MAGAZİN HABERLERİ

İSTANBUL’DAKİ GAY CLUB’LAR

İSTANBUL’DAKİ GAY CLUB’LAR

O ne curcuna, ne renk. Travestisinden, transeksüeline, kendini kiralayanından kiralık arayana, kelimeler gerçekten yetersiz. Bu şenliği görün fakat cüzdanınızı emin bir yere koyun. İşte İstanbul'un gay-club'ları...

O ne curcuna, ne renk. Travestisinden, transeksüeline, kendini kiralayanından kiralık arayana, kelimeler gerçekten yetersiz. Bu şenliği görün fakat cüzdanınızı emin bir yere koyun. İşte İstanbul'un gay-club'ları...
 
İçine girmeyince bilinmiyor, görülmüyormuş. İstanbul'da ne çok gay ve lezbiyen club varmış, Şaştım kaldım doğrusu...

İstanbul'da bir gay-lezbiyen kültürü oluşmuş da biz farkında değilmişiz.

GİT DE GÖR!
Bu mekanlara merak edip de gitmek de cesaret işi... Bir görüldün mü içerde, yandı gülüm keten helva. Oldun mu, gay, lezbiyen... Bir de sormaya başladılar mı, ülkeyi terket yani:

- Aktif misin? Yoksa pasif mi?

İstanbul'daki özel gay kültürünü anlayabilmeniz için birkaç küçük tavsiyede bulunayım. Türkiye'nin en kalabalık şehri İstanbul, aynı zamanda Türkiye'deki gay hayatının da merkezi.

GAY KÜLTÜRÜ
Her ne kadar Türkiye çok hızlı bir değişim içinde olsa da bu ülkeye özgü olan şeyler kolay değişmiyor. Gay kültürü de bunlardan biri. Türkiye de tarihsel kökeni çok eski zamanlara giden geleneksel bir biseksüel kültür var.

Gay ilişkiler genellikle gerçek gay'lerle (homoseksüeller) biseksüeller arasında gerçekleşir. Fakat bu kültürün içindeki insanlar, kendini ne gay ne de biseksüel olarak tanımlamazlar. Bu tarz insanlar gerçekten de normal gay tipinden çok uzak, normal heteroseksüel erkek tipindedirler. Herşeyden önce bu tarz insanı birbiri ile cinsel ilişkiye girmez. "Top" olmalarına rağmen bunu anlayamazsınız kısacası. Bu belki Avrupa ülkeleri için biraz garip herhalde ama bundan 30 yıl öncesinin latin-katolik ülkelerinde rastlanabilecek bir anlayış olabilir.

ÖNCE TEDBİR
Her ne kadar istatistiklere göre, İstanbul dünyanın en güvenli metropellerinden biriyse de tabii ki dünyadaki tüm gay kültürlerinde olduğu gibi burada da bazı riskler mevcut. Gerçi tabii bir de zengin ve fakir ülkeler arasındaki yaşam standardına göre de değişiklik gösterir bu riskler. Türkiye'de pek de öyle evham yapacak bir durum da yok esasında.

Gay dünyası içinde en sık işlenilen suç basit hırsızlıklardır genelde. Bu hırsızlıklar da öyle kalabalık da gece kulüplerin de falan olmaz. Genelde ilk kez tanıştığınız kişiyle yalnız kaldığınız yerlerde meydana gelir. Bunun içinse en iyi önlem tabii ki yanınızda pahalı şeyler taşımamanızdır. Eğer oteliniz uygun değilse ilk kez tanıştığınız kişilerle bilmediğiniz sote yerlere gitmemekte başka bir önlem olabilir. Bunu niye yazıyorum, biliyor musunuz? Görüştüğüm yabancı gaylerin içinde birçok soyulan vardı da ondan. Taksim meydanında buldukları bizim yağız delikanlılarla yaptıkları aşk, onlara çok pahalıya patlamıştı. Cüzdanı bir yana bırak, kiminin de gözü patlamıştı.

