürse, değerlendirilir. Muhataplarımızla konuşuyoruz. Şu anda görüşmeler devam ediyor, ABD ve diğer ülkelerden samimiyet bekliyoruz. Sonuna kadar görüşmeleri sürdüreceğiz. Son karar Türkiye'nin kararıdır."

"ABD yapması gerekeni yapmadı"


20 Ocak'ta görevini Trump'a devredecek ABD Başkanı Obama'nın politikalarının sorgulandığını belirten Işık, "Saddam Hüseyin'in devrilmesinden itibaren bölgede ciddi tribülans var. Bu sadece Türkiye'de değil, ABD'de sorgulanıyor. ABD yapması gerekeni yapmadı. Kendi güvenirliklerini de yitirmelerine yol açtı. Sayın Obama'nın ikinci döneminin politikasızlık üretmesi ABD'de tepki oluşturdu. Yeni dönemde ümit ederiz ki, yeni ABD yönetimi Suriye'yi doğru okur, başta Türkiye olmak üzere iyi bir istişareyle yapılması gerekenler yapılır" ifadelerini kullandı.

"ABD sözünü tutmazsa biz temizleriz"

Rakka ve Münbiç operasyonuna dair değerlendirme yapan Işık, "Rakka operasyonunda PYD değil bölge halkı olmalı. ABD Münbiç'te sözünü tutmazsa, o zaman Türkiye bu temizlik harekatını yapacak" dedi.

Bedelli askerlik

Bakan Işık, bedelli askerlik ile ilgili soruya şu yanıtı verdi:

"Bedelli askerlik şu an gündemimizde yok. Bir taraftan terörle mücadele ediyoruz, diğer taraftan Fırat Kalkanı Harekatı'nı yürütüyoruz. Orada askerlerimiz varken, bizim bedelliyi konuşmamız doğru değil. Ama şartlar değişirse bir şey diyemem. Uzun vadeli olarak da şunu söylemek durumundayım: Türkiye'nin yeni bir savunma konseptine ihtiyacı var. Tehdit önceliklerine göre TSK'nın yapılanması yeniden değerlendiriliyor. Bunun sonucunda kaç kişilik bir orduya ihtiyaç var, bu birlikler nerede konuşlandırılacak, bu konuşlandırmanın sonucunda vatani görev yapması gereken minimum sayı belli olacak. Askerlik yaşı gelmiş kişi sayısı ihtiyaçtan fazla ise bedellik gündeme gelebilir. Ki bunun birkaç seneyi alabileceğini düşünüyorum."
  • Bu Haberi