İpin Ucu Kaçtı ... - NECEF UĞURLU

İpin Ucu Kaçtı ...

11.10.2017 | 1158 kez okundu


İpin Ucu Kaçtı, İyice Sıyırdılar

KAYDA GEÇSİN


Filimler gösterime girmeden önce genellikle oyuncularından çarşaf çarşaf  beyanat, röportajlar çıkıyor, ne konuşma ne konuşma.
‘Bakış Oyunculuğu’ndan sonra ‘Konuşma Oyunculuğu’ çıktı. Yeni demokrasi tanımımıza dahil herhalde.

Filimlerin esasen asıl sahibi yönetmenlerin çoğu daha temkinli. 
Bazıları da 35 soruda kendilerini anlatıyorlar işlerinden ziyade…. Yararlı oluyor işlerinde göremediğimiz kişiliklerini çözüyoruz, çok lazımmış gibi, işlerine yansıyan ruh durumlarından yaptıklarına mazeret üretiyoruz!

Oyuncu  konuşmalarının ise çoğu ‘çekim meşakkatli’ , ‘dönem giysileri zor‘, çekim koşullarının zorluğu, dağ daştan şikayet‘, ‘ama ambulans bekliyor‘  gibi yapımcıyı bir anlamda incitmemeye özen gösteren cümleler…

Onca olumsuzu sıralayıp sonra ‘Şanslıydık, su bol, yemek tırları var’ gibi cümlelerle oyuncu için ‘şans’ tarifiyle epey değişiklik yapılmış, TIR’lı,  Yemekli , ambulanslı bir ‘oyuncu şansı‘!
Demek koşullara göre olması gerekenler artık ‘Şans’ sayılıyor, artık bu işlere Demet Akbağ bakacak, işim değil.

Güzeller güzeli oyuncu İpek Tuzcuoğlu oynadığı, tehciri konu alan İsmail Güneş’in Kervan 1915 filmiyle ilgili Akşam Gazetesi'nde yayınlanan röportajında da farklı şeyler söylememiş.

İzzetbegoviç’in çok sevdiğim bir sözü vardır “Tarih aşkla ya da nefretle yazılmaz” diyor Tuzcuoğlu.

Haydaa tehcirden İzzetbegoviç’e, nereden nereye sıçramış İpek’imiz, hadi diyelim İzzetbegoviç hayranı İpek Tuzcuoğlu, olabilir ama saygı duymam çünkü yanlış kararları Müslümanların ölümüne yol açtı, dünyanın neresinde olursa olsun bir insanın kılına zarar gelse içim yanar, Müslüman’ın kılına zarar gelirse canım yanar. İnancımdır, dahası doğduğum toprakların kültürünün bir parçasıdır.

Allah Rahmet eylesin İzzetbegoviç kendisi ve Boşnak halkının acılarla dolu  hayat deneyimlerinin başında ve sonunda, illa söylediklerinden alıntı yapacak olursak, ne demiş bir bakalım:

"Kabile ve ulusun dar sınırlarından kurtulmak için kendinizi Müslüman olarak düşünmeye başlayın‘

Pek güzelde sonra olup bitenleri akılda tutarak ne demiş bir de ona bakalım:

"Bu adil bir barış olmayabilir; fakat süren bir savaştan daha iyidir."

Aslında bu cümlesi zaten her şeyi anlatıyor,
Emperyal Güçler, İngiltere, ABD için Doğu Avrupa’nın anlamını,
Mackinder, Brooks Adams politikaların devamını uygulayan küresel cellatların  oyunlarının ‘can damarı’ noktasındaki cografyanın insanları saniyen sadece Müslümanlar değil, canlarım, komşularımı da kapsıyor. İş bizimle bitmiyor oyun aynı oyun ve din iman tanımıyor. 

Yani inancım beni ve benim inancımı paylaşmayanları da iyiliğini kapsıyor  kendimi korumakla sınırlı olamaz, bu yüzden  aklım devrede olmak zorunda.

Umarım TRT için çekilen İzzetbegoviç dizisi, bunları düşünmüştür.
TRT’nin bu günlerde yanlışlarından dönme seyri çok yavaş ve başka bahanelerle oluyor Erhan Çelik olayı bir örnek, istifa etti, dönecekmiş, gerekçe eski eşine laf yatiştirme gibi komik bir mazeret, herhalde onuru kırılmasın diye yapıyorlar ama TRT’nin de bir onuru var.

Abdülhamid dizisi ise bir başka inadın devamı, Abdülhamid Han'ın hafiyeleri vardı tamam da, bunlar adamı hafiye yaptılar Yıldız’da ilk komedi polisiye, hele Prens Sabahattin’in babası o pejmürde kılığı ile  Oliver Twist’te ki Fagin gibi her an meşhur ‘Reviewing the Situation’ şarkısını söyleyecek hepimiz bir ohh diyeceğiz gibi duruyor. Sette sıkıntılı ve işi dalgaya vurmuş bir akıl var, haklıdır ama olmaz.

