GÜNCEL HABERLERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'fetva' talimatı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'fetva' talimatı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazı ilahiyatçıların açıklamalarından duyduğu rahatsızlığı Diyanet’e bakan Bekir Bozdağ’a iletti. Din İşleri Yüksek Kurulu devreye girecek.

Vatan'dan Murat Çelik'in özel haberine göre AK Parti’nin son Merkez Yönetim Kurulu toplantısında ittifak, seçim süreci, Afrin harekatı gibi temel konuların yanı sıra son dönemde bazı ilahiyatçıların tepki çeken açıklamalarının da ele alındığı öğrenildi. Ankara kulisleri ve AK Parti çevrelerinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuda rahatsızlığını dile getirerek, Diyanet’ten sorumlu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a bunu ilettiği konuşuluyor.

Diyanet’e bağlı Din İşleri Yüksel Kurulu’nun bu durumla ilgileneceği öğrenildi. AK Parti çevreleri, “Toplumun bu konularda doğru bilgilendirilmesi ve toplumu tahrik edecek, kin ve nefret temelinde birbirine düşman olacağı değerlendirmelere fırsat vermemek gerekiyor. Kaynağı ve uygulamaları itibariyle dini sadece kelam ve fıkıhtan ibaret hale getiren, düşünce kısmını bırakıp 300 sene öncenin müktesebatıyla düşünülmesinin sonuçlarını yaşıyoruz” değerlendirmesini yaparken, 28 Şubat döneminde ‘irtica tehditi’ algısı yaratmak için ortaya çıkarılan figürlerde olduğu gibi “Etki ajanlığı” ihtimali üzerinde de durulduğu belirtildi.

‘MHP toparlandı’

İttifak konusundaki gelişmeleri de ele alan AK Parti’de, cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesiyle siyasetin dilinin de kaçınılmaz şekilde değiştiği değerlendirimesi yapıldı. Partide, “Türkiye’de siyaset kaçınılmaz olarak iki ana damara dönüşecek. Bu sistem konsolidasyonu gerektiriyor” tespiti yapıldı. Seçmen sadakatiyle ilgili ise şu tespitler yapıldı: En yüksek parti, yüzde 98’le AK Parti’dir. Bu seçmenin, ittifakla birlikte oyumu MHP’ye basayım demesi mümkün değil. Anketlere göre; MHP ittifakla ve yeni söylemle birlikte hızla toparlandı. Ocak ayı itibariyle yüzde 9-10 aralığına girdi. Siyasal pozisyonu ve söylemiyle, iç düzeni sağlaması ile birlikte İyi Parti travmasını atlattı. AK Parti-MHP ittifakına bakış: AK Partililer’in yüzde 95’i, MHP’nin yüzde 86’sı olumlu bakıyor.

Kamuoyu araştırmalarına göre; Afrin’le ilgili Kürt seçmende herhangi bir rahatsızlık olmadığı aksine aksine operasyona destek verildiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İlahiyatçı Yıldız’a tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan isim vermedi ama, “Kadınlar dayak yiyorlarsa şükretsinler” diyen ilahiyatçı Nurettin Yıldız’ı eleştirdi. Kadınlara ve çocuklara yönelik şiddeti kınayan Erdoğan, bunun kültürümüzde bir yeri olmadığını söyledi ve “Bazılarının dikkat çekmek için kavramları eğip, bükerek söyledikleri sözlerin hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur” dedi.

‘Sapıklara cesaret veren iklim’

“Kadınlara şiddet ve kadın cinayetleri ile ilgili haberler beni fevkalade rahatsız ediyor. Kadına sırf cinsiyetinden dolayı bu muameleyi reva gören kişi insanlıktan nasibini almamıştır. Çocuk istismarı asla düşünmek, konuşmak, tartışmak istemeyeceğimiz bir vahşet halidir. Bunlar üzerinden dinimizi karalamak isteyenlerin derdi de ne kadınlar ne de çocuklardır. Mesele bir takım psikopatlara, cani ruhlulara, sapıklara harekete geçme cesareti veren iklimin ortadan kaldırılmasıdır. Bunu da hep birlikte yapacağız.”
  • Bu Haberi
Makasçı: 'Hattı değiştirdiğimi hatırlamıyorum'
Ünlü oyuncudan taciz suçlaması!
Öğün kaçırma diyabetten kaç!
Hande Ataizi: "Benim mesleğim oyunculuk"
Alzheimer beyne 25 yıl öncesinde yerleşiyor!
Arzu Sabancı'dan konuşulan paylaşım!
Ersun Yanal 6 eski öğrencisiyle tekrar buluşacak
1 yaşındaki bebeğin boğazına mandal yayı saplandı!
Engin Altan Düzyatan'dan aile pozu
İmdadına yetişen sağlıkçıların isimlerini bebeğine verdi
Sarah Jessica Parker, Demirtaş’ın kitabını okuyor
Kuyumculardan ziynet eşyası çalan şüpheli yakalandı
Aslıhan Karalar kar havasında paltosuz gezdi
FETÖ şüphelisi 4 eski polisten 3’ü tutuklandı
Torunlarından Hülya Koçyiğit'e doğum günü sürprizi
Malatya'da genç hemşire canına kıydı
'Verda' dizisinde büyük kriz!
Avrupalı liderlerden, Rusya ve İngiltere için kritik karar!
İşte Ankara'daki hızlı trenin çarpışma anı!
Hazal Kaya'nın şık tarzı
Matematik öğretmeninin kahreden ölümü
Özge Özberk 4 yıl sonra tiyatro sahnesinde
Akit yazarı Vakıfbank Kadın Voleybol Takımı hedef aldı!
Büşra Develi gözlükleriyle dikkat çekti
Asansör boşluğuna düşen bekçi feci şekilde can verdi
Işıl Reçber müstehcen paylaşımlar yapılan hesabı kapattırdı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kudüs çıkışı!
Tunceli'de mağarada 6 terörist kıstırıldı!
Güzel Tara, Tayland'da nazara geldi!
Talihsiz Güllü'nün annesi mahkemede isyan etti!