YAZARIN ARA NOTU:
Gay'lere araştırmalarım sonucunda edindiğim bilgiler doğrultusunda tavsiyelerim devam ediyor. Bekleyin canım, gaylerin tercih ettikleri, müdavimi oldukları mekanları bu yazının içinde bulacaksınız.
Bu sadece giriş taksimi...
Gay bilmem ne efendiden...

KALPAZANLARA DİKKAT!
Bir de tabi turist kalpazanlarına  karşı dikkatli olmak lazım. Genelde Taksim, Sultanahmet gibi kent merkezlerine konuşlanan bu uyanıklar, sizi bir yere içki içmeye davet eder ve bu da sonunda size 1000 Euro gibi bir rakama mal olabilir. Genelde sizi götürdükleri bardan komisyon alarak hayatlarını idame ettirirler. Buna sizi kazıklamaya çalışan bir takım taksi şöförlerini de ekleyebiliriz. Taksimetre konusunda mutlaka uyanık olun, bir turistten normalden fazla para almak taksiciler için gayet normaldir.

GAY AKTİVİTELERİ
Son 10 yıldır İstanbul Avrupa yakası özellikle Taksim ve Beyoğlu için gay'lerin yaşam mahali diyebiliriz. Tabii bunda bunda buraların İstanbul gece hayatı merkezi olması da önemli bir faktördür. Buralarda artık pek çok gelenekselleşmiş gay-klübü bulabileceğiniz gibi hamamlar,saunalar ve gece kulüpleri de vardır.

Bu civarda cinsel ilişkide size parayla arkadaşlık edebilecek pek çok genç biseksüel erkekle de tanışabilirsiniz. Ve bunların bazıları gerçekten bir film yıldızını kıskandıracak kadar yakışıklıdır. Transeksüeller,lezbiyenler, biseksüellerle İstanbul gerçekten çok renkli bir gay kültür profili çizer. Kendilerine ait ilk gay ve lezbiyen sosyal dayanışması olarak da Lambada'yı kurmuşlardır.

IRKSAL ÖZELLİKLER
Bu paragrafımız yabancı gay turistlere hitap ediyor... Her ne kadar Avrupa'da ve dünyada karikatürize edilmiş çok esmer, pis ve bıyıklı bir Türk erkeği tipi var ise de Türkler pekçok Latin ve İtalyan'dan daha açık tenli oldukça bakımlı ve iyi görünümlüdürler.

Türklerin dilsel ya da ırksal olarak Araplarla hiç bir bağlantıları yoktur. Osmanlı kökeni dolayısıyla da pek tabii Bulgar, Sırp, Yahudi, Kürt ve Ermenilerle de karışmış melez bir ırktır. Belki Türk erkeklerine Avrupa, Amerika, Japonya, Arap ülkelerinin erkelkerinin bayılmasının sebebi de budur. 

Özellikle pop kültürü ile yetişmiş genç neslin bu konuda iştah açıcı bir yanı var gibi. Bu tarz çocuklar her ne kadar fakir ailelerden gelseler de davranışları ve kılık kıyafetleri oldukça özenlidir. Kürtlerin bir kısmı Türklerle asimile olsa da bazılarını daha esmer tenlerinden rahatlıkla tanıyabilirsiniz. Latinleri andırdığı için midir bilinmez Batı Avrupalı erkekler üzerindeki etkileri büyüktür.

HUKUK VE KURALLAR
Türkiye Cumhuriyeti kuruluşundan bu yana homoseksüeliteye karşı bir kanun veya yaptırım yoktur. Teoride toplum arasında cinsel ilişkiye girmek yasaktır fakat bununla da ilgili olmuş herhangi bir vukuat da yok. Barlara giriş için 18 yaş sınırı bulunmaktadır. Alkol satışı 18'in üstünde olduğunuz müddetçe serbesttir. Türkiye her nekadar müslüman bir ülke olsa da çizdiği profil Batı Avrupa'ya yakındır.

