MEDYA HABERLERİ

'Hacker'ın Türkçe karşılığı!

'Hacker'ın Türkçe karşılığı!

Sosyal medyada kullanılan yabancı sözcük ve kısaltmalara karşılık bulmak için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile Türk Dil Kurumu’nun çalışma yaptığı öğrenildi. 1 yıl içinde 8 bin sözcüğe Türkçe karşılık bulunacağı belirtildi. ‘Hacker’ın karşılığı, ‘yetkisiz erişen’ gibi...

Habertürk'ten Esra Nehir'in haberine göre Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, sosyal medyada sıkça kullanılan yabancı kelime ve kısaltmalara Türkçe karşılık bulmak üzere Türk Dil Kurumu (TDK) ile çalışma yaptıklarını açıkladı. TDK’da daha önce yapılmış dar kapsamlı bir çalışma olduğunu hatırlatan Sayan, “Bir çalışma grubu oluşturuldu. TDK ve bizim uzmanlarımız bir araya geliyor ve çok kullanılan bilişim terimleri bir havuzda toplanarak gözden geçiriliyor. Konuyla ilgili sektörden ve akademisyenlerden görüş alıyoruz. Çalışma grubu yaptığı çalışmayı raporlayacak. Yıl bitmeden tamamlanır” dedi.

8 bin sözcüğün yer alacağı sözlükte, ‘emoji, ‘tbt’, ‘hashtag’ ve ‘tweet atmak’ gibi sosyal medyada yaygın olarak kullanılan yabancı kelimelerin Türkçe karşılıkları da üretilecek.

1048 KELİME GÖZDEN GEÇİRİLDİ

Bilgisayar, yazılım, donanım, bilişim ve bilgi işlem gibi pek çok bilişim terim ve sözcüğünün dile kazandırılmasına öncülük eden Türkiye Bilişim Derneği (TBD) de benzer bir çalışmaya imza attı. 6 ay önce kurulan Bilişimde Özenli Türkçe Çalışma Grubu çatısı altında 45’i bulut bilişim (cloud computing), 179’u büyük veri (big data), 140’ı değişken (variable), 66’sı siber güvenlik (cyber security) ve 618’i veri (data) olmak üzere toplam 1048 İngilizce terim gözden geçirildi. Terimlerin Türkçe karşılığı için önerilerde bulunuldu. Bunlardan bazıları ise şöyle: “Yetkisiz erişen (hacker), tuzak (honeypot), gözlemci (cookie), köle ağ (botnet), siber muhalif (hacktivist), veri oltalama (data fishing), veri çoğaltma (data farming), veri arayıcı (data miner), kukla değişken (dummy variable).”

Türkçe karşılık önerileri http://bilisimde.ozenliturkce.org.tr/ internet sitesinde de paylaşıldı. Yine yaygın şekilde kullanılan ‘blockchain’ ve ‘cloud computing’ gibi güncel bilişim terimlerine uygun Tükçe karşılıklar bulunması için de çalışılıyor.

‘TÜRKÇE KARŞILIKTA ISRARCI OLMALIYIZ’

TBD Başkanı Rahmi Aktepe, “Dildeki yozlaşma ve yabancılaşma milli kültür ve ortak anlayışın çözülmesine yol açıyor. Türkçe yayınlardaki tutarsızlıkların giderilmesi ve ortak bir terimler havuzu oluşması için gayret ediyoruz. Çalışmalarımızı tamamladıkça kamuoyuna sunuyoruz. Bilişim dilinde ortak akıl ve anlayış birliği sağlanmasına öncülük ediyoruz” dedi.

Çok sayıda yabancı bilişim teriminin yanlış ve içeriğinden habersiz kullanıldığına dikkat çeken Aktepe, “Terimlerin, duyulduğunda beynimizde kavrama resmini oluşturacak zenginlikle üretilmiş Türkçe karşılıklarında ısrarcı olmalıyız. Bu ısrarın, bilime, bilişime, teknolojiye olan hâkimiyeti artırdığı kısa sürede görülecektir” ifadesini kullandı.
  • Bu Haberi
Birce Akalay'ın doğum günü neşesi
İstanbul Valiliği'nden seçim çalışmalarıyla ilgili açıklama
Seren Serengil'in iddialarına Eylem İpek Şafak'tan jet yanıt!
Vefat haberini alan hasta yakınları zorla içeriye girdi!
Murat Boz, Ordu'da sahne aldı
Reza Zarrab New York sokaklarında!
Hande Erçel'in bikinili paylaşımlarına yorum yağdı!
Genç öğretmen ve babasının feci sonu!
Fulden Uras'a cinsel içerikli yorum şoku!
Başbakan Yıldırım: "Tehdit neredeyse hedef orasıdır"
İbrahim Karakuş yazdı: "Seren Serengil, nereden nereye?"
Leyla’nın amcasına kan donduran telefon!
Deniz Seki aşkını özgürce yaşıyor
İki kez oy kullandığı ifade edilen kadın serbest!
Muharrem İnce’den canlı yayında önemli açıklamalar
Kozmetik devi Hunca'da miras gerilimi devam ediyor!
Eliz Sakuçoğlu'ndan Merve Boluğur'a sert tepki!
Gazeteci Hakan Gülseven tahliye oldu
Türker İnanoğlu'nun bel kemiği kırıldı!
Meteoroloji'nin flaş uyarılarına dikkat!..
İdil Fırat ve Mert Fırat evlilik kararı aldı!
20 Haziran 2018 TNS Rating Sonuçları
Bodrum'da barda silahlı çatışma!..
Göbekli Pınar Altuğ, tekne sezonunu açtı
Kepçe operatörü: "Ben o köpeğe zarar vermedim"
Mustafa Ceceli'den 'bebek' açıklaması
Tansu Çiller: "Türkiye’nin milli şuurlu tecrübeye ihtiyacı var"
Hande Doğandemir yakışıklı futbolcuya abayı yakmış!
Kayıp Leyla sazlık ve bataklıkta arandı
Cem Yılmaz - Defne Samyeli aşkında sürpriz atak!