YAŞAM HABERLERİ

Kan donduran 'Bonzai' gerçeği!..

Kan donduran 'Bonzai' gerçeği!..

Türkiye’de merdiven altında üretilerek binlerce genci ölüme sürükleyen sentetik uyuşturucu bonzainin yapımında tarımsal ilaçların kullanıldığı ortaya çıktı. 200 çeşit zirai ilacın karıştırılmasıyla elde edilen zehir, normal bonzaiden 20 kat daha zararlı.

Yeni Şafak'tan Şahin Şen ve Oktay Yıldırım'ın haberine göre Dünyanın 2011 yılında Çin’den tanıştığı bonzai milyonlarca insanı esir almış durumda. Asıl maddesi AM2201 ve JMH5 kimyasalı olan sentetik uyuşturucu bonzaiyi, Türkiye’de ise farklı yöntemler kullanılarak üretiliyor. Büyükşehirleri kabus gibi saran sentetik uyuşturucu bonzainin yapımında 200 çeşit kimyasal kullanıldığı tespit edildi. Türkiye’de merdiven altında üretilen bonzainin yapımında, pahalı olduğu için Çin’den kimyasal madde getiremeyen tacirler, tarımsal ilaçlar kullanarak zehir üretmeye başladı. Emilim oranı yüksek olduğu için Anadolu’nun kurak topraklarında yetişen ve hazımsızlığa iyi geldiği biline yavşan otunu kullanan zehir tacirleri, yavşan otuna zirai ilaçlar ve çeşitli kimyasal maddeler karıştırarak dünyada kullanılan bonzaiden 20 kat daha etkili bir zehir elde ediyor.

YETERLİ TEDAVİ MERKEZİ YOK

Kullanımı son yıllarda İstanbul gibi metropol şehirlerde katlanarak artan bonzaiden kurtulmanın yolu ise tedavi merkezlerinden geçiyor. İçeriğinde farkı kimyasallar ve tarımsal ilaçlar bulunan bonzaiye vücudun ihtiyaç duymadığı belirtilirken, psikolojik destekle zehirden kurtulmanın yolu bulunuyor. Zehir bağımlılarını sadece Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma Tedavi ve Eğitim Merkezi (AMATEM)’in tedavi ettiğini vurgulayan yetkililer, özellikle büyükşehirlerde tedavi merkezlerinin sayısının artırılması gerektiğini vurguladı. AMATEM’in tedavi için başvuranlara 6 ay sonraya kadar randevu verdiği ve bu sürede uyuşturucu kullananların bağımlılık derecesinin arttığı hatta yaşamını yitirdiği öne sürüldü.

CEZANIN ALT LİMİTİ ARTMALI

Uyuşturucu ile mücadele eden emniyet birimleri sadece zehir üreticisi, satıcısı ve taşıyıcılarına yönelik işlem yapıyor. Kullananlar ise hastanelere yönlendiriliyor. Uyuşturucu kullanıcılarına mahkemelerce 2 yıla kadar verilen hapis cezası adli para cezasına çevrildiği için caydırıcı olmuyor. Uyuşturucu kullanıcılarının hapis cezası almamasının büyük bir eksiklik olduğunu belirten yetkililer, ceza alt limitinin 5 yıla çıkarılmasını talep etti. Bu yolla bir defa da olsa uyuşturucu kullananların hapis cezası alarak, uyuşturucu kullanmaktan men edilebileceği belirtildi.

Çocuklar hedefte

Çin’deki kimyasal madde pahalı olduğu için Türkiye’ye getiremeyen zehir tacirleri, yapı marketlerde kullanılan kimyasal maddeler ile zirai maddeler kullanarak ürettikleri zehri ucuz fiyata satıyor. 2 liraya bile satılan bonzai ulaşılması kolay olduğu için 18 yaş altındaki çocukları da hedef alıyor.
  • Bu Haberi
Genç kaleci neden gözyaşlarına boğuldu?..
Instagram'a hashtag takip özelliği geliyor!
Teoman yeni projesini açıkladı
Kontrolden çıkan traktör yatak odasına daldı
Şahan Gökbakar soluğu Roma'da aldı!
Emekliye çifte zam gündemde!
Ümit Özat: "Ölmem isteniyor"
Hollywood'u sallayan aşk bombası!
İran’a hücumbot motoru veren Türk mahkemede
Emina Sandal ilk kez konuştu: "Üzülüyorum, yıpranıyorum!"
Zarrab davasında sürpriz gelişme!
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan Kudüs açıklaması
Kan gölüne dönen kahvehanede delil aradılar!
Mehmet Günsür’ün tarzı şaşırttı!
İstanbul'da bazı sokak isimleri değiştirildi
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli görevinden ayrıldı
Başbakan Yıldırım: "Gün bugündür, hükümetimiz arkanızda"
Pınar Altuğ'dan kaza sonrası ilk açıklama
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe'de Bahçeli ile görüştü
Hakan Yılmaz’ın iddialarına Kırıkkaleli iş adamından cevap
Somali'de polis akademisine saldırı!
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan S-400 açıklaması
Üst geçidi kullanmayan iş adamı canından oldu!
Binnur Kaya'nın şaşırtan paniği!
Nakşibendi Tarikati için özel imar düzenlemesi!
Akın İpek'in eşi için mahkemeden şok karar
Gökçe Bahadır ve Efe Duru'dan 'o iddiaya' sert yanıt!
Münevver Karabulut davasında büyük kuşku!
İdil Fırat ve Engin Öztürk pişti oldu!
Adana'da kan donduran vahşet!
Yasemin Kutsi