KADINCA HABERLERİ

Boyalı saçların kalıcılığını artıran 5 bakım sırrı

Boyalı saçların kalıcılığını artıran 5 bakım sırrı

Ombre, röfle ya da tamamı boya olan saçlar, yaz boyunca çok yıprandınız ve renginize ekstra bakım gerekli!

Akşam'da yer alan habere göre işte size yardım edecek 5 öneri…

1- ŞAMPUANSIZ GEÇEN  72 SAAT KURALI

Boya uzmanları, boya işleminden sonra saçınızı tam  72 saat şampuanlamadan beklemeniz gerektiğini söylüyor. Neden? Çünkü saçtaki kütikül tabakasının renk molekülleri ile bütünleşmesi üç günü bulabiliyor. Böylece, ilk yıkamayı erteleyerek saç boyanızın daha uzun süre kalıcı olmasına yardımcı olacaksınız.

2- KURU ŞAMPUAN GÜNÜ

Saç boyasındaki kimyasallar saçlarınızı daha savunmasız hale getirir, bu nedenle saçlarınızı her gün yıkamak yerine ikinci günde kuru şampuan kullanın. Saçınızı yıkadığınız günlerdeyse saçınızı ılık veya soğuk suyla durulayın. Sıcak su, saç telinin dışındaki kütikül tabakasını kaldırır, bu da saç boyanızın solmasına sebep olan en büyük sebeplerden biridir.

3- SAÇI ISITAN ŞEKİLLENDİRİCİLERDEN  UZAK DURUN

Renkli saçlar ısıya karşı savunmasız olur, bu nedenle uzak durmanız gerekenlerden ilki saç kurutma makinesi olmalı. Bunun yerine, saçlarınızı havluyla nazikçe kurulayın ve kendi kendine kurumasını bekleyin. Eğer saçlarınıza sekil vermek için düzleştirici veya maşa kullanacaksanız, bu işlemden önce saçınıza ısıya karşı koruyucu bir sprey uygulayın.

4- NEM TAKVİYESİ

Saçlar boya ile kuru ve hassas hale geldiği için boyalı saçlara özel formüle edilmiş saç kremi kullanmanız gerekir. Saç kremi, saçınızda koruyucu bir bariyer yaratmaya yardımcı olacaktır. Saçlarınıza daha besleyici bakım yapmak istiyorsanız, durulanmayan saç kremi, sıcak yağ veya saç maskesi deneyebilirsiniz. Bir saç serumu, yağı veya parlatıcı spreyi, saçlara canlılık katmanıza ve parlaklığın artmasına yardımcı olabilir.

5- SAÇINIZI GÜNEŞ IŞINLARINDAN KORUYUN

Güneşte zaman geçirmeyi planlıyorsanız, saç boyanızın solmasını veya açılmasını engelleyen SPF korumalı bir ürün kullanın.
  • Bu Haberi