GÜNCEL HABERLERİ

Devlet Bahçeli: "Yarım ağız 'Evet' olmaz"

Devlet Bahçeli:

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, başkanlık sistemi getiren Anayasa referandumunun kabul edilmemesi halinde ‘Ülke bölünür mü?’ sorusuna yanıt verdi.

Hürriyet'ten Umut Erdem'in haberine göre MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, başkanlık sistemi getiren Anayasa referandumunun kabul edilmemesi halinde ‘Ülke bölünür mü?’ sorusuna “Türkiye çok ciddi tehlikelerle karşı karşıyadır. Karmakarışık olur Türkiye. Tersinden okursak, geçmezse çok iyi olur cümlesi hiç doğru bir cümle değil” diye yanıtladı.

MHP Lideri Bahçeli, önceki akşam partisini izleyen gazetecilerle buluştuğu yemekte özetle şunları söyledi:

HEDEFTE AĞIZ BİRLİĞİ

(Başbakan ile son görüşme) Her bir araya gelişimizde sadece Anayasa değişikliği üzerinde değerlendirme yapılmıyor. Faydalı görüşmeler oluyor. Özellikle Türkiye-ABD ilişkileri, Türkiye-Rusya ilişkileri, El Bab’daki gelişmeler, Türkiye’deki terör ve dolayısıyla referandum süreci. Referandum konusunda da kanaatlerimizi ifade ettik.

(Başbakan’a referandum sözleri) Referandumda, MHP kamuoyu ile evet oyu görüşünü paylaşmak ister. MHP’ye gönül vermiş arkadaşlarımız evet oyu kullanacaklardır. Kampanyayı MHP, kendi imkânlarıyla, kendi üslubuyla, kendi gerekçeleriyle yürütecektir. Başka partiler de evet oyu kullanabilir, o da onların hakkıdır. Öyle bir durum karşısında hedefte bir beraberlik söz konusu olursa, o zaman çelişkilere fırsat vermeyecek tarzda, bir ağız birliği içerisinde olabilecek kavramları kullanmakta da yarar vardır. Eveti söylerken kararsız bir üslup kullanmamak gerekir. Yarım ağızla evet olmaz.

(AK Parti ile birlikte hareket etme iddiaları) 48 yıldan bu yana bir tüzel kişilik yapımız var. Bu yapıyı koruyarak, Anayasa değişikliğindeki referandum çalışmalarını sürdüreceğiz.

CIA’E GÜVENMEMEK LAZIM

(Evet-hayır cepheleşmesi) Evet veya hayır oyu kullananlar bu milletin evladı. Ama hayır oyunu örgütlenme amacıyla kullanılacak ise oraya karşı dikkatli olmak lazım. Bazı kuruluşlar, hayır kampanyasını kendilerinin örgütsel amaçları doğrultusunda, bir ara sonuç almak için yapılması gerektiğini söylüyorlar. FETÖ de bunlardan bir tanesi.

(Bu sistem geçmezse ülke bölünür mü?) Türkiye çok ciddi tehlikelerle karşı karşıyadır. Karmakarışık olur Türkiye. Bundan yararlanmak isteyen iç ve dış çevreler çıkabilir. Tersinden okursak, ‘Geçmezse çok iyi olur’ cümlesi hiç doğru cümle değil.

(CIA Direktörü’nün ziyareti) ABD, iklime göre hareket ediyor. Ortadoğu’nun bu karmaşıklığını yeni atanmış olan bir Dışişleri, yeni atanmış olan bir bürokratın öğrenmiş olması çok zordur. Bunu en iyi bilen CIA’dir. CIA de başına gelmiş olan kişi, ne kadar yeni de olsa, derinliği olan bir kurum olarak bilgilendirmeyi sağlıklı yapabilir. Acaba doğru bilgi almak için mi geldiler yoksa Türkiye’yi yanlış yola sürüklemek için mi? Bunu da zaman gösterir. CIA’e fazla güvenmemek lazım.

HEPSİ MASUM DEĞİL

(KHK’larla ihraçlar) Muhalif kavramının içeriğinde çok net bilgi görülmüyor. Muhalif dediğiniz unsurlar belki de FETÖ’nün beyin takımlarından olabiliyor. Bunu görebilmek açısından bazı uygulamalar her devlet tarafından yapılır. O bakımından uygulamaların sonucunu görebilmek için adalet mekanizmasının kısa sürede harekete geçip, orada sorgulanmanın başlaması lazım. Üniversite çok önemli bir kurum ama üyelerinin hepsinin masum olduğunu da söylemek çok yanlış olur. Eski bir öğretim üyesi olarak söylüyorum.”

