GÜNCEL HABERLERİ

Emekli maaşına Ocak'ta zam!

Emekli maaşına Ocak'ta zam!

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı şekillenmeye başladı. 4 aylık enflasyona göre zam oranı yüzde 3.43 olarak görünüyor. Kesin rakam için sadece 2 veri kaldı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıklayacağı Kasım ve Aralık enflasyonuna göre emeklilerin zam oranı artacak ya da azalacak.

Takvim'in haberine göre emeklilerin Ocak zammı adım adım yaklaşıyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, zam oranlarını belirleyecek 2017'nin ikinci yarısına ilişkin enflasyon verisini beklerken; Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) dünkü açıklamaları ipuçlarını verdi. Buna göre, Temmuz- Ekim enflasyonu yüzde 3.43 seviyesinde gerçekleşti. Yani 4 aylık enflasyona göre zam oranı yüzde 3.43 olarak görünüyor. Kasım ve Aralık enflasyonuna göre zam oranı artacak ya da azalacak.

6 AYLIK TÜFE'YE GÖRE

Yaklaşık 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisi, her yıl Ocak ve Temmuz'da enflasyon zammı alıyor. Ocak'ta SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşı, 2017'nin ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon (TÜFE) kadar artırılacak. Bunun 4 aylık dönemindeki enflasyon belli oldu. TÜİK verilerine göre, Temmuz- Ekim enflasyonu yüzde 3.43 olarak gerçekleşti. Kesin zam oranının belirlenmesi sadece 2 veri kaldı. Kasım ve Aralık ayı enflasyonuna göre zam oranı azalacak ya da artacak. Kesin oran 3 Ocak'ta belli olacak.

TAHMİNLER NASIL?

Ekim ayı sonunda yayımlanan 2018 Yılı Programı'nda, enflasyon tahminlerine göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammının yüzde 3.36 olabileceği öngörüsü yer almıştı. Merkez Bankası da 1 Kasım'da, 2017 yıl sonu enflasyon tahminini yükselttiğini duyurdu. 2017 yıl sonu enflasyon tahminini Temmuz Enflasyon Raporu'na göre 1.1 puan güncelleyen Banka, "Enflasyonun, yüzde 70 olasılıkla, 2017 yılı sonunda orta noktası yüzde 9.8 olmak üzere yüzde 9.3 ile yüzde 10.3 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz" şeklinde açıkladı. Eğer 2017 enflasyonu yüzde 9.8 çıkarsa, yılın ikinci yarısındaki enflasyon yaklaşık yüzde 3.69 olarak gerçekleşmiş olacak. Bu durumda SSK ve Bağ-Kur emeklilerine Ocak'ta yüzde 3.69 zam yansıtılacak.

MEMURUN GÖZÜ FARKTA

Toplu sözleşme kapsamında Ocak'ta yüzde 4 zam alacak olan memurlar ve memur emeklileri, fark alıp alamayacağını öğrenmek için enflasyon verilerini izliyor. Ocak'ta fark verilmesi için 2017'nin ikinci yarısındaki enflasyonun yüzde 4'ü aşması gerekiyor. Bu oran aşılırsa, memurlar ve memur emeklileri Ocak'ta yüzde 4 zamma ilaveten enflasyon farkı alabilecek.
  • Bu Haberi