SAĞLIK HABERLERİ

Hayati uyarı: Hareketsiz Kalmayın!

Hayati uyarı: Hareketsiz Kalmayın!

Genç yaşlardan itibaren yapılan düzenli fiziksel aktivitenin, kalp damar hastalığını önleyici etkisi olduğu biliniyor...

Yeni Asır'da yer alan habere göre egzersizin her hücremize faydası var. Kalpdamar hastalıklarında koruyucu etkisi ise çok büyük. Kiloyu kontrol altına almak, daha iyi bir vücuda sahip olmak ve güçlenmek için spor yapmaya ihtiyaç var. Genç yaşlardan itibaren yapılan düzenli fiziksel aktivitenin, kalp damar hastalığını önleyici etkisi olduğu biliniyor. Liv Hospital İstanbul Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Yelda Tayyareci ile Kardiyoloji Uzmanı Prof Dr. Alp Burak Çatakoğlu spor yaparken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi veriyor:

KALBİ GÜÇLENDİRİYOR

Sporun küçük yaşlardan itibaren düzenli olarak yapılması, kalbin güçlenmesine, tansiyon ve şeker kontrolünde iyileşmeye ve kolesterol düzeylerinde azalmaya neden oluyor. Düzenli yapılan spor, kalp kaslarında kalınlaşmaya ve kalp odacıklarında genişlemeye yol açıyor. Düzenli spor yapan kişilerde kalp istirahatte daha düşük hızda çalışır, bu da kalbin ekonomik çalışmasını sağlıyor. Kalp kaslarındaki damarlarda daha rahat ve daha hacimli bir kan dolaşımı sağlayarak, dokulara daha çok oksijen taşınmasına neden oluyor. Araştırmalar, özellikle kalp hastalarının haftada en az 3 gün, ideali 5 gün, 30 dakika ile 1 saat arasında yaptığı normal tempodaki yürüyüşün en faydalı ve güvenli egzersiz olduğunu gösteriyor. Düşük hızda ve 30 dakika altındaki yürüyüşler aynı ölçüde fayda sağlamaz. Yavaş başlayın: Amerikan ve Avrupa Kalp Cemiyetleri haftanın çoğu günü egzersiz yapmayı tavsiye ediyor, imkan varsa her gün yapılmalı. Ancak yeni başlıyorsanız haftada üç gün ile başlayıp kademe kademe sıklaştırın. adım adım artırın: Spora yeni başladığınızda en ağır egzersizle değil, en rahat yapabileceğiniz ve keyif aldığınız bir sporla başlayın.

Süreyi ve zorluk derecesini kondisyonunuz güçlendikçe, adım adım artırın. Egzersiz esnasında konuşabiliyor olmanız gerekir. Eğer konuşamıyorsanız yaptığınız egzersizin sizin için ağır olduğu anlamına geliyor.

Düzenli yapın!

Egzersizin faydalı olması için düzenli yapılması önemli. Bir program dahilinde yapmak bu alışkanlığı kazanmanıza yardımcı olur. Haftada 3 günden az yapılan egzersizlerin faydalı olmadığı biliniyor. Bir spor arkadaşı edinmek motivasyonu artırıyor. Sabah ya da akşamüstü saatlerini tercih edin: Kalp, tansiyon ve şeker hastaları hekimlerine danışarak egzersiz yapabilirler. Hatta bu tür sorunları olan hastalarda açık havada yapılan egzersizleri, özellikle yürüyüşün tedaviyi kolaylaştırdığı biliniyor. Egzersiz yapılacağı saatlerin öğle sıcağına rastlamamasına özen gösterin, sabah veya akşamüstü, güneşin etkisinin azaldığı saatleri tercih edin.
  • Bu Haberi