YAŞAM HABERLERİ

Beyoğlu’ndaki tarihi binalar kurtarılıyor!

Beyoğlu’ndaki tarihi binalar kurtarılıyor!

İstanbul Beyoğlu’nda yıllara yenik düşerek tehlike oluşturan tarihi binaların kurtarılması için çalışma başlatıldı. 650 bakımsız tarihi binadan 278’i kurtarılarak yenilendi.

Sabah'tan Mustafa Kaya'nın haberine göre İstanbul'da yaşanan olağanüstü iklim şartları nedeniyle metrekareye düşen kilolarca yağmur, dolu ve sert rüzgar sonucu yıkılan tarihi binalar tehlike arzediyor. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, "Önemli tarihi binaların bulunduğu ilçemizde bakımsız ve sahipsiz 650 tarihi bina tespit edildi. Bunlardan 278'i yıkılacak binaydı. Bu binalardan 278'ini kurtardık. 350 hasarlı bina kaldı" dedi. Başkan Demircan, 3 bin bina sahibinin de basit tadilat ve onarım izinlerini alarak Beyoğlu Belediyesi'nde kurulan Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu'na (KUDEB) başvurmaları halinde tüm resmi işlemlerini kolayca halledip, uzun prosedürlerle uğraşmadan binalarını kurtarabileceklerini kaydetti.

YÜZ ELLİ YILLIK TESCİLLİ YAPILAR

Göreve geldiği 2004 yılından itibaren bu konuda sürekli kampanyalar yaparak vatandaşları bilinçlendiren Başkan Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu'nun tarihi bina yoğun dokusuna dikkat çekerek, bu tip binaların mutlaka belli bir zamandan sonra bakım görmesi veya restorasyon yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Başkan Demircan, "Beyoğlu'nda yüz- yüz elli yıllık tescilli yapılar var. Bugüne kadar toplam 6 bine yakın tescilli binamızdan 2 binine bir şekilde dokunduk. 700 tane yeni bina yaptık ve tamamen restore olan büyük dönüşüme tabi tuttuğumuz 300 yapımız da şu an yapılıyor. Ancak geriye kalan tescilli ve tarihi binalarımızın diğer yarısı vatandaşlarımızın ilgi ve alakasını bekliyor. Çürük binalar var. Bu yapılar hakikaten tehlike arz ediyor. Allah göstermesin bu binaların çökmesinde can kaybı da olabilir. Böylelikle hem can hem de mal kaybının önüne geçmiş oluruz" dedi.
  • Bu Haberi