GÜNCEL HABERLERİ

Başbakan Yıldırım İngiltere Başbakanı May ile görüştü

Başbakan Yıldırım İngiltere Başbakanı May ile görüştü

Başbakan Binali Yıldırım, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği İngiltere’nin başkenti Londra’da Theresa May ile görüştü.

İHA'nın haberine göre Başbakan Binali Yıldırım, dün geldiği İngiltere’nin başkenti Londra’da resmi temaslarına devam ediyor. Başbakan Yıldırım, resmi temasları kapsamında İngiltere başbakanı Theresa May ile görüşme gerçekleştirdi. Başbakan Yıldırım’ı Downing Street'teki Başbakanlık Binası'nda İngiltere Başbakanı May karşıladı. Görüşmenin gündeminde, politik, ekonomik, güvenlik, savunma alanları ve ikili ilişkiler yer aldı. Yıldırım ile May'in baş başa görüşmesinin ardından heyetler arası görüşmeye geçildi. Baş başa ve heyetler arası görüşmeler 1 saat sürdü.

Baş başa görüşmenin basına açık kısmında konuşan Başbakan Yıldırım, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin giderek arttığını belirtti. Yıldırım, “İkili ilişkilerimiz ve başta terörle mücadele olmak üzere Irak ve Suriye'nin de aralarında bulunduğu bölgesel meseleleri ele alacağız. Aslında ilişkilerimizi şekillendiren yeni bir dönem başlıyor diyebiliriz. Her iki ülke arasında çok daha geniş bir alan olacak. Özellikle savunma sanayi bunun içerisinde. Aslında Türkiye’de bir çok yatırım fırsatı var. İkili ilişkilerimizin aynı zamanda da iş birliklerimizin ilerlemesini istiyoruz. Ziyaretimiz ikili ilişkilerimizi geliştirecektir. Hem Türkiye hem Birleşik Krallık arasındaki ilişkiler ilerleyecektir” dedi.

Türkiye ile ilişkilerin İngiltere için önemli olduğunu ifade eden Theresa May, “Terörizm, gibi bir çok konuda iş birliğimizi artırabileceğimize inanıyorum. Şuana kadar ki çalışmalarımızın çok yakın seviyede ilerliyor olması bizi çok memnun ediyor. Bu sabah yaptığımız görüşmeler ilişkilerimizi güçlendirecektir” dedi.

Heyetler arası görüşmeye, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç ile Başbakanlık Dış Politika Başdanışmanı Kerim Uras da katıldı.
  • Bu Haberi