RÖPORTAJ HABERLERİ

Kubat: "Başarı bağımlısıyım!"

Kubat:

Güçlü sesi ve başarılı yorumuyla milyonların sevgisini kazanan sanatçı Kubat, iki yıl aradan sonra yeniden müzikseverlerle buluştu.

Kubat'ın Akşam'da yayınlanan röportajı...

Şimdiye kadar önemli projelere imza attınız. “Türküyüz”de bunlardan biri ve onuncu albümünüz. Müzik yaşantınızı değerlendirirseniz, neler söylersiniz?


Sanat hayatımda 20 yılı tamamladım ve bu süreye 10 albüm sığdırdım. Bununla ilgili, “İlk yarı bitti, şimdi ikinci yarı bizi bekliyor” demiştim. Allah ömür verirse, finalde yirmi albümle “Hoşçakal hayat” deriz. Bazen de tadında bırakmak gerekiyor. Her iki yıla bir albüm sığdırmak, başarılı bir grafik. Bu süreci, genelde üzerine bir şeyler ekleyerek tamamladım; çok fazla iniş çıkış yaşamadım. Bu yüzden çok mutluyum.

Albümlerinizde farklı müzik tarzlarında tınılar duyduk. “Türküyüz” albümü, otantiğe biraz daha yakın, akustik altyapının daha önde kullanıldığı bir albüm olmuş.

Albümlerde içerik olarak yarı yarıya ilerliyordum. Seslendirmek için sabırsızlandığım çok fazla türkü birikmişti ve ikinci devremin ilk dakikasında tekrar başa dönüp, o türkü heyecanını yaşamak istedim.

300 İSİM ARASINDAN BULDUK

Albümün ismine nasıl karar verdiniz?


Albüm şekillenmeye başladıktan sonra isim aramaya başladım. Bununla ilgili Nebil Özgentürk de dahil olmak üzere aklıma gelen herkesi aradım. 200-300 tane isim biriktirdik ama içime sinmedi. Bir gün arkadaşlarım olan Hakan ve Merve Kılıç’la konuştuk ve benden yarım saat istediler. “Biz 3 aydır bulamıyoruz” dedim. 15 dakika sonra aradı ve “Türküyüz. Farklı çalışmalar yapsan da biz sende zaten onu görüyoruz” dedi. Ben de ismi çok beğendim.

Albümünüzde farklı sanatların işbirliğini görüyoruz. Fotoğraf sanatçısı Levent Yavuz’un kareleri, kartoneti süslüyor. Bunun bir hikayesi var mı?

Türküyüz, Anadolu’ya bir saygı duruşuydu. Fotoğrafların da buna uygun olması gerekiyordu. Bu proje aracılığıyla bir sürü gezgin ve fotoğrafçıyla tanıştım. Levent Yavuz da bunlardan biriydi. Kendisinin fotoğraflarından çok etkilendik. Her biri Anadolu kültürünün özeti gibiydi. Albümü alanlar, kartonette yer alan bir sergiyi de ziyaret etmiş olacak.

BAŞARI BAĞIMLISIYIM

Peki, sahne arkasında, bizim görmediğimiz nasıl bir Kubat var?


Heyecanlıyım ve umarım bu heyecanım hiç bitmez.10 yaşımdan beri sahneye çıkıyorum, 34 yıldır her seferinde “Orkestra hazır mı, sesçi nerede?” diye cinler tepemde olur. Yanımdakiler bundan dolayı biraz geriliyor ama bunun sebebi de benim mükemmeliyetçi yapımdır. Fakat bende hiç hırs yok. Başarı bağımlısıyım, çok çalışkanım ve hassasım ama bu hırsla alakalı değil. Sadece oyunda hırslıyım. Hiçbir hırs, güzelliğin önüne geçmemeli.

REPERTUVARI SEÇERKEN TÜRKÜYE BOĞULDUK

Repertuvar seçiminiz zor oldu mu?


Repertuvarı seçerken türküye boğulduk diyebilirim. Anadolu’nun kültürü de, toprakları gibi verimli. TRT arşivinde yaklaşık 6 bin 500 tane türkü var. Bunların 350 tanesinin arasından seçerek sayıyı 12’ye düşürdük.
  • Bu Haberi
Tuğba Özerk: "Aşkı yazdığım şarkılarda yaşıyorum"
Sigara ağız sağlığına zarar veriyor
Hande Ataizi ve Benjamin Harvey tatile çıkıyor
Trabzonspor'da gözler Onur Recep Kıvrak'da
İzmir’in çok sevimli, geniş ailesi
"Koruyucu" dizisi sektöre çeki düzen verecek!
Gençlik Festivali çıkışı bıçaklı saldırı!
Asli Enver'den tatile seçim arası
Putin - Trump görüşmesine dair flaş açıklama!
YSK: "Yayın yasağı 18.45'te kalkıyor"
Nesrin Cavadzade - Alihan aşkı!
Hayatları bir harfle nasıl karardı?
Muharrem İnce YSK’nın önüne geldi çağrı yaptı
Oy verme işlemi sona erdi, sayım başladı
Oyunu kullanmak için tekerlekli sandalyede geldi
Yalın: "Oy vermeyeni kabul etmiyoruz"
Engelli ve yaşlılara seyyar sandık uygulaması
Cem Yılmaz: "Siz kabine geçin ben geliyorum"
Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş oyunu kullandı
Demet Akbağ oy kullanırken büyük kriz yaşadı!
Ağrı Valiliği'nden kayıp Leyla için son dakika açıklaması!
Cumhurbaşkanı Erdoğan oyunu kullandı
Demet Özdemir'den flaş Seçkin Özdemir açıklaması!
Mustafa Akış: “Bugün ateş edeceğiz”
CHP’li vekilden seçimler hakkında şok iddia!
Başbakan Yıldırım oyunu İzmir’de kullandı
Ünlü isimler sandık başında
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oyunu kullandı
Muharrem İnce ve Kemal Kılıçdaroğlu oyunu kullandı
Nusret oy verme işlemini de şova dönüştürdü