RÖPORTAJ HABERLERİ

Can Ulkay: "Oscar’ı alırsak sürpriz olmayacak"

Can Ulkay:

Ülkemizin bu yılki Oscar adayı ‘Ayla’nın yönetmeni Can Ulkay, umutlu konuştu: "Yurt dışı gösterimlerindeki pozitif yorumlar beni çok heyecanlandırıyor. Şansımızı pek çok yabancı dilde Oscar adayı filmden daha yüksek görüyorum..."

Türkiye Gazetesi'nden Murat Öztekin'in röportajı...

Gerçek bir hikâyeden yola çıktığınız ‘Ayla’nın fikir safhası nasıl oluştu?


Güney Koreliler, Kore Savaşı’nın 60. yılı sebebiyle Türkiye’ye geldiklerinde Kore gazisi Süleyman Amca’dan haberdar olmuşlar ve onunla alakalı bir belgesel yapmışlar. Bu dokümanter film, çok beğenilmişti. Ayla’nın film olma fikri bu başarılı belgeselden doğdu. Yiğit Güralp, Astsubay Süleyman ile Ayla’nın gerçek hayat hikâyesini senaryoya dönüştürdü.

SAVAŞ DEĞİL SEVGİ...

Seyirci ‘Ayla’ filminde nasıl bir hikâye ile karşılaşacak?


Film, savaşı yıllarında Kore’ye giden bir Türk askeriyle orada karşılaştığı küçük bir kızın sevgi hikâyesini işliyor. Türk askerlerinden biri olan Astsubay Süleyman Dilbirliği, savaşta öldürülmüş ailesinin yanında bulup Ayla adını verdiği Koreli küçük kıza sevgiyle bakıyor. Ama daha sonra ayrılmak zorunda kalıyorlar. Film, Kore Savaşı’nın içerisindeki binlerce farklı yaşanmışlıklardan birine götürüyor bizi. Aslında bu film, bir Türk askerinin yaşadıklarından yola çıksa da, dünyanın her yerinde yaşanabilecek bir şey. Hatta bugün bile hemen yanı başımızdaki Suriye’de yaşanıyor.

Bu filmle tam olarak temas etmek istediğiniz şey neydi?

Vicdanın ve sevginin nasıl ülkeleri buluşturabileceğini, Türk insanının güçlü ruhunu yansıtan bir gözle anlatmayı hedefliyoruz.  Bu sevgi hikâyesiyle savaşın acımasız yönlerine de temas etmeye çalıştık...

O hâlde pek tarih anlatmak istemediniz yani?

Kore Savaşı, pek çok askerimizin hayatına mal olmuş, büyük kahramanlıklara sahne olmuş bir askerî mücadele. Ancak benim filmim, kahramanlıklardan öte bir sevgiyi ele alıyor. Bence en büyük kahramanlık Astsubay Süleyman’ın yaptıkları; yani sınırsız sevgi ve vicdan...

‘Ayla, Türkiye’nin filmi’

Ayla’yı çekerken Oscar’a aday adayı olma fikri var mıydı?


Aslında başlarken bu hikâyenin hakkıyla çekilmesi gerektiğini ve bunu başarabilirsek Oscar’a kadar gidebileceğimizi hep düşündüm. Bu durum Mustafa Uslu ile de aramızda espri konusu oldu. Kendisine, “Oscar’ı alır mıyız bilemem ama Oscar’a aday bir film çekip Oscar’a kadar götüreceğime  söz veriyorum” dedim, Mustafa Bey de “Senin bu filmi çekmen için her türlü imkânı hazırlayacağım ve  biz Oscar’ı alıp geleceğiz” dedi. Ayla, aday olduktan sonra artık tüm Türkiye’nin filmi oldu. Artık sadece desteğe ihtiyacı var.

Son yıllarda “Kelebeğin  Rüyası” ve “Kış Uykusu” gibi dram filmleriyle Oscar’a talip olduk. Siz şansınızı ne olarak görüyorsunuz?

Hepsi Türkiye’yi en iyi derecede temsil ettiler. Biz de ‘Ayla’da sinema için gerekli en iyi şeyleri yaptık. Yurt dışı gösterimlerindeki pozitif yorumlar beni çok heyecanlandırıyor. Şansımızı pek çok yabancı dilde Oscar adayı filmden daha yüksek görüyorum. Heykelciği almamız sürprizden çok, büyük bir mutluluk ve gurur kaynağı olacak bizim için...‘Ayla’ filminde İsmail Hacıoğlu’nun yanı sıra Çetin Tekindor, Ali Atay ve Taner Birsel gibi kıymetli oyuncular rol alıyor.

Anlatılacak hikâyemiz çok

Tarihî ve millî hadiseleri beyazperdeye yansıtmanın zorlukları var mı?


Bu konuyu iki türlü düşünmek gerekiyor. Birincisi belge ve araştırma, ikincisi maliyet… Tarihî film yapmak için bu iki konunun dört dörtlük olması lazım. Artık belgelere çok rahat ulaşılabiliyor. Bu çalışmanızı prodüksiyon maliyeti olarak size verebilecek iyi yapım şirketleri ya da  cesur prodüktörlere ihtiyaç var. Biz bunu Ayla filminde tam olarak gerçekleştirdik diyebilirim. Bundan sonra daha da yükselteceğiz. Çünkü hakkıyla anlatılması gereken binlerce tarihi hikâyemiz var. Böyle olunca tarihî ve millî hadiseleri beyazperdeye yansıtmanın hiç bir zorluğu yok...
  • Bu Haberi

En Son Röportaj Haberleri

Adnan Koç'a uyuşturucudan gözaltı
Başbakan Yıldırım: "El yapımı bomba patladı, 3 şehidimiz var"
Hıncal Uluç "Mehmed Bir Cihan Fatihi" dizisini topa tuttu
Amine Gülşe imaj yeniledi
Donald Trump'tan Çin için yeni karar!
Emel Yıldırım markasını yarattı
Kadın polis kendisini yanlışlıkla vuran meslektaşı ile evlendi
Ünlü mankenleri buluşturan yemek
FETÖ, hangi ülkeye gitmek istiyor?
İrem Derici'ye sette doğum günü sürprizi!
Kapalıçarşı'daki tarihi eser kaçakçılığına örgüt davası!
Özlem Yıldız müjdeli haberi açıkladı!
Polis merkezlerine saldırı planı engellendi!
Eliz Sakuçoğlu: "Eleştirilere gülüp geçiyorum"
Talihsiz Zuhal'in kız kardeşinden olay iddialar!
Sıla meyhanede felekten bir gece çaldı
PKK ve YPJ'nin elebaşları tek tek öldürüldü!
Zuhal Olcay'a cumhurbaşkanına hakaretten 10 ay hapis!
Ordu Devlet Hastanesi'nde yangın
Tevetoğlu çifti kızlarının ismine karar verdi
ABD’li diplomat S-400’lere alternatifle geliyor
Fahriye Evcen ile Burak Özçivit 10 bin kilometre uzağa kaçtı!
Meteoroloji'den toz taşınımı uyarısı!
Demet Özdemir makyajsız görüntülendi!
TSK ve ÖSO birlikleri Afrin’in güneyine ilerliyor
Beren Saat öğlen yengeyle akşam Kenan’la
Alaattin Çakıcı'nın adamlarına sabah baskını!
Ozan Baran eşi Süreyya Yalçın için Pablo Escobar’ın evini aldı
21 Mart 2018 TNS Rating Sonuçları
İrfan Değirmenci'den Ahmet Hakan'a 'Cem Küçük' sorusu