SAĞLIK HABERLERİ

Böbrek kanserine laparoskopik ameliyat

Böbrek kanserine laparoskopik ameliyat

Ekol Hastanesi Üroloji Kliniği’nden Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Ayhan Karaköse, “Böbrek kanserlerinin yarısından fazlası rastlantısal olarak tanı almaktadır. Genellikle başka bir hastalık nedeniyle yapılan tetkikte küçük boyutlu ve erken evredeki tümörler yakalanmaktadır” dedi.

Yeni Asır'da yer alan habere göre Ekol Hastanesi Üroloji Kliniği'nden Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Ayhan Karaköse günümüzde metabolik hastalıkların artması ile beraber böbrek kanserlerinin görülme sıklığının arttığını belirterek, "Böbrek kanserleri çok sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Hipertansiyon, sigara kullanımı, obezite, yüksek proteinli beslenme, hareketsiz yaşam tarzı böbrek kanseri riskini belirgin olarak arttırmaktadır. Böbrek kanserleri tüm kanserler içerisinde yüzde 2-3 oranında görülmektedir. Hastalığın görülme sıklığı 60-70'li yaşlarda daha sıktır" diye konuştu.

ERKEN EVREDE TEŞHİS ÖNEMLİ

Dünya genelinde ürogenital kanserler içerisinde prostat ve mesane kanserinden sonra 3'üncü sırada yer alan böbrek kanseri nedeniyle her yıl yüz bin kişinin yaşamını yitirdiğini belirten Karaköse, "Böbrek kanserlerinin yarısından fazlası rastlantısal olarak tanı almaktadır. Genellikle başka bir hastalık nedeniyle yapılan ultrason ve tomografide küçük boyutlu ve erken evredeki tümörler yakalanmaktadır. Ancak olguların yüzde 20 ila 30'u tanı konulduğunda metastaz (Hastalığın başka bir organa sıçraması) yapmıştır. Ayrıca böbreğe sınırlı böbrek kanserlerinin de yüzde 20 ila 40'ı tedaviye rağmen metastaz yapmaktadır" dedi.

DAHA ÇABUK İYİLEŞME

Böbrek kanserlerinin genellikle böğür bölgesinde ağrı ve şişlik, idrarda kanama, eğer diğer organlara metastaz yapmış ise metastaz yapmış olduğu organa bağlı olarak öksürük, kanlı balgam, kemik ağrıları, beyin tutulumuna bağlı belirtiler, halsizlik, kilo kaybı gibi belirtiler ile görülebildiğini belirten Karaköse, "Böbrek kanserlerinin tedavisinde etkili tedavi yöntemi cerrahi tedavidir. Cerrahi tedavide amaç mümkün olduğunca böbrek dokusunu koruyup tümöral kitlenin çıkarılmasıdır.
Cerrahi tedavi açık ya da laparoskopik (kapalı) yöntemle yapılmaktadır. Laparoskopik yöntem hasta iyileşme süresinin hızlı olması, daha az ağrı ve kanama olması ve hastanede kalış süresinin daha kısa olmasın nedeniyle açık cerrahiye göre daha avantajlıdır ve tercih sebebidir. Ayrıca organa sınırlı ve küçük tümörlerde tümörün ısıtılarak veya dondurularak yok edilmesini sağlayan Radyofrekans ablasyon ve kriyoablasyon tedaviside önemli oranda kullanılmaktadır"
diye konuştu.
  • Bu Haberi
Mısır'da camiye bombalı ve silahlı saldırı!
Trabzon’da fuhuş baskınında böyle yakalandı
Emrah Serbes, asli ve tam kusurlu
Konyalı asker tedavi gördüğü hastanede şehit oldu
Serdar Ortaç, sağlık durumuyla ilgili üzen bir açıklama yaptı
Başından vurularak öldürülen imamla ilgili flaş açıklama!
Erhan Yazıcıoğlu 50. sanat yılında dede oldu
CHP'li Başkana 7 yıl hapis istendi
Yağmur Ünal'ın sürpriz beraberliği
Giresun'da sıcak çatışma!
Beyaz TV'ye flaş Rasim Ozan Kütahyalı cezası
Gonca Vuslateri'nin 25 santimlik topuğu
Oğullarından Mursi'nin sağlık durumuyla ilgili açıklama!
Birkan Sokullu'dan jet hızıyla alışveriş
Alperen'in ölüm nedeni belli oldu!..
RTÜK'te başkanlık seçimi sonuçlandı
İETT Genel Müdürü görevden alındı!
İndirimli kaçak akaryakıtla büyük tezgâh
Engin Günaydın: "Haber verseydi gardımızı alırdık"
Çok sayıda öğretmen hakkında gözaltı kararı
Süreyya Yalçın'a hayvan sevgisini unutturan kürk
Karadeniz'deki fotokapanlar terör örgütünün kabusu oldu
Şeyma Subaşı'ndan Acun'un paylaşımına tepki
Seri halde 6 kişiyi öldürdü, her yerde aranıyordu!
Engin Altan Düzyatan reklamdan servet kazanacak
23 Kasım 2017 TNS Rating Sonuçları
İstanbul'da birçok adrese eş zamanlı operasyon
Eliz Sakuçoğlu'nun Sabancı sessizliği
Şehit edilen genç öğretmenler unutulmadı
‘Kardeşim Benim 2’ galasına yoğun ilgi
Yasemin Kutsi