GÜNCEL HABERLERİ

Milyonlara torba dolusu müjde!

Milyonlara torba dolusu müjde!

Yeni torbayla vatandaşa destek yağacak. Torbadan; asgari ücretlilerden işsizlere, gençlerden kadınlara, ev araba alacaklardan evleneceklere, ikinci emeklilik isteyenlerden yatırımcılara kadar milyonlarca kişiye müjde çıktı.

Takvim'de yer alan habere göre hükümet; milyonlarca kişiye müjdeler içeren torba yasa tasarısını Meclis'e sundu. Yeni torbayla vatandaşa destek yağacak.

Tasarının detaylarını Maliye Bakanı Naci Ağbal açıkladı:

ASGARİ ÜCRET DÜŞMEYECEK: Vergi yükü sabitlenerek, asgari ücretin kalıcı olarak yıl içinde azalması önlenecek. İşverenlere 2016 ve 2017'de uygulanan 100 lira tutarındaki asgari ücret desteği devam edecek.

İSTİHDAM ARTACAK: 2020 sonuna kadar işe alınan sigortalılar nedeniyle ilave istihdam sağlayan özel sektör işverenleri için 12 ay süreyle, gelir vergisi stopajı, damga vergisi ve sosyal güvenlik primi desteği teşviği getiriliyor. İmalat ve bilişim sektöründeki işyerlerinde ilave işe alınacaklar için daha yüksek tutarda prim desteği sağlanıyor. Kadın, genç ve engelli istihdamında teşvik süresi 12 ay yerine 18 ay olarak belirleniyor. İmalat sektöründeki küçük işletmelere ve esnafa, 2018'de uygulanmak üzere, 18 yaşından büyük ve 25 yaşından küçük en fazla 2 kişi ilave istihdam sağlamaları halinde gelir vergisi stopajı, damga vergisi, sosyal güvenlik primi ve asgari ücret üzerinden 2 ayda bir ücret desteği veriliyor.

ÇALIŞAN GENÇLERE FIRSAT: Gençlerin istihdam edilebilirliklerini artırmak amacıyla 18-25 yaş arasındaki sigortalılara ait sigortalı işe giriş bildirgesinin, çalışılmaya başlanılan tarih itibarıyla verilmesine imkan sağlanacak. Öğrenci olan yetim çocukların, hizmet akdine tabi çalışmaları halinde de aldıkları aylığın devam ettirilmesi ve aylığı kesilmiş olanlardan şartlara haiz olanlara yeniden aylık bağlanması öngörülüyor.

İLAVE 5 BİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN: Ek ders ücreti karşılığında Milli Eğitim Bakanlığı'nda görev yapmış ve en az 540 gün sigorta primi ödenmiş olanların, yazılı ve/veya sözlü sınav sonuçlarına göre sözleşmeli personel atanabilmeleri ve bu şekilde istihdam edilebilecek sözleşmeli öğretmen sayısının 5 bini geçmemesi öngörülüyor.

ELEKTRİKLİYE DÜŞÜK VERGİ: Elektrik motorlu; otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerlerinin, panelvanların ve motosikletlerin, daha düşük olarak, diğer taşıtlar için uygulanmakta olan motorlu taşıtlar tarifesinin yüzde 25'i oranında vergilendirilmesi sağlanıyor.

ÇATIDA ÜRETİME MUAFİYET: Sahibi oldukları veya kiraladıkları meskenlerde, kurulu gücü azami 10 kilovat olan, çatı ve cephe uygulamalı yenilenebilir enerji üretim tesislerinden ürettikleri elektrik enerjisini tedarik şirketlerine satanlara gelir vergisi ve buna bağlı KDV muafiyeti getirilecek.

10 BİN TL HURDA TEŞVİĞİ

İkinci el araçların trafikten çekilmesi ve yeni araç alımının teşviği amacıyla, 31 Aralık 2019'a kadar uygulanmak üzere; 16 yaş ve üzerindeki otomobil, panelvan, minibüs, otobüs, kamyonet ve kamyonların, ihracatı veya imha merkezlerine teslim edilmek suretiyle trafikten kaydı silinerek hurdaya ayrılması karşılığında, araç sahiplerine, yeni araç alımında 10 bin lirayı geçmemek kaydıyla ÖTV indirimi sağlanabilmesi imkanı getiriliyor.

EVLENENE 27 BİN 500 TL

KONUT-ÇEYİZ DESTEĞİ ARTTI: Mevcut konut hesabı sistemine işlerlik kazandırılması amacıyla devlet katkısı tutarı 15 bin liradan 20 bin liraya, yüzde 20 olan azami devlet katkısı oranı yüzde 25'e çıkarılıyor. Ayrıca bu kapsamda alınacak konutların tapu harcında indirim yapılması, daha düşük kredi faizi imkanı sağlayacak sözleşmelere ilişkin esasların düzenlenmesi için Bakanlar Kurulu'na yetki alınıyor. Çeyiz desteğinde de devlet katkısı oranı yüzde 20'den yüzde 25'e, azami katkının da 5 bin liradan 7 bin 500 liraya yükseltiliyor.

BES'E YENİ TEŞVİK: Bireysel Emeklilik Sistemi'nin (BES) teşviğine yönelik olarak da devlet katkısı tutarlarının nemalandırılması ve nemalarıyla birlikte ödenmesine, ek devlet katkısının azami limitiyle iade edilmesine, bin lira ilave devlet katkısının yıllar itibarıyla yeniden değerlemeye tabi tutulabilmesine ve 2 ay olan cayma süresinin 3 katına kadar artırılabilmesine imkan sağlanıyor...
  • Bu Haberi