GÜNCEL HABERLERİ

'Cemal Kaşıkçı öldürüldü' iddiası!

'Cemal Kaşıkçı öldürüldü' iddiası!

İstanbul’daki Suudi Arabistan konsolosluğuna gittikten sonra kendisinden haber alınamayan Cemal Kaşıkçı ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı.

Yeni Şafak Gazetesi'nin haberine göre Kaşıkçı’nın elçiliğe girdikten sonra Suudi istihbaratı ve Interpol işbirliği ile üçüncü bir ülkeye kaçırıldığı öne sürüldü. Arap gazeteciler, bu ülkenin Lübnan olduğu, Kaşıkçı’nın hayatta olup olmadığının bilinmediğini yazdı.

Suudi Arabistan konsolosluk binasına girdiğinden beri Cemal Kaşıkçı'dan haber alınamaması ve tatmin edici bir açıklama yapılmaması akıllara çeşitli soru işaretleri getirdi. Bazı Arap gazetecilere göre, 2 Ekim'de İstanbul Suudi Arabistan Konsolosluğu'na evrak işlemleri için giden ve bir daha kendisinden haber alınamayan Suudi Arabistan vatandaşı Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı'nın kaçırıldığı iddia edildi. Gazeteciler tarafından Kaşıkçı'nın, Suudi Arabistan istihbaratı ve Uluslararası Polis Teşkilatı (INTERPOL) tarafından önceden planlanan bir operasyonla 3'üncü bir ülkeye nakledildiği ileri sürüldü.

ÜÇÜNCÜ BİR ÜLKEYE GÖTÜRÜLDÜ

Sosyal medya hesaplarından paylaşımlarda bulunan Arap gazeteciler ünlü köşe yazarının, transit ülke olarak Lübnan'a kaçırıldığı, buradan da Suudi Arabistan'a götürüleceğini öne sürdü. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'a karşı muhalif görüşlere sahip olan Cemal Kaşıkçı'nın sırra kadem basmasının ardından Bloomberg kanalına röportaj veren Veliaht Prens Selman, “Türk makamlarına, Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğunda arama yapmaları için izin vermeye hazırız” şeklinde demeç vermişti. Veliath prensinin kendinden emin bu açıklamaları Arap gazetecilerin Kaşıkçı'nın ülke dışına çıkarıldığı iddialarını güçlendirdi.

SAVCILIK DEVREYE GİRDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasıyla ilgili soruşturma başlattı. Başsavcılıktan yapılan açıklamada: “Suudi Arabistan ülkesi vatandaşı Cemal Kaşıkçı’nın 02.10.2018 tarihinde saat 13.00’de gittiği aynı ülkenin İstanbul Başkonsolosluğu’nda alıkonulduğuna dair iddia ile ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığımızca olay günü derhal soruşturma başlatılmış olup, başlatılan soruşturma tüm boyutlarıyla derinleştirilerek devam etmektedir” denildi. Konuya ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Böyle bir olayın bir kere uluslararası hukuk boyutu var, Türkiye Cumhuriyeti hukuku boyutu var, insani boyutu var." diye konuşmuştu.

Öldürüldü iddiası

Kaşıkçı’nın kaybolması ile ilgili dün akşam Reuters haber ajansında önemli bir iddia ortaya atıldı. Ajansın ismini vermediği iki Türk yetkiliye dayandırdığı haberinde, ”Türk polisi kayıp Kaşıkçı’nın elçilikte öldürüldüğüne inanıyor. Polis cinayetin önceden planlamış olduğunu ve cesedin daha sonra elçilik binasından çıkartıldığını düşünüyor” ifadeleri yer aldı.

Size Türkiye’nin emanetiydi

Türk Arap Medya Derneği Başkanı Turan Kışlakçı, Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na girişinin ardından kendisinden 5 gündür haber alınamayan Washington Post Yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı için konsolosluk önünde basın açıklaması düzenledi. Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’ın açıklamasının kendileri için çok değerli olduğunu ifade eden Kışlakçı, “İstanbul’dan kendisine sesleniyoruz. Sayın veliaht, madem ki bu kapıyı bize açacaktın neden 4 gün bekledin?” dedi.

Dernek başkanı Turan Kışlakçı “Cemal Kaşıkçı bütün dünyanın tanıdığı saygın bir gazeteci olduğu gibi şu anda yaşanmakta olan gerginliğin iki tarafındaki ülkeleri de çok sever bir yurttaştı. Cemal ülkesi Suudi Arabistan’a güvenmeseydi bu binaya girmezdi. Dört günden beri bir çok trol twitter hesabından dillendirilen, ‘Öldürüldü’ ya da ‘Riyad’a götürüldü’ iddialarına Suudi Arabistan’ın, kadim dostu Türkiye’nin emaneti olarak İstanbul’da bulunurken kapılarına kadar gelmiş bir münevverine böyle bir vahşeti uyguladığına bir an bile inanmıyoruz.”
  • Bu Haberi
Çiçek Dilligil: "Üst dudağın yok diyorlar"
Menopoz kaçınılmaz ama etkilerini hafifletmek mümkün
Ebru Polat yolda zarar etti!
Mandalinanın bilmediğiniz faydaları
Cem Belevi'den yeni proje: "Mışıl Mışıl"
Rıza Çalımbay: “Bizim kazanmaktan başka seçeneğimiz yok”
Burcu Güneş'ten 'pembe' konser
Yasemin Allen'dan tarihi selfie
Asfalt tankeri binalara çarparak durabildi
Bircan Bali inkar ettiği aşkıyla yakalandı!
İstanbul Valiliğinden 29 Ekim kutlamalarıyla ilgili açıklama
Hülya Koçyiğit, parasızlıktan bir hafta hastanede kalmış
Gülben Ergen ve Mustafa Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde
Aleyna Tilki'nin 'yıldızlı' dostluğu!
Bahçelievler’deki dehşet evinin sahibi konuştu
Hande Yener tanınmamak isterken dikkat çekti
Test kitabının içinden uyuşturucu çıktı!
Yasemin Özilhan: "Bir oğlum olsun"
Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisine tacizi DKK engellendi
Hande Subaşı kariyerine şarkıcılığı da ekliyor
Taciz iddiası anneye sinir krizi geçirtti!
TSK'dan son dakika açıklaması!
Necef Uğurlu Yazdı: "Aydınların İntiharı"
Çağlar Ertuğrul'dan şapka ve gözlükle önlem
Park eden araçlar itfaiyeye zor anlar yaşattı
Sıla, Bursalı hayranlarıyla buluştu
Başsavcılık'tan Cemal Kaşıkçı açıklaması
Coşkun kardeşler şen şakrak
Antalya'da iş adamına 750 bin liralık şantaj iddiası!
Seda Akgül: "Kadın partnere tövbe ettim!"