GÜNCEL HABERLERİ

Binali Yıldırım: "Akıllı İstanbul gençlerle gelecek"

Binali Yıldırım:

AK Parti ve Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, Endüstri 4.0’ı ‘yeni Sanayi Devrimi’ olarak niteleyerek, projelerini bu nedenle İstanbul 4.0 çatısı altında topladığını söyledi.

İHA'nın haberine göre Yıldırım, Bayrampaşa’da kurulması planlanan teknoloji merkezinde ise değer üretecek gençler için 500 milyon TL’lik bir girişim sermayesi kaynağı oluşturacaklarını kaydetti.
AK Parti ve Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, İstanbul'da ajans ve gazetelerin teknoloji editörleri ve yazarlarıyla bir araya geldi. Endüstri 4.0'ı ‘yeni Sanayi Devrimi' olarak niteleyen Yıldırım, projelerini bu nedenle İstanbul 4.0 çatısı altında topladığını söyledi.

Belediye Başkan adayı olduğu kente büyük hedeflerle gelen Binali Yıldırım, İstanbul'un akıllı, güvenli, zengin ve hayatı kolaylaştıran bir şehir olacağını belirterek, bunun için bilgi teknolojilerini en iyi şekilde kullanacaklarını belirtti. Yıldırım, “İstanbul'un yıllık 232 milyar dolar olan gelirini 300 milyar doların üstüne çıkaracağız. Bunun için yetişmiş insan gücüne ihtiyacımız var. İstanbul'daki 5.5 milyon gencimiz bizim en önemli kaynağımız. Gençlerimizle birlikte bunu başaracağız” dedi.

Dünyanın üç büyük dönüşüm yaşadığını ve şimdi de Endüstri 4.0 çağının başladığını ifade eden Yıldırım, “Endüstri 4.0, Nesnelerin İnterneti (Internet Of Things, IoT) kavramıyla başlıyor. Endüstri 4.0, gelişen bilişim teknolojileriyle, geleneksel sanayiyi ve hizmetleri bütünleştiren bir yaklaşımdır. Bugüne kadar alıştığımız bütün iş yapma biçimlerini, alışkanlıklarımızı, gündelik hayatımızın akışını baştan sona değiştirecek olan yeni bir sanayi devrimidir. Biz de bu nedenle İstanbul'daki projelerimizi ‘İstanbul 4.0 çatısı altında topladık. Daha önceki değişimlerden farklı olarak Endüstri 4.0'ın en önemli ham maddesi yetişmiş, eğitimli genç beyinlerdir. İstanbul buna öncülük edecek. İstanbul Türkiye'nin lokomotifidir. Bu işi İstanbul'da başarırsak tüm Türkiye'de başarmış olacağız” diye konuştu.

“500 milyon TL'lik kaynak oluşturacağız”

Binali Yıldırım, Bayrampaşa'da kurulması planlanan teknoloji merkezinde gençlerin burada akıl teri dökerek yeni fikirler, projeler ve girişimler sergileyeceklerini söyledi. Yıldırım, bu merkezde inovasyon oluşturmak için çalışan gençler için 500 milyon TL'lik bir kaynak oluşturacakları bilgisini verdi.

“İstanbul'da binalara deprem uyarı sistemi takılacak”

Sancaktepe'de kurulacak Afet Yönetimi ve Akıllı Kent Merkezi'nin, şehre dair toplanan verilerin depolandığı merkez olacağını ve büyük verinin burada oluşacağını anlatan Yıldırım, bu veriyi gençlere de açacaklarını söyledi. Akıllı Afet Yönetimi için binalara takılacak sensörler ile yapıların titreşimini izleyeceklerini ifade eden Yıldırım, deprem ve taşkından doluya kadar afetlere karşı erken uyarı sistemleri geliştireceklerini, akıllı sayaçlarla okuma gibi işlemlerinin online ve anlık yapılabileceğini vurguladı.

“Boşuna kırmızı ışık yanmayacak”

İstanbul'da trafik konusunda teknoloji odaklı yenilikler yapacaklarını vurgulayan Yıldırım, “Ulaşım Asistanı ile en kısa, en ucuz rotalar, İstanbul'daki tüm ulaşım sistemlerini birleştirerek yerelde anlık çözüm üretilecek. Her gün gerçekleşen 32 milyon seyahatin başlangıç ve bitişi, akış ve sıklığı tüm trafik yönlendirme ve yatırımlarını şekillendirecek büyük veriyi sağlarken; akıllı kavşak uygulamaları yoğunluğa göre akış ayarlayarak trafikte beklemeyi azaltacak. Hangi tarafta sıkışıklık varsa oraya yeşil ışık yanacak" ifadelerini kullandı.

Gerekli sürede sonuca ulaşmayan talep ve şikayetler Binali Yıldırım'ın ekranına düşecek
Binali Yıldırım, belediyeciliğin artık sadece çöp toplamak, su, doğalgaz sağlamak olmadığını anlatarak “Beyaz Masa uygulaması üzerinden gelen her şikayet ve talep ilgili birimlere iletilip ivedilikle çözülecek. Gerekli sürede sonuca ulaşamayan her talep veya şikayet benim bilgisayar ekranıma düşecek. 15 milyon İstanbullunun ihtiyaç ve beklentileri büyük veri analiz havuzunda sentezlenerek benzeri şikayetler oluşmadan önlemler alınabilecek” dedi.  


  • Bu Haberi
Uzman Psikolog Yeşim Akıncı kitap lansmanında şarkı söyledi
Yağmur Ün: "Oyunculuk hayatımın bir parçası gibi"
Kivi yiyin astımı yenin
'Gaza bas!' diyen Eda Taşpınar hızla gözden kayboldu
Sneijder ve eşi Yolanthe ayrılıktan vazgeçti
AB’den Google’a 1.49 milyar euro ceza
Demet Akalın: "Çok iyi anne olacaksın Didem"
Milyonlarca emekli bu haberi bekliyordu!
Şükran Ovalı'dan kızıyla beğeni toplayan poz
107 yaşındaki babasını sıkılmasın diye işe götürüyor
Tuna Arman'dan Bülent Ersoy'un sözlerine tepki
7 yıldır cinayetten aranan şahsı bekçiler yakaladı
'Lükse kaçmam' diyen Linet verdiği rakamla şaşırttı
Sevilay Yılman'dan Akit muhabirine sert tepki!
Pınar Altuğ’dan takipçisine 'dövme' yanıtı
Tartıştığı arkadaşını ekmek bıçağıyla öldürdü
Aleyna Tilki, ezber bozdu!..
Fatih Portakal'dan Erdoğan'a Mansur Yavaş tepkisi
Koray Avcı fit vücuduyla dikkat çekti
İcra müdüründen bu kez 6 kilogram altın çıktı
Ebru Yaşar: "Artık kimse kendi işini yapmıyor"
Diyarbakır'da teröristlerin inlerine girildi!
Yönetmen Sami Güçlü vefat etti
Meyve yerken ayağıyla direksiyonu kullanan sürücüye 5 ay hapis
Müge Anlı'nın canlı yayınında büyük gerginlik!
Bakan Akar: "Şehitlerimizin kanları yerde kalmadı"
Kerimcan Durmaz’ın büyük heyecanı!
Necef Uğurlu Yazdı: "Bu Kitabı Bulursanız Mutlaka Okuyun"
Ümit Yesin gözyaşlarıyla uğurlandı
Akit muhabirine 'idam' soruşturması