GÜNCEL HABERLERİ

Genelkurmay eski Başkanı Başbuğ: "Sıkıştığınız zaman Atatürk’e başvurun"

Genelkurmay eski Başkanı Başbuğ:

Genelkurmay eski Başkanı, Cenevre’de 9 Ocak’ta başlayacak Kıbrıs müzakereleri öncesi konuştu. Başbuğ, “Türk askerinin adadan çekilmesine izin vermeyin” dedi.

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre İstanbul'da “Kıbrıs'ta son sözü kim söyleyecek?” konulu panel düzenlendi. Türkiye'nin önde gelen isimleri, panelde 9 Ocak'ta Cenevre'de başlayacak Kıbrıs Müzakereleri ile ilgili çok önemli açıklamalar yaptı. Türk kesiminin siyasi azınlık haline getirilmesinin amaçlandığı, Rum kesiminin adanın tamamında mutlak egemenlik peşinde olduğu vurgulandı. Panele Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'un sözleri damga vurdu. Başbuğ şu uyarılarda bulundu:

‘Türkiye'nin güvenliği söz konusu'

“Türkler bu adayı 400 yıldan fazla yönetti. Kıbrıs konusu Türkiye'nin milli davasıdır. Son sözü Türk Milleti adına TBMM söyleyecek. Diplomaside yapılan hataların telafisi zordur, bazen geri dönülmesi imkansızdır. Burada sıkıştığımız zaman başvuracağımız tek rehber vardır, o da Mustafa Kemal Atatürk'tür. Kıbrıs Adası'nın, Yunanistan'ın kontrolüne girmesi demek Türk-Yunan dengesinin ortadan kalkmasıdır. Zaten Ege'de ciddi sorunlarımız var. Türkiye'nin de güvenliği söz konusudur. Kıbrıs'ta kalıcı çözüm istiyorsak iki eşit egemen halka ve devlete dayalı olmalı çözüm. Şu anki süreçte federal devlete gidiliyor. Türk askerini adada tutan uluslararası vesika ittifak anlaşmasıdır. Anlaşma kalkarsa Türk askerini adada tutamazsınız. Kıbrıslı Türkleri AB müktesebatına karşı koruyacak tedbirler almazsanız Kıbrıslı Rumlar ve AB, Kıbrıs Türklerini çok yakın bir zamanda azınlık statüsüne getirir.”

KIBRIS OLMAZSA TÜRKİYE BOĞULUR

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı: "Kıbrıs olmadığı takdirde Türkiye boğulur. İnsanlar burnunuzun dibinde İsrail ile birlikte petrol arıyorlarsa biraz uyanmanızı rica ederim. AB'ye girmek için Kıbrıs'ta niye taviz verdik? Etnik kökeni belgelendirilen tek Anadolu Türk grubudur Kıbrıs'a yerleştirilen Türkmenler. Çeyiz sandığını dağıtan deli kız gibi hareket edemeyiz."

AMATÖRLERLE DIŞ POLİTİKA YÜRÜMEZ

TBMM eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk: "Kıbrıs Türkler için çok önemli. Çünkü Kıbrıs'ı elinde bulunduran İskenderun Limanı'nı ve Doğu Akdeniz'i denetler. Bugün orada petrol derdi çıkarılmıştır. IŞİD vardır. Türk askerinin Kıbrıs'ta bulunması sadece Türkiye'nin değil, Ortadoğu'nun da, NATO'nun da çıkarınadır. Amatör siyasetçilerle dış politika yürümez."

TBB BAŞKANI FEYZİOĞLU: "İŞİ ÜST AKLA HAVALE EDİYORUZ"

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, “Ortadoğu sil baştan şekillendiriliyor. Yanlış dış politikamız sebebiyle maalesef bu savaşlar terör görüntüsü ile Türkiye'ye de sıçramıştır. Kıbrıs ana vatanımız. Üst akla işi havale edip kendi aklımızı bir türlü kullanmayı akıl edemiyoruz” dedi.


  • Bu Haberi
Tartışırken uçurumdan düşen nişanlı çift hayatını kaybetti
'Ölene Kadar' dizisiyle ilgili flaş gelişme!
İş adamını ilaçlı pastayla uyutan kadından şok suçlama!
Azra Akın'dan gözü yaşlı paylaşım
Dikkat!.. Dilekçe ver ikramiyeni al!
FETÖ soruşturmasında 43 Hava Harp Okulu öğrencisine tahliye
Sacit Aslan yazdı: "Ertuğrul Özkök kapalı gişe gösterimdesin anlaşılan"
Işın Karaca’dan anne ve babalara tavsiyeler
İşte Oscar adayları!...
Dolandırıcılar şimdi de 'milli gelir'i dağıtıyor!
Ceylan Çapa'dan eski aşklara gönderme!
Demet Akalın’dan 650 bin liralık imza
Kemal - Kadir Doğulu kardeşlerin acı günü!
DEAŞ'ın keskin nişancısı Kilis'te yakalandı!
Sinem Kobal'a hayranlarından Kenan sitemi!
Cem Küçük Ahmet Hakan'ı "reytingle" vurdu!
Doğum gününde cinsel istismar davası için karar çıktı!
Yağmur Ünal'dan beğeni rekoru kıran paylaşım!
Adana'daki "cinsel içerikli mesaj" cinayetine 1 tutuklama
Feyza Çıpa’dan eski eşi çıldırtan yöntem!
Başbakan Binali Yıldırım'dan flaş açıklama!
Arzum Onan'dan duygulandıran paylaşım
Onur Özbizerdik'in eski sevgilisi konuştu!
Bodrumlu saz ustası: "Ben Adele'in babasıyım"
AK Parti ve MHP ortak kampanya yapacak mı?
Öncel Öziçer yazdı: "Artık laf ettirmem"
Erciyes Dağı’nda yaralanan genç kayakçı hayatını kaybetti
Yeşim Salkım bilinmeyen gerçeği açıkladı!
Türkiye, Rusya ve İran anlaştı!
Gökçe Bahadır ünlü markanın yüzü oldu
Yasemin Kutsi