GÜNCEL HABERLERİ

Emekliye "asgari ücret" ayarı

Emekliye

Emekliler enflasyon zammını beklerken yeni bir çalışma da umut oldu. En düşük emekli maaşının asgari ücrete eşitlenmesi gündemde.

Takvim'de yer alan habere göre milyonlarca emekli Ocak ayında belli olacak 6 aylık enflasyon rakamına kilitlenmiş durumda. Resmi Gazete'de yayımlanan 2018 programına göre Ocak zammının 3.36 oranında olması öngörülürken son açıklanan enflasyonla birlikte dört aylık oran da yüzde 3.43 olarak ortaya çıktı. Bu rakama iki ay daha enflasyon rakamı eklenecek. Önümüzdeki iki aylık enflasyonun artı çıkması bu rakamı yukarıya da taşıyacak. Bu arada emekliler için yeni bir çalışma daha gündeme geldi.

İNTİBAK BEKLENİYOR

Emeklilerin aldıkları en düşük maaşın asgari ücret ile eşitlenmesi üzerinde duruluyor. Bu formül özellikle düşük maaş alan emeklilerin yüzünü güldürecek. Buna göre; tüm emekli maaşları asgari ücretten daha az olmayacak. Bu sağlanırsa özellikle 2000'den sonra emekli olan SSK'lılar ile Bağ-Kur tarım emeklilerinin maaşlarında ciddi zamlar yapılacak. Şu anda uygulanan net bin 404 liralık asgari ücret, emekli maaşının da tabanını oluşturacak. Böylece tüm emekli maaşları bin 404 liranın üzerinde olacak. Halen en düşük maaşlar Bağ- Kur tarım emeklilerinde bin 6, esnaf emeklilerinde bin 260, SSK emeklilerinde ise 885 lira. Yeni sistem gelirse maaşlara 519 lirayı bulan zam olacak.

Emekli maaşları arasındaki makası azaltmak, gelir düzeyini artırmak için son yıllarda pek çok ekstra zam düzenlemesi yapan hükümet, emeklilerin yüzünü güldürmüştü. Bu arada 2000 yılından öncekiler için çıkartılan intibak yasasında da maaşlarda artış olmuştu. Şimdi 2000 yılından sonra emekli olanlar için de bir intibak beklentisi bulunuyor.
  • Bu Haberi