MODERN GAY BARLAR
İstanbul'daki gay barlar, Avrupa'nın heryerinde rastlanabilecek örneklerinden farksız. Genelde iyi eğitimili ve zengin kişilerce işletiliyorlar. Avrupa'ya göre biraz daha pahalı olsalar da aradaki müzik sistem kalitesi bu özrü kapatır.

VE İŞTE MEKANLAR
GAY CAFE BAR:  İstiklal Caddesi, Yeşilçam Sokak No: 25... Çok hoş bir Cafe-Bar. Öğleden sonra 4'den geceyarısı 2'ye kadar hizmet sunuyor. Genelde insanların gece erken saatlerden kapanışa kadar takıldıkları bir mekan. Çok gürültülü Tekno ve Elektronik müzik yapan yerlerden ziyade sakin ortamları sevenlere tavsiye edilir.

ADDRESS: İstiklal Caddesi, Yeşilçam Sokak No: 7... Bekarların, partner arayanların popüler buluşma noktası. Gece 23'den sabaha karşı 5'e kadar müşterilerine hizmet sunan mekanda dansda edilebiliyor. Güzel manzaralı terasa sahip bu bar aynı zamanda her çarşambaya özel dragşov'ları ile de ünlü. Tabii haftasonu çıkmayı tercih edenlere her haftasonu özel dans gösterileri ve animasyon şovlar da sunuluyor.

BARBAHÇE: Sıraselviler Caddesi, Soğancı Sokak, No:7/1, Cihangir - Beyoğlu. Taksim İlk Yardım Hastanesi karşı sokağı.Cumartesi en işlek gününü yaşayan bu bara kiralık erkek değil gerçek sevgili arayanların gitmesini tavsiye ederiz.Gerek kullanılan dekor, müzik atmosferi ile batıdaki örnekleri ile yarışabilecek kalitede bir kulüp.

EXIT CLUB: İstiklal Caddesi Saka Salim Çıkmazı NO:1/1 Beyoğlu-İstanbul. Mart 2007'de açılan bu yeni gay-clup DJ performansları, dans şovları, drag-queen şovları ile Avrupai bir tat vererek, diğerlerinden sıyrılıyor. Gece 23'den sabaha karşı 4'e kadar açık.

GATE CLUB: İstiklal Caddesi, Balo Sokak No: 20 Beyoglu... Sadece Cuma ve cumartesileri açık olan bu club Çilek Gay Cafe'yle aynı binada hizmet veriyor.Temmuz 2007'de açılan teras kattaki bu club yüksek bir lezbiyen  müşteri nüfusuna sahip. Haftasonları saat 23'den sabaha karşı 4'e dek açık.
 
PRIVE:
Tarlabaşı Bulvarı, No: 28/A Taksim... İstanbul'un en eski gay-barlarından biridir Prive. İngilizce ve Türkçe pop müzik ağırlıklı bu club'da kiralık genç erkeklerle düz heteroseksülleri birarada bulmanız mümkündür. Haftaarası da çok meşgul olan bu club geceleri 01'den sonra en hareketli dakikalarını yaşıyor.

OTHERSIDE: Lamartine Caddesi 11/4  Beyoğlu. Dördüncü kattaki bu mekan geceyarısından önce bayağı kalabalık olsa da geceyarısından sonra çok aktif. 

BOYCLUBS: Ucuz olarak niteleyebileceğimiz bu barda ortalıkta gezen pek çok kiralık genç erkeğe rastlamak mümkün.

DEJA-VU: İstiklal Caddesi, Sadri Alışık Sokak, No:26, Beyoglu. Oldukça kalabalık ve gürültülü bu club amatör kiralık erkeklerin uğrak yeri. Gece 23'den sabaha karşı 4'e kadar açık...

CLUB 17: İstiklal Caddesi, Zambak Sokak No:17... Fransız konsolosluğuna yakın korkunç müziğin olduğu ucuz bir bar. Queen Bar'ın hemen yanı.

