GÜNCEL HABERLERİ

DEAŞ’ın kasasından bir servet çıktı!

DEAŞ’ın kasasından bir servet çıktı!

İstanbul’da DEAŞ’a yönelik operasyonda 2 kişi gözaltına alındı. Aramalarda yüklü miktarda altın, dolar, gümüş ve TL ele geçirildi.

Vatan'dan Mehmet Ali Demir'in haberine göre İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekipleri, terör örgütü DEAŞ adına para transferi yaptıkları, çatışma bölgelerine gönderilmek üzere askeri malzeme temin ettikleri tespit edilen 2 kişiye yönelik çalışma başlattı. 16 Mart’ta Fatih, Avcılar, Ümraniye, Kadıköy ve Çatalca’da eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda M.S. ve S.B. yakalanarak gözaltına alındı.

Her tür döviz var

Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda 1 pompalı tüfek, çok sayıda silah şarjörü ve çeşitli aparatlar, böcek arama cihazı, gizli kamera arama cihazı, telsiz ve gizli kamera ele geçirildi. Şüphelilerin örgüt adına kullandığı belirtilen ofiste yüklü miktarda döviz, altın ve Türk lirası çıktı. Ofiste 8.5 kilogram altın, 18 kilo ham gümüş, 7 kilo külçe gümüş, 1 milyon 300 bin dolar, 1 milyon 794 bin lira, 118 bin Avro, 1 milyon 921 Suriye Poundu, 4 bin 500 Katar dinarı, 22 bin Mısır poundu, 350 Kuveyt dinarı, 109 bin 500 Suudi Arabistan riyali, 47 bin BAE dinarı, 5 bin Ürdün dinarı, 1610 sterlin, 100 Kanada doları ele geçirildi. Emniyetteki işlemleri tamamlanan 2 şüpheli sevk edildiği mahkemede tutuklandı.

Hawala ofisiymiş

Yüksek miktarda paranın ele geçirildiği ofisin DEAŞ’lı teröristler ve göçmen kaçakçılarının yaygın olarak kullandığı ‘Hawala’ adı verilen alternatif havale sisteminin işlediği ofis çıktığı belirtildi. Sistem şöyle işliyor. Sistemin birinci aşamasında para bu ofise yatırılarak bir kod alınıyor. İkinci aşamada paranın gideceği ülkedeki ‘Hawala’ ofisine giden kişi parayı yatıran kişiye verilen kodu verip parayı tahsil ediyor. DEAŞ’lıların buraları silah ve giyim eşyaları almak ve ailelerine para göndermek içinde kullanıldığı belirtiliyor.
  • Bu Haberi