SAĞLIK HABERLERİ

Kahve molası yerine su molası verin

Kahve molası yerine su molası verin

Beslenme uzmanı Deniz Şafak, kışın azalan su tüketimine dikkat çekiyor ve “Kışın su ihtiyacı azalmaz,sıcak içecekler de suyun yerini tutmaz” diyor.

Akşam'da yer alan habere göre kış aylarında vücudun su ihtiyacının azaldığı düşünülüyor ve su tüketimi azalıyor. İnsanlar daha çok sıcak içeceklere yöneliyor.

Bu duruma dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Deniz Şafak, “Kışın vücudun su ihtiyacı azalmaz. Üstelik ‘Çay, kahve gibi içecekler su ihtiyacını karşılar' düşüncesi de doğru değil. Çay, kahve gibi içecekler asla suyun yerini tutmaz. Üstelik bu içecekler idrar söktürücü özellikleri nedeniyle sanılanın aksine vücuttan su atılımına neden olur. Bu durum da vücutta daha fazla su ihtiyacı oluşmasına yol açar” diyor.

- İnsanlar, besin almadan haftalarca yaşayabilir fakat su olmadan yaşamını yalnızca birkaç gün sürdürebilir. Tüketilecek hiçbir sıvı suyun vücutta üstlendiği görevleri yerine getiremez. İnsan vücudu için en ideal sıvı sudur.

- Su içme alışkanlığı kazanmak için su içmeye küçük yudumlarla başlanabilir. İçilecek suyun gün içine yayılması da büyük önem taşır. Örneğin; öğlene kadar 1 litre su içmek, günün kalan saatlerini susuz geçirmek yeterli su içildiği anlamına gelmez. Çünkü içilen fazla su kısa sürede böbrekten idrarla atılır. Su tüketilmeyen zaman diliminde vücut kullanacak su bulamaz.

- Kışın daha fazla tüketilen sıcak içeceklerin, su ihtiyacını karşıladığı düşüncesi doğru değil. Bu içecekler, susama ihtiyacını giderebilir ama  idrar söktürücü özelliğe sahip oldukları için sanılanın aksine vücuttan su atımını kolaylaştırır. Buna yetersiz su tüketimi de eklenince vücut  kış aylarında susuz kalır ve işlevini yerine getiremez. Bu nedenle yaz  aylarında olduğu gibi kış aylarında da kalori başına 1 mililitre su  alımına özen gösterilmelidir.

- Her birey tükettiği her 1 kalorilik yiyeceğe karşılık 1 mililitre su  almalıdır. Örneğin; 2000 kaloriyle  beslenen biri günlük ortalama  2 litre su tüketmelidir.

- Suyun içine atılacak nane dalları, elma ya da limon dilimleri veya  meyve parçaları suya farklı bir  aroma katar. 
  • Bu Haberi