MEDYA HABERLERİ

Faruk Bildirici yazdı: "Ölü fotoğrafında ikili standart"

Faruk Bildirici yazdı:

Faruk Bildirici: "Hurriyet internet sitesi kararını açıkladıktan sonra gazetenin kanlı fotoğrafları basması yanlıştı"

Hürriyet'ten Faruk Bildirici'nin yazısı...

Vatan Şaşmaz ve Filiz Aker’in, kan içindeki ölü bedenlerinin fotoğrafları yayınlanmalı mıydı? 28 Ağustos’ta İhlas Haber Ajansı’nın bu fotoğrafları servise koyduğu andan itibaren medya kuruluşlarında tartışıldı bu soru.

Sabah ve Milliyet’ten Cumhuriyet ile Birgün’e kadar birçok gazetenin internet sitesi ve haber siteleri kanlı ceset görüntülerini buzlayarak ya da olduğu gibi kullandı. Hürriyet internet sitesi ise bu görüntüyü kullanmama kararı aldı ve bunu da bir açıklamayla okurlarına duyurdu:

“… Cenazelerin otel odasında bulunduğu anları gösteren korkunç videoyu yayın ilkelerimiz gereği yayınlamıyoruz. Doğan Medya Grubu’nun Yazılı Medya Yayın İlkeleri’nin 19. maddesinin C bendi şöyle diyor: ‘Cesetleri yakın plan gösteren, kan ve şiddet unsurları içeren fotoğraf ve görüntüler kullanılamaz.’

Türkiye, acı olayı dün akşam hurriyet.com.tr’den öğrenmişti. Bundan sonra da kamuoyunu ilgilendiren tüm gelişmeler, evrensel gazetecilik kuralları ve Doğan Yayın İlkeleri çerçevesinde hurriyet.com.tr’de yayınlanmaya devam edecek.”


Doğrusu ben de bu kararı destekledim ve akşam saatlerinde yaptıkları bu açıklamadan dolayı arkadaşları kutladım. Polisin çektiği bu görüntünün yayınlanmasında kamu yararı yoktu ve ölü bedenler üzerinden “tık avcılığı” yapmak doğru değildi. Üç-beş bin fazla “tık” uğruna okurları dehşete düşürmek, üzerlerinde travmatik etkiler yaratmak, şiddeti sıradanlaştırmak ve de öldürülen Vatan Şaşmaz’ın anısına saygısızlık etmek Hürriyet’e yakışmazdı. Neticede saygınlık, itibar ve güvenilirlik “tıklanma” sayısıyla ölçülmez.

Fakat ertesi gün basılı Hürriyet’in ikinci sayfasında kullanıldı o görüntülerden alınan iki fotoğraf. Her ne kadar buzlanmış da olsa kan ve ölümün dehşeti gözler önüne seriliyordu iki karede. Olay yeri görüntülerinin medyaya sızdığını iki satırla anlatıp bilgi vermek yerine fotoğrafını yayınlamak, hem Yayın İlkeleri’ne aykırı hem de okur nezdinde ikili bir tablo doğmasına neden oldu.

Hürriyet’in basılı gazetesi ve internet sitesi iki farklı yayın organı değil. Üstelik hurriyet.com.tr kararını açıkladıktan sonra böyle bir uygulama farklılığı olmamalıydı. Bir gazetenin standartları olur ve bütün sayfaları, bütün servisleri istisnasız o standarda uyar. Hürriyet Dünyası büyük bir orkestra, hiçbir enstrümandan bozuk ses çıkmamalı.

YAZI İŞLERİ GÖRÜŞÜ

“Gazetenin yazı işleri ile internet sitesinin yazı işleri ayrı ve bağımsız çalışıyor. Sistem böyle kurulmuş; uyumlaştırma çalışmalarımız sürüyor. İlke olarak ceset fotoğrafı yayımlamıyoruz. Ancak istisnaları var. Haberin eksik yönlerini tamamlayıcı, olayı aydınlatıcı bir değeri varsa buzlayarak yayınlıyoruz. Bazen buzlamadan da yayınlanıyor Aylan bebek olayında olduğu gibi. Bu fotoğraflar yazı işlerinde tartışıldı ve olayın nasıl geliştiğini gösterdiği için yayımlanmasına karar verdik. O ana kadar öne sürülen senaryoları çürüten ve oluş biçimi hakkında bilgi içeren fotoğraflardı. Okuyucuları rahatsız etmeyecek ancak gerçeğin kamuoyuna sunulmasına katkı verecek biçimde iç sayfada buzlanarak yayımlandı.”

HÜRRİYET'TEN FARUK BİLDİRİCİ'NİN YAZISININ TAMAMINI BURAYA TIKLAYARAK OKUYABİLİRSİNİZ...
  • Bu Haberi
AK Partili belediye başkanına bıçaklı saldırı
Demet Akalın'dan avukatı aracılığıyla açıklama
Stoltenberg: "Avrupa’yla işbirliği sevindirici"
'Kırgın Çiçekler' ekrana partiyle veda edecek!
İl Sağlık Müdürlüğü, TK 800 sayılı Bogota-İstanbul yolcularını arıyor!
Alperen Duymaz ve Burcu Özberk'in mutlulukları kısa sürdü
Afrin'de tam 91 nokta temizlendi
Angela Merkel'den Suriye'ye kınama!
Nurettin Yıldız'ın cinsel dürtü' açıklaması Ahmet Hakan'ı çıldırttı!
Hayır İşlemek İçin Günler Kısalıyor!
Esra Erol'da şok! Babası öz dayısı çıktı!
Oray Eğin: "Hangi yazarlar sahte 'bot'larla takipçi satın alıyor?"
Ata Demirer Bozcaada'da evleniyor!
TÜBİTAK'a yeni başkan!
Lerzan Mutlu'nun Bülent Ersoy korkusu
Fatih Altaylı'dan Murat Bardakçı'ya sert yanıt!
Leman dergisinden Kadir Mısırlıoğlu kapağı
İnternet yayınlarına RTÜK denetiminde flaş gelişme!
Emina Sandal kızlık soyadına geri döndü!
Necef Uğurlu Yazdı: "Hödüklük ve Sapıklar"
Mustafa Sandal koşar adım kaçtı!
Ölüm patroniçesi Saide’ye baskın!..
Hande Ataizi alyansı çıkarttı mı?
21 Şubat 2018 TNS Rating Sonuçları
Boko Haram Nijeryalı 111 kız öğrenciyi kaçırdı!
Suzan Avcı'nın tedavisi sürüyor
Abdulkadir Selvi'den Sevilay Yılman'a çok sert yanıt!
Demet Akalın'dan Demet Şener önlemi
Türkücü Tufan Altaş uyuşturucu sattığı iddiasıyla yargılanacak
Gülben Ergen ve Erhan Çelik adliyede ifade verdi