GÜNCEL HABERLERİ

Erdoğan’dan siber suçla mücadelede kararlı adım

Erdoğan’dan siber suçla mücadelede kararlı adım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, e-devlet ve siber güvenlik faaliyetleri konusunda araştırma ve inceleme yapılması için talimat verdi.

Sabah'tan Hasan Ay'ın haberine göre Erdoğan'ın bu talimatı üzerine çalışma başlatan Devlet Denetleme Kurumu (DDK) dünyadaki başarılı e-devlet ve siber güvenlik uygulamalarının mercek altına alacak, üniversiteler, sektör temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmeler yapacak. Çalışma sonrasında yenilikçi e-devlet anlayışının yanı sıra siber saldırılara karşı alınması gereken önlemler de ortaya konacak.

NESNELERİN İNTERNETİ

DDK, ilk olarak Türkiye'deki mevcut e-devlet uygulamalarını ve siber güvenlik önlemlerini ele alacak. Bu sayede, mevcut durum ve eksiklikleri ortaya konacak. DDK yetkilileri, kamu kurumları, üniversiteler, sektör temsilcileri ve sivil toplum örgütleri gibi alanındaki otorite isimlerle de görüşecek. ABD'de 21 Ekim 2016'da yapılan siber saldırıda akıllı buzdolabı, klima gibi cihazların da kullanılması üzerine bu cihazlarla ilgili nesnelerin interneti konusu da çalışma kapsamına alındı. DDK hem e-devlet hem de siber güvenlik konusunda mevcut durum analizinin yanı sıra alınması gereken tedbirleri de çalışmada ortaya koyacak. 15 Temmuz'a yaklaşırken ve sonrasında siber saldırılar yaklaşık 2.5 misli arttı. Son bir yılda dünyada 90 milyon siber saldırı teşebbüsü gerçekleştirildi. Forbes Business'ın araştırmasına göre, bu saldırıların ülkelere yıllık maliyeti toplamda 400 milyar dolar. 2019 sonrasında ise bu maliyetin 2 trilyon dolara erişmesi bekleniyor. Rus ve Çinli hacker'ların 21 Ekim 2016'da ABD'de yaptığı saldırının maddi zararı ise 7 milyar dolar olarak açıklanmıştı.
  • Bu Haberi