Konuya dönecek, yemek TIR’ları, ambulans falan filanı bir tarafa bırakacak olursak asıl mesele filimler  ile ilgili ‘Mesaj‘ yüklü cümleler, işte burada ipin ucu iyice kaçıyor .

Film mesajını oyuncu röportajlarında vermez, filmin kendini anlatmakta  özgür bırakılmasından yanayım, yönetmen, yazar vermişse vermiştir mesajı oyuncunun görevi yorumcu olarak aktarmakla sınırlı gibi görünsede sınır tanımayan bir özgürlüktür aslında, filmi sözlü anlatmasının gerek bırakmaz    bazen öyle yorumcular çıkar ki yönetmen bile filmini izleyince şaşırır, ders vermeye, kalp kırmaya gönüllü değilim ama bu bir.

Hele hele siyasi mesaj ise söz konusu olan, filmi yapan o konuda taraf ise, açalım biraz, filmin yapımında iktidar politikası var ise, -ki normaldir oturup vatan hainliği için film yapmaz  devlet manyak değilse tabii, paralelel koşarlar ama unutulmamalı ki devlet ne kadar az rol oynarsa filmin propaganda potansiyeli o kadar artar.

Yani zannedildiği gibi kolay iş değil propaganda filmleri yapmak.

Devleti temsil eden iktidar bu konuda çok dikkatli olmak zorundadır, kendisine yakın, her gece ekranlarda siyasi borazanlık yapanlardan ve onların eş dost akrabaları, sanatçı diye hoşa giden sözler söyleyen sanat kadrosundan oluşan dar çevresi akla ziyan işlerle etkisizdir, yandı paralar olur.

Umarım Kervan 1915 geçmişteki bu yanlışları tekrar etmemiştir.

Şimdi burada bir seksen yatan filmleri sayıp içinde yer alan insanları kırmanın eziktirmenin anlamı yok, biz zihniyet balığının kokan başıyla yazıya devam edelim.

Gerçekçilik, akılla kazanılmış zaferlere ihtiyacımız var, filmlerimiz de buna dahil eğer ‘Türk Yüzyılı’ istiyorsak duygusallık yetmez müttefik olanların bile aynı zamanda birbirlerine gizli savaşlar hazırladığını ve işin zihniyetinin  ‘soğuk savaş’ yıllarından önce hazırlanmış bir alt yapı olduğunu göremezsek vay halimize.

Begoviç’in "Ben Avrupa’ya giderken kafam önümde eğik gitmiyorum. Çünkü çocuk, kadın ve ihtiyar öldürmedik. Çünkü hiçbir kutsal yere saldırmadık. Oysa onlar bunların tamamını yaptılar. Hem de Batı’nın gözü önünde; Batı medeniyeti adına." sözleri  acıdır, duygusaldır ama  doğru okunmazsa ne ölenlerin aziz hatırasına saygı ne de gelecekteki ölümlere mani olur.

Mevzuu değişsin,

‘Taşeron Hırsız’ haberine güler hale geldik, adam eve girip 500 TL çarpmış 50’si cebine kalmış, gerisi işi verene.  Vay be….

Bir başka vay be dedirten kurt masalına gelen Enis Berberoğlu Tutukluluğu.

Enis Berberoğlu hala içeride, işin hukuki, siyasi boyutu, deliller ortada başta Kılıçdaroğlu ve pek çok hukuk devletine inanmış insan dile getiriyor. Benim ise anlamadığım Enis Bey’in kaçma ihtimali!

Berberoğlu milletvekili niye kaçsın, bilmediğimiz bir neden varsa açıklansa da bizlerde adalete inancımızı sorgular halden kurtulsak.

Berberoğlu’nu beğenirim, beğenmem, CHP’nin gazeteci ve mağdurlardan milletvekili yapma merakı ayrı bir konu ama Enis Berberoğlu’nun nereye niye kaçma ihtimali var?

Miami’de 6 milyon dolarlık villası veya Cannes’de kafa dinlemek için aldıkları evi, Phuket’de ve dünyanın çeşitli yerlerinde yapmış olduğu yatırım mülkleri var da onlara mı güvenip  kaçacak, torunlarına yetecek nakit parasına mı güvenip kaçacak kaldı ki böyleleri bile kaçmıyorlar!

Berberoğlu mesleğinde doğruları, yanlışlarıyla bu toprakların hakikat yolcusu çocuklarından biri, nereye niye kaçsın, biri izah etsin bunu.

Bence kaçan tek şey akıl, onun için setlerde bekletilen ambulansları  insanları akıl ruh hastalıkları hastanesine sevk için kullansalar hiç olmazsa  boş boş beklemezler. 

İpin Ucu Kaçtı İyice Sıyırdılar, olsun onlarda bizim, ambulans imkanı da varsa halledilmeyecek bir mesele yok.

Saygıyla Kayda Geçsin Efendim

Necef UĞURLU / necefugurlu@gmail.com


  • Bu Yazıyı
Ratingler için tıklayınız!