GÜNCEL HABERLERİ

Musul operasyonu başladı!

Musul operasyonu başladı!

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, bir süredir beklenen Musul'u DAEŞ'ten temizleme operasyonunun başladığını açıkladı.

Milliyet'te yer alan habere göre Irak'ın en büyük ikinci ili Musul'un kurtarılması için Irak ordusu ve Peşmerge güçleri, konuşlandıkları Hazır cephesinden DEAŞ'a üç koldan saldırıyor. Operasyona 18 bin Peşmerge gücünün katıldığı bildirildi. Peşmerge güçleri, Musul yakınlarındaki DEAŞ kontrolündeki köylere doğru havan atışına başladı. Musul yakınlarındaki köylerden, DEAŞ militanları tarafından peşmergelere ağır silahlarla karşılık veriliyor.

Televizyondan canlı yayınlanan konuşmasında Musul Operasyonunun başladığını duyuran Irak Başbakanı İbadi'nin yanında genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanları da hazır bulundu. İbadi açıklamasında, "Zafer vakti geldi çattı ve Musul'u kurtarma operasyonu başladı" dedi. Musul halkına seslenen İbadi, "Sizi DAEŞ teröründen ve şiddetinden kurtarmak için bu şanlı operasyonun başladığını açıklıyorum." dedi. İbadi ayrıca Musul'a sadece Iraklı asker ve polislerin girebileceğini söyledi.

PEŞMERGELER VURMAYA BAŞLADI

Irak'ın en büyük ikinci ili Musul'un kurtarılması için Irak Ordusu, Peşmerge güçleri ve ABD topçu birlikleri, konuşlandıkları Hazır cephesinden DEAŞ'a üç koldan saldırıyor. Operasyona 18 bin Peşmerge gücünün katıldığı bildirildi. Peşmerge güçleri, Musul yakınlarındaki DEAŞ kontrolündeki köylere doğru havan atışına başladı. Musul yakınlarındaki köylerden, DEAŞ militanları tarafından peşmergelere ağır silahlarla karşılık veriliyor.

KOALİSYON ÜLKELERİNDEN HAVADAN DESTEK

Musul kent merkezinin 40 kilometre doğusundaki Hazır cephesine  konuşlanan Irak ordusu ve Peşmerge güçleri, ağır silahlarla DEAŞ hedeflerini bombalıyor. Koalisyon ülkelerine ait savaş uçakları da DEAŞ  hedeflerini havadan vurarak operasyona destek veriyor:

Bu arada DEAŞ militanlarının, koalisyon uçaklarının görüş alanını  daraltmak için lastikler yaktığı ve hendeklere doldurulan ham petrolü ateşe  verdiği belirtildi. Bu nedenle Musul'a yakın bölgelerde gökyüzünde simsiyah  bulutların oluşması dikkati çekti.

Hazır cephesinden üç koldan başlatılan operasyon kapsamında  Hristiyanların yoğun yaşadığı Hamdaniye ilçesinin kurtarılması hedefleniyor.

ÖNCÜ GÜÇ PEŞMERGELER

Musul kent merkezinin 40 kilometre doğusunda bulunan Hazer  Cephesi'ndeki Zerdek Dağı ve Hasanşam köyüne konuşlanan Peşmergeler ve ABD topçu  birlikleri, DEAŞ hedeflerini karadan vuruyor. Operasyonda öncü gücün Peşmergeler  olduğu görüldü. Irak ordusunun Peşmergenin açtığı alanda arkadan ilerleyeceği ifade edildi. Operasyonda ilk hedefin Musul'a bağlı Hamdani'ye ve Karakuş  ilçelerinin DEAŞ'tan temizlenmesi olduğu kaydedildi.

İBADİ'DEN MUSUL HALKINA ÇAĞRI

Irak  Başbakanı İbadi, Musul halkını güvenlik güçleriyle dayanışma içinde olmaya  çağırdı

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Musul'u DEAŞ'tan  kurtarma operasyonuyla ilgili, Musul halkının güvenlik güçleriyle dayanışma  içerisinde olmalarını istedi.

O GÜÇLERDEN SÖZ ETMEDİ

İbadi açıklamasında, operasyona katılacağı belirtilen ve tüm  hazırlıklarıyla cephelere konuşlandırılan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY)  bağlı Peşmerge güçlerinden, Türkiye'nin eğittiği Musullu yerel güçlerden oluşan  Ninova Muhafızları'ndan ve Şii milis gücü Haşdi Şabi'den söz etmedi.

9 RÜTBELİ SUBAY

İbadi tarhi açıklamayı yaparken yanında ülke Genelkurmay Başkanı Osman Ganimi başta olmak  üzere dokuz üst rütbeli subay yer aldı.

