GÜNCEL HABERLERİ

İşsizliği bitirecek 3 ayaklı formül

İşsizliği bitirecek 3 ayaklı formül

İstihdam eylem planıyla kendi işini kuracak genç girişimciler teşvik edilecek. Güneydoğu’daki kadınların üretime ve istihdama katılımı desteklenerek, yalnız engellilerin çalıştığı üretim merkezleri ve fabrikalar kurulacak.

Türkiye Gazetesi'nden Yücen Kayaoğlu'nun haberine göre Başbakan Binali Yıldırım’ın müjdesini verdiği yeni istihdam planının detayları netleşmeye başladı. Gençler, kadınlar ve engelliler olmak üzere üç ayağı bulunan eylem planıyla kendi işini kuranlara desteğin yanı sıra Güneydoğu Ve Doğu’da kadınların istihdamı teşvik edilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kendi işini kuracak genç girişimcilere özel teşvikler düşünüldüğünü belirterek “Genç işsizlerin büyük büyük bölümü iyi eğitimli kitle. Bir milyon gencin nitelikli elaman olarak çalışma hayatını kaktı sunması, katma değer ve ileri teknoloji arayan bir ülke için bir fırsattır. Toplam işsizlerin yüzde 24’lük bir kitlesinden bahsediyoruz. Genç işsizleri farklı alternatiflerle çalışma hayatına katmak istiyoruz. İşverenlere belli teşvikler vereceğiz. Genç girişimciler için destek verilecek. Örneğin diyeceğiz ki, 5 yıl boyunca sizi destekleyeceğiz. Kalkınma Bankası imkanları da yeni fikirler ve genç girişimcilere kaynak oluşturacak. Genç işsizlerin istihdamdaki payını artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Doğu ve Güneydoğu’daki kadınlar başta olmak üzere olmak üzere kadın istihdamına yönelik de farklı teşvikleri hayata geçireceklerini ifade eden Müezzinoğlu “Bölgedeki kadınları üretime ve iş hayatına katacak desteklerimiz olacak” diye konuştu.

Müezzinoğlu ayrıca yalnızca engellilerin çalıştığı fabrikaları ve üretim merkezlerini kuranlara özel teşvikler düşünüldüğünü söyledi. Müezzinoğlu, engelli istihdamını artıracak projenin detaylarını şöyle açıkladı: “Şu anda, 50’den fazla işçi çalıştıran işletmelerin engelli çalıştırma zorunluluğu bulunuyor. Buna dokunmayacağız. Ama 50’nin altında ise yani, 10 kişi çalıştıran bir market, mahallenin bakkalı, kasabı, pastanesi v.s. Onlara diyeceğiz ki siz engelli çalıştırın, biz devlet olarak sizi destekleyelim. SGK primleri ödenecek, belki maaşın yarısı ödenecek. Çok tehlikeli ve tehlikeli işyerlerindeki engelli çalıştırma mecburiyetini kaldıracağız. Ama ne kadar engelli çalıştırmaları gerekiyorsa, o kadar sayıdaki engellenin maliyetini Engelliler Fonu’na yatıracaklar. Bir yandan da, bir işveren ‘Ben işletmemi, engellilere göre dizayn ediyorum. Daha fazla oranda engelli çalıştıracağım. 100 kişiden 30’u engelli olacak’ derse, bu defa engelli çalıştırmayanlardan Fon’a aktarılacak kaynağı engelli çalıştıranlara aktaracağız. Bu tip işletmeler ayrıca teşvik edilecek.”
  • Bu Haberi
Natalie Portman İsrail'i protesto etti!..
Besinlerin kabuklarını çöpe atmayın!
Aylin Coşkun: "Makyajsız daha doğalım!"
Kanserle mücadelede dev adım atıldı
Simge Sağın: "Erkek gibi araba kullanırım"
Okan Buruk: "İlk finalimiz Göztepe"
Apple hisseleri 2 günde yaklaşık yüzde 7 düştü!
Volga Tamöz'den Tarkan'a 'kopya' çıkışı!
Tatil yapacaklara 'Son dakikaya kalmayın' uyarısı!
Demet Akalın Euro mağduru oldu
Yaşlıya 825 TL maaş!..
Tuvana Türkay'dan Alper Potuk'a nispet hazırlığı!
Adana Kozan'da ‘tacizci sevgili’ cinayeti!
Hande Doğandemir, Mert Fırat'ı bir an olsun yalnız bırakmıyor
Emekli maaşına asgari ücret ayarı bekleniyor!
Yasmin Erbil: "Anıl çok yakın arkadaşım"
Melih Gökçek, Netflix'in kurucusunu güldürdü!
Ali Ağaoğlu'nun torunu bir aylık oldu!
Bağımsız adaylar için forsun yolu 130 bin lira!
Metin Hara: "İlk mesajı atan Adriana'dır"
Abdullah Gül aday olacak mı?..
Coachella, Murat Dalkılıç'a pahalıya patladı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan’a grup başkanlığı yolu açılıyor!
Seray Sever nikah masasına oturdu!
Abdurrahman Dilipak'ın İstiklal Marşı ile ilgili sözleri salonu boşalttırdı!
İspanyol 'Survivor' yarışmacısının göğüsleri açıldı!
Merve Boluğur'un esrarengiz Nişantaşı buluşması
Fenerbahçe'den Tolga ve Caner için suç duyurusu
Coşkun Sabah genç sevgilisiyle görüntülendi
PKK ‘beyinsiz’ kaldı!..