MEDYA HABERLERİ

Hasan Cemal'den Mehmet Soysal'a olay sözler!

Hasan Cemal'den Mehmet Soysal'a olay sözler!

Gazeteci Hasan Cemal, Demirören Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı Mehmet Soysal’a çok sert sözlerle yüklendi.

MedyaRadar'ın haberine göre Hasan Cemal, T24 sitesindeki “Siz önce gazeteciliği, gazete yapmayı öğrenin, sonra medya üzerine ahkâm kesin!” başlıklı yazısında “Saray medyası'nın tepelerine paraşütle gelmiş kimileri, bakıyorum, son zamanlarda sürekli medya üzerine ahkâm kesiyor. Tirajlar neden düşüyormuş? Geleneksel medya niye başaşağı gidiyormuş? Sosyal medya nasıl adam olurmuş? Bir sürü boş laf... Eski deyişle laf-ı güzaf... Evet, ağız torba değil ki büzesin. Ama insanın tepesi atıyor. Yahu, siz önce gazeteciliği öğrenin. Önce haberciliği öğrenin. Önce gazete yapmayı öğrenin. Sonra ahkâm kesin! Sansürcülük gazetecilik değildir” diyerek isim vermeden Demirören Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı Mehmet Soysal’ı eleştirdi.

“SANSÜRCÜLÜĞÜN DİK ÂLÂSINI YAPIYORSUNUZ”

Doğan Medya’nın satılıp Demirören Medya Grubu olduktan sonra yapılan uygulamaları “Rahip Brunson röportajını gazeteye koymayacaksın. Taha Akyol'a yazı yazdırmayacaksın. Mehmet Yılmaz'a yazı yazdırmayacaksın. Uğur Gürses'e yazı yazdırmayacaksın. Şirin Payzın'a kapıyı göstereceksin. Yazgülü Aldoğan'ın, Nuray Mert'in köşelerini kapatacaksın. Murat Yetkin'le Deniz Zeyrek'e güle güle diyeceksin. Fikret Bila'yı, Ferhat Boratav'ı işsiz bırakacaksın. Süleyman Sarılar ve haber merkezinde birlikte çalıştığı ekibi, Ebru Baki'yi, Serpil Çevikcan ve yardımcısı Tolga Şardan'ı kapının önüne koyacaksın. Yönettiğin grup gazeteleri, televizyonları ve internet sitelerinde yüzlerce gazeteciyi ‘bizden değildir’ diye işsiz bırakacaksın. Son olarak, Şükrü Hanioğlu'nu pazar günü bir veda yazısı yazmak zorunda bırakacaksın” diye sıralayan Hasan Cemal şöyle devam etti:

“Hiç mi utanmanız sıkılmanız kalmadı?.. Sansürcülüğün dik âlâsını yapıyorsunuz. En ufak bir eleştiriye tahammülünüz yok. Köşeler eleştiriden temizleniyor. Haberler eleştiriden temizleniyor. Hem gazeteleriniz hem televizyonlarınız öyle. Neymiş? Aman beyefendi rahatsız olmasın! Bu kafayla gazetecilik olur mu? 'Beyefendi hazretleri' rahatsız olmasın diye yapılan gazeteye hiç gazete denir mi? Böyle gazete hiç satar mı? 'Beyefendi'ye eleştirel soruyu yasakla. 'Beyefendi'nin huzuruna eleştirel soru soracak gazeteciyi sokma. 'Beyefendi'yi rahatsız edecek konulara uzak dur. 'Beyefendi'nin huzurunu kaçıracak konuları gazete manşetlerinden, televizyon programlarından uzak tut. Sonra da gazetecilik üzerine ahkam kes... Hadi ordan, başka kapıya! Şunu iyi bil: Saray gazeteciliği yaptığın sürece... 'Saray borazancılığı’nı gazetecilik sandığın sürece... Medyayı ‘beyefendinin biat organı’ halinde tuttuğun sürece... Tekrarlıyorum: ‘Beyefendiyi koruma ve kollama’yı gazetecilik diye yutturmaya kalktığın sürece, en ufak bir inandırıcılığın olmaz. En ufak bir güvenilirliğin olmaz. En ufak bir saygınlığın olmaz. Ve inandırıcılık, güvenilirlik, saygınlık kalmadı mı, tirajlar da, satışlar da, reytingler de tepetaklak gider. Müşterinin, yani okurun ve izleyicinin 'güven'ini bir kere kaybettin mi, iş biter.”
  • Bu Haberi
Basın ekspres yolunda 7 araç birbirine girdi
Aşkın Nur Yengi 27 yıl sonra şişe üfledi
Cinayet günü mesaj atarak çağırmış!
Şeyma Subaşı'ndan övgü yağmuru
FETÖ'den aranan şüpheli hücre evinde yakalandı
Alişan ile Buse Varol birlikte program yapacak
Nagehan Alçı'dan çok tartışılacak "19 Mayıs ve Atatürk" iddiaları!
Seçkin Piriler kendisiyle çelişti
Rasim Ozan Kütahyalı Ukrayna'da sobelendi!
Şükran Ovalı'dan duygulandıran paylaşım
Küçük Nurcan gözyaşları arasında toprağa verildi
Gerede kardeşler gecelerde
Necef Uğurlu: "19 Mayıs’ı Elbirliğiyle Zehir Etmenin Ne Manası Var?"
Kenan Doğulu'dan sürpriz Çeşme hamlesi
Kendisinden para isteyen karısını ısırdı!
Banu Alkan: "Türkiye'nin en namuslu kadınıyım"
YSK'da gerekçeli karar için geri sayım
Serenay Sarıkaya ayrılık acısını Ege'de atlatıyor
Hamile eşini otomobilden attı!
İstanbul'da Kıvanç Tatlıtuğ turu
Bakanlık duyurdu! PKK'ya ağır darbe
Demet Şener ve Cenk Küpeli'den aşk pozu
29 yıllık eşini 15 yerinden bıçakladı!
Bu illerde yaşayanlar dikkat! Sağanak yağış geliyor!
Dışişleri Bakanlığı'nda FETÖ operasyonu: 78 gözaltı
Şeyma Subaşı deniz ve güneşin tadını çıkarıyor
Yeşim Gül'e arkadaş desteği
Yakışıklı futbolcu panikledi: "Aşkım, hadi!"
Bakan Soylu: "Sosyal medyadaki yalanlara inanmayın"
Gülben Ergen ve Emre Irmak ilk kez görüntülendi