HAVAN TOPLARININ SESLERİ GELİYOR

Bu arada Musul ilinin doğusundaki stratejik Zerdek Dağı'na da çok  sayıda Peşmergenin sevkedildiği öğrenildi. DEAŞ militanlarının Musul ovasındaki  hareketliliğinin izlenmesi için helikopterlerce bölgenin sürekli aydınlatıldığı  görüldü. Musul Ovası'nda yer yer havan toplarının sesi geliyor.

KEŞİF UÇUŞLARI YAPILIYOR

Musul'a hakim en yakın dağlardan biri olan Zertik Dağı'nın eteğindeki köylere top atışı yapıldı, Musul üzerinde keşif uçuşları yapılıyor.

AŞAMALI OPERASYON

Eski Musul Valisi, operasyonun birkaç aşamadan oluşacağını da söyledi. Buna göre ilk etapta , kentin güney, doğu ve kuzey bölgelerindeki Peşmerge güçleriyle Irak ordusu ortak hareket ederek, kent çevresindeki Tilkef, Hemdaniye ilçeleriyle, Bertilla ve Başika kasabalarını kurtaracak.

Nuceyfi, kent çevresindeki bölgelerin geri alınmasının iki hafta sürebileceğini belirtti. Esil Nuceyfi, "Eğer kent merkezine girecek güçler, Musul sakinleri tarafından benimsenirlerse, operasyon kısa bir süre içerisinde başarılı bir şekilde tamamlanır" dedi.

MUSUL’DA NELER OLDU?

2013 yılında Irak'ta eski başbakan Nuri El Maliki, üçüncü bir dönem için daha işbaşına gelmeye çalışıyordu, ancak hem ülkesinde hem de yurtdışında Şii çoğunluğu kollayan Sünnileri ise dışlayan kutuplaştırıcı politikalar izlemekle suçlanıyordu.

6 Haziran 2014

2014'ün başlarında IŞİD zaten komşu Suriye'de bir üs kurmuş, Iraklı Sünnilerin merkezi Anbar vilayetine de girmişti. IŞİD, Musul'da Irak güvenlik güçleriyle çatışmalara başladı. İki Musul'un kuzeyindeki El Kahire'ki istihbarat merkezine intihar saldırısı düzenledi. Doğudaki Muktediye'de iki bombalı araç saldırısında 5 kişi öldü.

7 Haziran 2014

Musul'un kuzeyindeki Yermuk bölgesi dahil IŞİD kentin bir bölümünde elektriği kesti.

8 Haziran 2014

IŞİD kentin kuzeydoğusunda Irak güçleriyle çatışmaya girdi. Siviller kaçmaya başladı.


9 Haziran 2014

Gece başlayan çatışmalar yoğunlaştı. Hastane ve Ninova Hükümet binası IŞİD'in kontrolüne geçti. Musul'un bağlı olduğu Ninova Valisi Nuceyfi seferberlik çağrısı yaptı.

10 Haziran 2014

IŞİD gün ortasında Musul Havaalanı'nı ele geçirdi. Musul'daki Nakşibendi Ordusu'nun da desteğiyle örgüt tüm şehri kontrol etmeye başladı. Irak güvenlik güçleri kentten kaçtı. Kayyare Hava Üssü de IŞİD'in eline geçti. IŞİD militanları bölgeyi terk eden Irak kuvvetlerinin arkalarında bıraktıkları çok sayıda silahı ele geçirdi, bankalardan yüz milyonlarca dolar yağmaladı, yüzlerce tutsağı cezaevinden çıkardı, keyfi idamlara ve kafa kesmelere başladı.

11 Haziran 2014

İşgalden bir gün sonra Musul'dan 500 bin kişi kaçtı. 300 bin kişi Kürt bölgesine sığındı. Kürdistan Bölgesel Kürt Yönetimi,  Musul sınırında 30 bin, Kerkük ve Germiyan bölgelerinde ise 20 bin peşmergeyi ağır silahlarla alarma geçirdi. Saddam Hüseyin'in memleketi Tikrit IŞİD'in eline geçti. IŞİD Bağdat'a 110 km uzaktaki Samarra'ya doğru ilerlemeye başladı. IŞİD Musul'daki Türk Konsolosluğu'nu basıp 49 Türk'ü rehin aldı.

12 Haziran 2014

Kürt peşmergeler, ABD işgalinden beri statüsü henüz belirlenmemiş olan Kerkük'ün kontrolünü IŞİD'den korumak bahanesiyle ele geçirdi. Irak Ordusu Tikrit'i IŞİD'den geri aldığını açıkladı.
  • Bu Haberi