GÜNCEL HABERLERİ

Mehmetçik Kandil’e operasyona hazır!

Mehmetçik Kandil’e operasyona hazır!

Irak’ın kuzeyindeki PKK kamplarına yönelik operasyonda kritik noktalar terör örgütünden temizlendi. Adım adım ilerleyen Mehmetçik, Kandil’in kapısına dayandı. Sınır hattında yer alan köyleri bu hafta boşaltacağını açıklayan İran’ın Kandil’e yönelik büyük operasyona destek vereceği belirtiliyor.

Milliyet Gazetesi'nin haberine göre Hakkâri’nin Yüksekova ilçesindeki 3’üncü Piyade Tümen Komutanlığına bağlı 34’üncü Hudut Tugay Komutanlığı ile Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı ekipleri tarafından 11 Mart’ta Irak’ın kuzeyinde sınır ötesi operasyon başlatıldı. Operasyonlar kapsamında Irak’ın kuzeyinde PKK’lı teröristlerden temizlenen Hakurk’ta örgütün Armuş, Avaşin Basyan ve Kani Rash’da kamp olarak kullandığı alanlara Mehmetçik tarafından üs bölgeleri kuruldu.

Irak topraklarına doğru 23 kilometrelik alanı teröristlerden temizleyen Mehmetçik, açtığı ve halen yapımı devam eden yeni yollarla da bu üsleri hem birbirine hem de Türkiye’ye bağladı.

Hayvanlarla sevkiyat

Çetin arazi koşullarına sahip üslere Mehmetçik, yiyecek ve mühimmat sevkiyatını bazen araç, bazen helikopter, bazen de yük hayvanlarıyla gerçekleştiriyor. Mehmetçik’in bölgedeki varlığı, halka da güven veriyor.

Türkiye sınırından Erbil hattını takip ederek ilerleyen Mehmetçik, Bermize, Bardos, Kalareş, Sidekam’da da kontrolü sağladı. Kandil’e açılan Barazgir Vadisi’ne de girildi. Özellikle Barazgir Vadisi ve Bardos bölgesi, Kandil için stratejik öneme sahip. Bu bölgelerin kontrol altına alınmasıyla Hakkâri, Van, Ağrı, Bitlis Erzurum, Erzincan’a uzanan hattın geçiş üssü olarak kullanılmasının önüne geçilecek. Kandil’den Sincar ve Suriye’ye geçiş hattı da kapanacak.

Irak’la olan lojistik hatları büyük ölçüde kesilen PKK, bu nedenle İran’dan destek almaya çalıştı. Operasyonlar sonucunda kampları teker teker temizlenen terör örgütü PKK, İran’ın da operasyona desteğini açıklamasının ardından Kandil’e sıkıştı. İran, Kandil’in kendi sınırları içerisinde kalan bölümünde bazı köylerin boşaltılacağını açıkladı. Sınır hattında yer alan köylerin boşaltılmasını bu hafta tamamlayacak olan İran, operasyonel destek de sağlayacak.

22 km mesafede

Adım adım Kandil’e ilerleyen Mehmetçik’in büyük bir operasyon hazırlığında olduğu belirtiliyor. Kandil’e yaklaşık 22 km mesafede olduğu belirtilen Türk Silahlı Kuvvetleri’nin operasyon için yığınağı Barazgir’de yapacağı, koordinasyon merkezinin de bu bölgede olacağı kaydediliyor.

İnsansız hava araçları

Çoğu yerli teknoloji cihazlar, Mehmetçik’e terörle mücadelede büyük katkı sağlıyor. Mehmetçik’in en çok faydalandığı cihazlar ise insansız hava araçları. Drone “Serçe 3”, Milli Piyade Tüfeği “MPT-76”, “Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA)”, 7/24 gözetleme yapan “ASIR”, lazer hedef işaretleme cihazı “Engerek” ve çeşitli termal kamera ve savunma silahlarıyla adeta kuş uçurtmuyor.
  • Bu Haberi
Milli Eğitim müdüründen Muharrem İnce'ye üstü kapalı hakaret!
Birce Akalay'ın doğum günü neşesi
İstanbul Valiliği'nden seçim çalışmalarıyla ilgili açıklama
Seren Serengil'in iddialarına Eylem İpek Şafak'tan jet yanıt!
Vefat haberini alan hasta yakınları zorla içeriye girdi!
Murat Boz, Ordu'da sahne aldı
Reza Zarrab New York sokaklarında!
Hande Erçel'in bikinili paylaşımlarına yorum yağdı!
Genç öğretmen ve babasının feci sonu!
Fulden Uras'a cinsel içerikli yorum şoku!
Başbakan Yıldırım: "Tehdit neredeyse hedef orasıdır"
İbrahim Karakuş yazdı: "Seren Serengil, nereden nereye?"
Leyla’nın amcasına kan donduran telefon!
Deniz Seki aşkını özgürce yaşıyor
İki kez oy kullandığı ifade edilen kadın serbest!
Muharrem İnce’den canlı yayında önemli açıklamalar
Kozmetik devi Hunca'da miras gerilimi devam ediyor!
Eliz Sakuçoğlu'ndan Merve Boluğur'a sert tepki!
Gazeteci Hakan Gülseven tahliye oldu
Türker İnanoğlu'nun bel kemiği kırıldı!
Meteoroloji'nin flaş uyarılarına dikkat!..
İdil Fırat ve Mert Fırat evlilik kararı aldı!
20 Haziran 2018 TNS Rating Sonuçları
Bodrum'da barda silahlı çatışma!..
Göbekli Pınar Altuğ, tekne sezonunu açtı
Kepçe operatörü: "Ben o köpeğe zarar vermedim"
Mustafa Ceceli'den 'bebek' açıklaması
Tansu Çiller: "Türkiye’nin milli şuurlu tecrübeye ihtiyacı var"
Hande Doğandemir yakışıklı futbolcuya abayı yakmış!
Kayıp Leyla sazlık ve bataklıkta arandı