GÜNCEL HABERLERİ

Cinderes’te meskûn mahal operasyona her an başlanabilir

Cinderes’te meskûn mahal operasyona her an başlanabilir

Zeytin Dalı Harekâtı’nda, Afrin’in güneybatısındaki Cinderes Beldesi kırsalında bulunan köy ve tepelerde büyük ölçüde kontrol sağlandı. Cinderes’te meskûn mahal operasyonunun her an başlanabileceği belirtiliyor.

Habertürk'ten Nurcan İnal'ın haberine göre Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleri tarafından Suriye’nin Afrin bölgesinde yürütülen Zeytin Dalı Harekâtı’nın 26’ncı gününde, güneybatıdaki Cinderes ve batıdaki Raco kırsalında şiddetli çatışmalar yaşandı. Cinderes’e bağlı Deviye ve Aksele köylerinin önceki akşam terör örgütü PKK/PYD’den alınmasının ardından, dün de Raco’ya bağlı Kude Köyü’nde kontrol sağlandı. Reyhanlı, Kırıkhan ve Hassa’yı hedef alan roketlerin bu köylerden atıldığı belirtiliyor.

Afrin’e giden yolda stratejik öneme sahip Cinderes kırsalındaki köy ve hâkim tepelerde büyük ölçüde kontrol sağlanırken, bölgedeki savunmayı yaran TSK ve ÖSO birlikleri beldeye yönelik büyük taaruz için hazırlık yapıyor. Bu kapsamda güney ve batıdan ilerleyen birlikler Cinderes’i kıskaca aldı. Bölgede mayın temizliği yapan birlikler, PYD’nin elindeki önemli yerleşim yerlerinden biri olan Cinderes’in kapısına dayandı. Yerel kaynaklar, Cinderes’te meskûn mahal operasyonuna her an başlanabileceğini, beldenin alınmasıyla dağlık alanlardaki terör noktalarına giden mühimmat ve silahın sevkiyatının duracağını bildirdi. Şehir içi operasyonlarda deneyimli olan Jandarma ve Polis Özel Harekât timlerinin de katılmasının planlandığı operasyonla, örgüte ağır darbe vurulması amaçlanıyor. Karadan ilerleyen özel birliklere, Hatay sınırında konuşlu topçu birlikleri, tanklar ve F-16’lar terör hedeflerini vurarak destek veriyor.
  • Bu Haberi