GÜNCEL HABERLERİ

Öğrencilere 'özel' destek

Öğrencilere 'özel' destek

Özel okul teşvik tutarları yeni eğitim yılında zamlı olacak. Teşvik alanlara, 75 bin öğrenci eklenecek.

Takvim'de yer alan habere göre yeni eğitim öğretim yılında, özel okullarda öğrenim görecek 340 bin öğrenciye teşvik verilecek. Özel okul teşviği alanlara bu yıl 75 bin öğrenci eklenirken, ödeme tutarları da artacak.

340 BİNE ÇIKACAK

Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre; okul öncesi eğitim kurumlarındaki 6 bin öğrenciye 3 bin 60 lira, ilkokuldaki 15 bin öğrenciye 3 bin 680 lira, ortaokuldaki 15 bin öğrenciye 4 bin 280 lira, lisedeki 15 bin öğrenciye 4 bin 280 lira ve temel lisedeki 24 bin öğrenciye ise 3 bin 680 lira destek verilecek. 75 bin öğrenci, bu yıl ilk kez eğitim öğretim desteğinden yararlanacak. Yeni eğitim öğretim yılında, önceki yıllardakiler de dahil olmak üzere 340 bin öğrenciye destek verilecek. İllere göre eğitim ve öğretim desteği verilecek okul kademe ve türleri, öğrenci sayısı, öğrenci ve okul seçilmesine ilişkin ölçütlerle diğer ilgili hususlar Milli Eğitim Bakanlığı'nca yayımlanacak kılavuzda belirtilecek.

YAŞA BAKILACAK

Okul öncesi eğitime devam eden öğrencilerden 48-66 ay yaş grubundakiler, eğitim öğretim desteğinden yararlanabilecek. İllerde okul türlerine göre ayrılan öğrenci kontenjanından az talep gelmesi durumunda, Milli Eğitim Bakanlığı boş kalan kontenjanları aynı okul türünden talebin fazla olduğu illerde kullanabilecek.
  • Bu Haberi