EKOO BAR: Tarlabaşı Bulvarı No: 248 Beyoglu. İngiliz konsolosluğu ile EuroPlaza arasında. Girişi caddeden de görülüyor.

TEK YÖN: Meşrutiyet Cad. No:54/1 Tepebaşı, Beyoğlu... Orta sınıf diyebileceğimiz bu club'da kendine arkadaş arayan pek çok tip olduğu gibi bu kişilerin yalnızlığını giderecek de çeşit çeşit tip vardır. Kiralık oğlanlardan tutun da turistleri kandırmak için orada bulunan yakışıklı ama hırsız tipe kadar. Efemine garsonların da müşterilerini elinden geldiğince eğlendirmeye çalıştığı bu club, gece 23'den sabaha karşı 4'e kadar açık.
 
DEĞIRMEN PUB: Adnan Menderes BulvarI, Horhor Caddesi, Aksaray. Aksaray metro istasyonunun hemen yanıbaşında.
Ortayaşlı, bıyıklı heteroseksüel görünümlü pek çok erkeğin eş arandığı bu Club'ın oldukça klasik bir Türk tarzı vardır.  Geceyarısından sonra turist avcılarının ve kapkaçcıların da bulunabilme riskini taşıyan bu bar her gece saat 2'ye ekadar açık.

PAŞAM PUB: Muratpaşa Sokak No: 9 Aksaray... Değirmen pub'la hemen aynı atmosfere sahip bu club Yusufpaşa tramvay durağının hemen yanında.

SAHRA BAR: İstiklal Cad. Sadri Alışık Sokak. NO:40 Beyoğlu... Dünyada eşi benzeri olamdığına emin olduğumuz bu barı hayatta herkesin bir kere görmesi lazım deriz. O ne curcuna, ne renk.  Travestisinden, transeksüeline, kendini kiralayanından kralık arayana, kelimeler gerçekten yetersiz. Bu şenliği görün fakat cüzdanınızı emin bir yere koyun.

  • Bu Haberi
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun!
Kuşkonmazın bilinmeyen faydaları
Jean Claude Van Damme Bodrum’da
Minik Öykü Arin'in nakil sonrası ilk görüntüleri
Vanessa Hudgens malikanesini satıyor
Volkan Demirel yeşil sahadan kazandığını sanata yatırıyor
Papağanını bulana bin lira ödül verecek
Necef Uğurlu Yazdı: "Ezikler ve Sayın Kılıçdaroğlu"
Sinem Kobal bahçesinden baharı müjdeledi!
Deren Talu’ya babası Eren Talu’dan uyarı!
Jessica May: "Reyting için soyunmam"
Emel Çölgeçen 41. Uluslararası Moskova Film Festivali’nde
"Behzat Ç" yeni bölümleriyle geri dönüyor
Osman Pamukoğlu'nun partisi HEPAR kapatıldı!
Yasmin Erbil magazin programı sunacak
Attila Özdemiroğlu kabri başında anıldı
Kılıçdaroğlu’na saldırı olayında 3 kişi serbest bırakıldı
HDP'den Kemal Kılıçdaroğlu'na ziyaret
Oyuncu Efecan Şenolsun'un hapsi istendi!
Fatih Portakal, Kılıçdaroğlu'na saldırının sorumlularını açıkladı
Merve Özbey'in 17 yıllık hayali gerçek oldu
Şemdinli'de çok sayıda mühimmat ele geçirildi
Show TV'nin iddialı dizisi final yapıyor!
Sevilay Yılman'dan Kılıçdaroğlu'na saldırı yorumu
Aylin Coşkun: "Ne telaş ne telaş"
YSK İstanbul itirazlarını gündeme aldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na saldırıyla ilgili ilk mesaj
Kağıthane'deki bina böyle çöktü!
Sıla'dan mahkeme sonrası ilk paylaşım!
Şevket Uğurluer hayata gözlerini yumdu