GÜNCEL HABERLERİ

Darbeci asker eşlerinden 80'i tutuklandı

Darbeci asker eşlerinden 80'i tutuklandı

2010 yılı KPSS’deki kopya iddiaları üzerine başlatılan soruşturmada, 15 Temmuz darbe girişiminde aktif rol oynadığı tespit edilen 105 asker eşine yönelik olarak savcılık, 83 şüphelinin tutuklanmasını talep etti.

Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre hâkim karşısına çıkarılan şüphelilerden 80’i, “kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık”, “örgütlü sahtecilik” ve “terör örgütü üyesi olma” suçlarından tutuklandı, 3’ü de adli kontrolle serbest bırakıldı.

Hazırlanan sevk yazısında, şüpheliler arasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik suikast için Marmaris’e giden ekibin içinde yer alan Yüzbaşı Haldun Gülmez ile Yüzbaşı Bahadır Sagun’un eşleri de bulunduğu belirtildi.

‘KOCALARI DARBECİ’

Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman, 5 Ocak’ta 105 subay eşi hakkında gözaltı kararı aldırmış ve 84 şüpheliye ulaşılmıştı. Şüpheliler, sorgularının ardından dün adliyeye sevk edildi. Savcı Erkman, itirafçı olan 1 şüpheliyi serbest bırakırken, 83 şüpheliyi tutuklama talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği’ne sevk etti. Sevk yazısında şüphelilerle ilgili kuvvetli deliller bulunduğu belirtilerek, şöyle denildi: “Şüphelilerin eşleri TSK bünyesinde görev yapmakta iken 15 Temmuz darbe girişimine katıldığından dolayı haklarında tutuklama ve diğer işlemler yapılan kişilerdir. Şüphelilerin ve darbe girişiminde yer alan eşlerinin bir kısmının MASAK raporuna göre para transferleri, Bank Asya Kurtarma Operasyonu döneminde para artışı, FETÖ üyelerinin kullandığı ByLock isimli gizli haberleşme programını kullandıkları, FETÖ tepe yönetimi ile irtibatlı oldukları anlaşılmıştır.

Eşleri KPSS şüphelisi olan ve FETÖ ile irtibatları tespit edilen asker eşlerinin tüm listesi asker eşleri hakkında işlem yapılması özellikle YAŞ’ta değerlendirilmesi amacıyla 15 Temmuz darbe girişiminden önce Genelkurmay Başkanlığına gönderilmiştir. Gönderilen bu listede yer alan KPSS şüphelisi Reyhan Abra’nın kocası Binbaşı Sadullah Abra’nın Ankara Emniyet Müdürlüğü’nü bombalayan pilot olduğu tespit edilmiştir. Şüphelilerin kaçma, delilleri yok etme, tanık, mağdur ve başkaları üzerinde baskı yapılması girişiminde bulunması hususlarında kuvvetleri şüphenin oluşması nedeniyle ayrı ayrı tutuklanmalarına karar verilmesi talep olunur.”
Soruşturma dosyasında Kevser Tümer, Kübra Sagun, Kübra Gülmez’in sınava girerek 100 ve üzeri net yapan şüphelilerin eşleriyle para ilişkisini gösteren, grafiklerde yer aldı.

BAZI EŞLER HÂLÂ GÖREVDEYDİ

5 Ocak 2017’de yapılan operasyonda Kübra Gülmez ile Kübra Sagun’un halen devlet öğretmeni olarak görev yaptıkları ortaya çıkmıştı. Gülmez ve Sagun’un bu tarihe kadar maaş aldıkları vurgulandı. Sagun’un FETÖ tepe yönetiminde olan ve örgütün mollası olan Hamdullah Bayram Öztürk ile HTS irtibatının olduğunun anlaşıldığı belirtildi.  
  • Bu Haberi
Tartışırken uçurumdan düşen nişanlı çift hayatını kaybetti
'Ölene Kadar' dizisiyle ilgili flaş gelişme!
İş adamını ilaçlı pastayla uyutan kadından şok suçlama!
Azra Akın'dan gözü yaşlı paylaşım
Dikkat!.. Dilekçe ver ikramiyeni al!
FETÖ soruşturmasında 43 Hava Harp Okulu öğrencisine tahliye
Sacit Aslan yazdı: "Ertuğrul Özkök kapalı gişe gösterimdesin anlaşılan"
Işın Karaca’dan anne ve babalara tavsiyeler
İşte Oscar adayları!...
Dolandırıcılar şimdi de 'milli gelir'i dağıtıyor!
Ceylan Çapa'dan eski aşklara gönderme!
Demet Akalın’dan 650 bin liralık imza
Kemal - Kadir Doğulu kardeşlerin acı günü!
DEAŞ'ın keskin nişancısı Kilis'te yakalandı!
Sinem Kobal'a hayranlarından Kenan sitemi!
Cem Küçük Ahmet Hakan'ı "reytingle" vurdu!
Doğum gününde cinsel istismar davası için karar çıktı!
Yağmur Ünal'dan beğeni rekoru kıran paylaşım!
Adana'daki "cinsel içerikli mesaj" cinayetine 1 tutuklama
Feyza Çıpa’dan eski eşi çıldırtan yöntem!
Başbakan Binali Yıldırım'dan flaş açıklama!
Arzum Onan'dan duygulandıran paylaşım
Onur Özbizerdik'in eski sevgilisi konuştu!
Bodrumlu saz ustası: "Ben Adele'in babasıyım"
AK Parti ve MHP ortak kampanya yapacak mı?
Öncel Öziçer yazdı: "Artık laf ettirmem"
Erciyes Dağı’nda yaralanan genç kayakçı hayatını kaybetti
Yeşim Salkım bilinmeyen gerçeği açıkladı!
Türkiye, Rusya ve İran anlaştı!
Gökçe Bahadır ünlü markanın yüzü oldu
Yasemin Kutsi