GÜNCEL HABERLERİ

Mağduriyetinin bedeli 120 bin TL!

Mağduriyetinin bedeli 120 bin TL!

Kumpas davalarından İzmir Askeri Casusluk davasında müebbet hapis istemiyle yargılanıp beraat eden Narin Korkmaz’ın açtığı 5 milyon TL’lik tazminat davasında mahkeme 120 bin TL ödenmesine hükmetti.

Vatan'dan Çağdaş Ulus'un haberine göre İzmir’de, 49’u muvazzaf asker toplam 357 sanığın yargılanıp hepsinin beraat ettiği, kamuoyunda ‘askeri casusluk’ olarak bilinen gizli bilgi ve belge bulundurma davasının iki numaralı sanığı Narin Korkmaz, avukatı aracılığıyla tutuklu kaldığı 26 ay için 5 milyon 270 bin lira maddi ve manevi tazminat istemiyle, Maliye Hazinesine karşı dava açtı.

Kumpas ortaya çıktı

Avukat Muzaffer Sevgi Sakarya, dava dilekçesinde şöyle dedi: "Müvekkilimin ismi bu davada her zaman en ön planda yer almıştır ve örgüt yöneticisi olmaktan yargılanmıştır. Yargılama aşamasında dosyada mevcut tüm iddiaların ve toplanan delillerin FETÖ/PYD yapılanmasına bağlı emniyet görevlileri, hakim ve savcıların ortak karar ve iradeleri ile yaratılmış ve yerleştirilmiş olduğu ve dosyanın ‘kumpas’ olduğu ortaya çıkmıştır. Müvekkilim soruşturmanın başladığı sırada genç ve yüreği geleceğine ilişkin umutlarla dolu bir üniversite öğrencisidir. Oysa bu soruşturma ve yargılama ile hem kendisinin ve hem de tüm ailesinin yaşamı baştan sona değişmiştir. Müvekkil Narin Korkmaz bu dava sebebi ile tarifi imkansız ve eşine az rastlanabilecek şekilde mağdur edilmiştir. Okulundan da 2 yıl ayrı kalmıştır. Bu nedenle haksız tutukluluğu ve mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz."

Karar İstinaf’a taşınıyor


Ancak tazminat davasına bakan 1. Ağır Ceza Mahkemesi, maddi ve manevi zararı nedeniyle Korkmaz’a 120 bin TL ödenmesine hükmetti. Mahkemenin belirlediği rakamı az bulan Narin Korkmaz ise 3 gün gözaltında kaldığı için açtığı tazminat davası nedeniyle 60 bin TL kazanan bir sanığın kararını emsal göstererek kararı istinaf mahkemesine taşıyacak.

2 yıl 2 ay cezaevinde kalan davanın 1 numaralı sanığı işadamı Bilgin Özkaynak, toplam 13 milyon 250 bin liralık maddi ve manevi tazminat istemiyle dava açmıştı.

Kumpas sanığı: "ByLock mağduruyum"

‘Askeri casusluk’ davasında kumpas kurulduğu gerekçesiyle 43’ü tutuklu, 23’ü firari toplam 102 sanığın yargılandığı davada tutuklu sanıklardan öğretim görevlisi Yılmaz Şen, örgütün şifreli haberleşme programı ByLock mağduru olduğunu söyledi. Emniyet kayıtlarına göre, eşine ve kendisine ait cep telefonlarından yoğun olarak ByLock’a girilmesinden dolayı kırmızı işaret konulmasının gerçeği yansıtmadığını öne süren Şen, “Ben ve eşim, kesinlikle ByLock programını kullanmadık. İnternetten bir program indirdiğinizde sizi başka bir eklentiye yönlendiriyor. Benim de böyle olduğunu düşünüyorum. Son dönemde 11 bini aşkın kişinin ByLock mağduru olduğu ortaya çıktı. Ben de bu kişiler arasında olduğuma inanıyorum” dedi.
  • Bu Haberi