İYİ BİR OYUNCUYA BENZİYOR

(Sabaha kadar kendi kendimle konuşuyorum dediniz ya... Canınız sıkıldığında ne yapıyorsunuz?) Kendi kendime tartışıyorum. TV’ler ona cevap veriyor, çok güzel dizi filmler var. Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’ı izliyorum. ‘İçeride’ revaçta ama o dizide çok şiddet var. Aynı saatlere denk geliyor bazıları. Cesur ve Güzel’i de takip ediyorum. Perşembe günü olduğu için.

(Fenerbahçe–Beşiktaş derbisini izlediniz mi?) Üç büyüklerin maçını seyretmek yerine Ahmet Çakar’ı dinlemek daha faydalı. (Gülüyor) Yerden yere vuruyor. Hem ağır sözler söylüyor hem de sizin görmediğinizi o bir otoriter hakem gözüyle görüyor. Tadı kaçtı ama...

(Dizilerde oyunculuğunu beğendiğiniz biri var mı?) Valla Cesur ve Güzel’deki hanımefendi. Tuba Büyüküstün. Evet, o. İyi bir oyuncuya benziyor. Eşkıya Hükümdar Olmaz’da oradaki dört beş tane oyuncu var, başrol oynayanlar.

(TRT’de Abdülhamid ile ilgili dizi yayınlanacakmış) Torunu Sultan Hanım oynamasın da... (Gülüyor)

SLOGANIMIZI BELİRLEDİK: MİLLET İÇİN DEVLET İÇİN CUMHURİYET İÇİN EVET

(Muhaliflerin ‘Milliyetçi Cephe’ hareketi) MHP’de milliyetçiliği yapamayanlar, MHP dışında milliyetçiliğe düşman olanlarla nasıl Milliyetçi Cephe oluşturacaklar? Yaşar Okuyan’a sormak lazım.

(Sanatçı ve sporcuların evet videosu) Sanatçılar arasında kutuplaşma olmaz, rekabet olur.

(Bir slogan belirlediniz mi?) ‘Millet için, devlet için, Cumhuriyet için evet’. Yeni bir sloganımız daha olacak. ‘Bu ülke için bir yeminimiz vardır: Vazgeçilmez. Onun için evet.’ Cumartesi günü açıklayacaktım, iki gün önce size söyledim."
  • Bu Haberi
Mustafa Ceceli tam 2.5 milyon TL ödedi!
Yakışıklı isim ilginç görüntüler sergiledi
Barda müşterilerin kavgasında, müzisyen öldürüldü!
Burak Özçivit ve Fahriye Evcen ayrılmak zorunda kaldı!
Esra Erol'da şoke eden ses!...
Oyuncu Jülide Kural'a hapis cezası!
Fadıl Akgündüz tahliye edildi!
İran Cumhurbaşkanı'nın paylaştığı fotoğraf olay oldu!
MHP'nin kanalı Bengütürk'te bir ayrılık daha!
Sertab Erener: "Ateşi sönmeyen şömine gibiyim"
İstanbul'un göbeğinde dehşet taksisi
Dikkat! Naylon poşetlere yasak geliyor
Kıvanç Tatlıtuğ Amerika’da film çekecek
Dursun Özbek'ten Hakan Şükür ve Arif Erdem açıklaması
Erkan Petekkaya'nın yeni dizisi ne zaman başlıyor?
Örgüt iş adamını böyle tehdit etmiş!
İrem Derici: "İçim şişti görüşürüz minnoşkolar"
Kocası 5 yıllık sevgilisini öldürttü! DNA testi şoke etti!
Serdar Ortaç'tan Sinan Akçıl'a tepki!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, 'Hayır' çadırına sürpriz ziyaret
Rüzgar Çetin'de görüntü var, ses yok!
Numan Kurtulmuş'tan evlilik programlarıyla ilgili açıklama
Murat Boz: "Aslı'yı asla kıskanmam"
DBP'li Kamuran Yüksek için yakalama kararı!
Mahsun Kırmızıgül kızı ile görüntülendi
Galatasaray'da üyeler yayın yasağı istiyor!
Arda Turan ve Aslıhan Doğan için bahisler açıldı!
Reza Zarrab Trump'a yakın iki ismi avukatı yaptı!
NTV ve Star beIN Group'a satılıyor!
Yoğun bakımda skandal görüntü!..
Yasemin Kutsi