GÜNCEL HABERLERİ

ABD'nin son vergi kararına Kanada Başbakanı Trudeau'dan tepki

ABD'nin son vergi kararına Kanada Başbakanı Trudeau'dan tepki

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ABD'nin ithal çelik ve alüminyuma yönelik gümrük vergilerini 1 Haziran'dan itibaren AB, Kanada ve Meksika'ya da uygulama kararına tepki gösterdi.

Akşam'ın haberine göre ABD'nin ithal çelik ve alüminyuma yönelik gümrük vergilerini 1 Haziran'dan itibaren Avrupa Birliği (AB), Kanada ve Meksika'ya da uygulayacağını açıklamasına tepkiler giderek artıyor. Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ABD yönetiminin aldığı karara tepki göstererek, "Kanada'nın ABD'ye karşı bir ulusal güvenlik tehdidi olduğu düşünülemez." dedi.

Düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin 150 yıl boyunca ABD'nin en kararlı müttefiki olduğunu ifade eden Trudeau, ABD yönetiminin bu kararı ulusal güvenlik önlemi bahanesiyle aldığını ama kendilerinin hiçbir zaman ABD'ye karşı ulusal güvenlik tehdidi olmadıklarını dile getirdi.

"Bu tarifeler tamamen kabul edilemez." diyen Justin Trudeau, şunları kaydetti:

"Kanadalılar iki dünya savaşında ve Kore'de Amerikalılarla birlikte hizmet ettiler. Normandiya sahillerinden Afganistan dağlarına kadar birlikte savaştık ve öldük. Kanadalı personel şu anda NORAD, NATO ve dünya çapında ortaklıklarda Amerikalıların yanında hizmet veriyor. 11 Eylül'den sonra hemen Amerika'nın yanındaydık. Kuzey Irak'ta DEAŞ'a karşı birlikte savaşıyoruz. Amerikalılar da geçmişte yardımımıza geldiler. Rakamlar açık; ABD'nin Kanada ile çelik ticaretinde 2 milyar dolarlık bir ABD doları fazlası var ve Kanada, ABD'nin çelik ihracatının yarısı olan dünyanın diğer ülkelerinden daha fazla Amerikan çeliği satın alıyor. Kanada, Amerikan savunma sanayi için güvenli bir tedarikçidir. Kanada'nın ABD'ye karşı bir ulusal güvenlik tehdidi olduğu düşünülemez."

ABD'nin yeni tarifelerinin Kanada ve ABD sınırının her iki tarafındaki sanayi ve çalışanlara zarar vereceğine işaret eden Trudeau, şöyle devam etti:

"Bu tarifeler Kanada ve ABD sınırının her iki tarafında sanayi ve işçilere zarar verecek ve Kuzey Amerika çelik ve alüminyumunu dünya çapında daha rekabetçi hale getirecek bağlantılı tedarik zincirlerini bozacak. Bunun ötesinde bu tarifeler, Kanada ve ABD ile özellikle de Amerikan savaşçılarıyla birlikte savaşan ve ölen binlerce Kanadalı arasında uzun zamandır devam eden güvenlik ortaklığına karşıdır. Ticaret, dostluk ve birçok durumda Amerikalılar ve Kanadalılar arasındaki aile bağları hiç azalmadı, aslında hiç bu kadar güçlü olmadılar.

Kanada Hükümeti, ortak değerler, coğrafya ve ortak çıkarların, nihayetinde korumacılığın üstesinden geleceğinden emin. Sürekli olarak söylediğimiz gibi Kanadalı işçileri ve Kanada'nın çıkarlarını her zaman koruyacağız. Bir şey hakkında çok açık olmak istiyorum; Amerikan halkı bizim ortaklarımız, dostlarımız ve müttefiklerimiz olarak kalır. Bu Amerikalılar hakkında değil. Bir noktada sağduyularının geçerli olacağına inanmalıyız. Ama biz bu eylemde bugün ABD yönetiminin hiçbir işaretini görmüyoruz."


Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland de ABD'nin yeni gümrük tarifelerini açıklamasının ardından, kendilerinin de ABD'nin gümrük vergilerine karşılık olarak Amerikan çelik ve alüminyum ürünlerine 1 Temmuz'dan itibaren sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 tarife uygulanacağını açıklamıştı.
  • Bu Haberi
Genç kadın bindiği takside dehşeti yaşadı!
Sevgilisinden Deniz Çakır'a Facetime
Boston Globe gazetesine bomba tehdidi!
Özlem Yıldız çirkin yorumu mahkemeye taşıyacak
Mahkemeden ABD'li papaz Brunson hakkında flaş karar
Hacker çetesi davasında 9 tahliye!
DEAŞ üyesi 4 şüpheli, sağlık kontrolünden geçirildi
Gülben Ergen oğullarıyla 'Anadolu Ateşi'ni izledi
Samsung, telefon fiyatlarına zam yaptı
Şişko Nuri'nin yaşam mücadelesi sürüyor
HDP Milletvekili Dersim Dağ terörist cenazesine katılmak istedi
Buse Narcı, Marmara Depremi’nde kaybettiği babasını andı
Veli Göçer inşaat işine geri döndü!
Hayranları Deniz Çakır'ı "Çukur"a çağırıyor!
4 askerin şehit olmasıyla ilgili Belediye Başkanı gözaltında
Kıvılcım Ural'dan 'kalın kafalı' gönderme!
Kayıp gelin nerede ve nasıl bulundu?
Emre Altuğ'un açtığı gazino iflas etti!
5 yıldızlı otelde hareketli dakikalar yaşandı!
Altuğ Leblebici'den 'aşk'lı 'kahkaha'lı paylaşım
Hazine ve Maliye Bakanlığı yeni tedbir paketini duyurdu
Fatih Altaylı: "Sosyal medya kötücülüğü diye bir şey var"
Google WhatsApp'taki tüm sınırları kaldırdı
Bodrum'da tüyler ürperten çocuk tacizi!..
Kenan İmirzalıoğlu 'Çukur'un kadrosuna mı dahil oldu?
Barış Arduç ve Aybüke Pusat'ı buluşturan dizi!
Esenler Otogarı'nda bayram yoğunluğu!
Hülya Avşar’dan sosyal medyada bacak şov
Kurban Bayramı tatili için otellerde yer kalmadı!
İdil Fırat, Alaçatı'da bekarlığa veda edecek