GÜNCEL HABERLERİ

FETÖ’nün kasası örgüte yardım yapmayanları iflasa zorlamış

FETÖ’nün kasası örgüte yardım yapmayanları iflasa zorlamış

FETÖ’nün kasası olarak bilinen Çorumlu iş adamı Memduh Çıkmaz’ın örgüte burs, yardım, himmet gibi adlar altında finans sağladığı, esnaftan aldığı çek ve senet gibi kıymetli evrakları örgüt adına takasta kullandığı, para vermek istemeyenlere de ticari olarak zarar verilmesini sağladığı ortaya çıktı.

İHA'nın haberine göre Çorum Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturmalar kapsamında Memduh Çıkmaz’ın da aralarında bulunduğu örgütün mütevelli heyeti ve üst düzey yöneticilerini kapsayan iddianamede, örgütün Çorum yapılanması ve yöneticileri hakkında bilgilere yer verildi. İddianamede müşteki, şüpheli ve gizli tanık olarak ifadesi yer alan kişilerin verdiği bilgiler, örgüte nasıl para akışı sağlandığını da ortaya çıkardı.

İddianamede müşteki olarak ifadesine yer verilen R.Ü, FETÖ üyesi Memduh Çıkmaz’ın örgüte eleman ve finans temin ettiğini belirterek, “Kurban, burs, fitre, zekat gibi adlar altında himmet ve yardım alan, ayrıca FETÖ/PDY terör örgütü adına öşür (vergi) adı altında yıllık belirlediği bir meblağı tahsil eden kişidir. Taahhüdünü yerine getiremeyen kişileri ticari olarak iflasa sürüklemesi, şahsi olarak itibarlarını sarsması, bütün bunları da cemaat adına yaptığını, cemaatin Çorum'daki kasalarından birisi olduğunu biliyorum" dedi.

Öşür adı altında örgüte para toplamışlar

FETÖ'nün Çorum yapılanması ve yöneticileri hakkında hazırlanan iddianamede, örgüt adına esnaf ve iş adamlarından "öşür" adı altında para toplandığı belirtildi. Müşteki S.T. ise, FETÖ üyesi Çıkmaz’ın örgüt adına esnaftan "öşür" adı altında yıllık belirlediği bir meblağı tahsil ettiğini ve FETÖ'nün Çorum'daki kasalarından birisi olduğunu belirtti.

"Senelik 1-1,5 milyon lira maddi yardımda bulunduğunu söylediğini hatırlıyorum”

İddianamede ifadesi yer alan B.A. da, Memduh Çıkmaz’ın iş adamı olduğunu ve akaryakıt istasyonları bulunduğunu dile getirerek, "Memduh Ç, esnaf mütevellidir. Örgüte Çorum'da en fazla para yardımı yapan şahıs olarak bilinirdi. Senelik 1-1,5 milyon lira maddi yardımda bulunduğunu söylediğini hatırlıyorum. Yani örgütün Çorum yapılanmasının ana finansörlerinden olduğunu öğrenmiştim" beyanında bulundu.

Müşteki A.E., kendisine ait 3 bin metrekarelik mülkü örgütün önde gelenlerinin baskı ve zorlamaya varan ısrarları sonrasında 1 milyon lira karşılığında FETÖ'nün kuruluşu olan Çorum Eğitim Hizmetleri AŞ'ye sattığını anlatarak, "Aralarında Memduh Çıkmaz’ın da bulunduğu örgütün mütevelli heyeti üyeleri, Ilıca Caddesi üzerinde bir binanın arsasını satın almıştım, benden bu arsayı özellikle defalarca ısrar ederek cemaate kız yurdu yapılması için istediler. Bende kendilerine arsayı veremeyeceğimi söyleyerek reddettim. Bunun yanında dolaylı olarak emlakçı göndermek suretiyle arsaya müşteri olundu. Cemaat önde gelenlerinin baskı ve zorlamaya varan ısrarları sonrasında 1 milyon TL karşılığında cemaat kuruluşu olan Çorum Eğitim Hizmetleri AŞ’ye sattım. Buranın ücretini 150 bin lira kesinti yaparak bir yıl içerisinde toplamış oldukları himmet paraları ile ödediler” diye konuştu.

Köy merasını FETÖ’ye peşkeş çekmeye çalışmışlar

Çorum Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, FETÖ’nün bir köyün merasını örgüt üyelerine peşkeş çekmeye çalıştığı ortaya çıktı. Z.O. ifadesinde, “Memduh Çıkmaz, Fetullah Gülen cemaatinin Çorum'daki en önemli iş adamlarından birisi olup, nüfuzunu ve örgütünü kullanarak Karapınar köyüne ait merayı almak istedi. Sonrasında yaptığım görüşmeler neticesinde söz konusu sürecin tamamı cemaat mensubu bir şahsa cemaat mensubu olan kamu görevlileri tarafından köylünün kullanımındaki meranın peşkeş çekilmeye çalışıldığını anladım” dedi.
  • Bu Haberi
ABD’deki FETÖ toplantılarına FBI da katıldı!
Seren Serengil Nur Yerlitaş'ı anlatıyor!
Yediemin deposunda 8 milyon liralık araç çürüyor!
Burak Özçivit: "Milyon kriter değil"
Açıköğretim Sisteminde dijital imza dönemi başladı
Nur Yerlitaş’ın savcılık ifadesinin tamamı ortaya çıktı
İTO Başkanı İbrahim Çağlar son yolculuğuna uğurlandı
İsrail Gazze'yi vurdu: Ölüler var!..
Yargıtay'dan iki emsal karar!..
Sinem Öztürk: "Oscar’ın Ayla’ya ihtiyacı var!"
Irak ordusu ve YPG sınır güvenliği konusunda anlaştı
İzmir'de eylem hazırlığındaki PKK'lı yakalandı
Demet Şener'den sağlıklı yaşam tüyoları
'Hayalet silah' satıcıları internette avlandı!
Burçin Orhon “Keşke dans edebilsem”
Kocaeli'nde Bylock operasyonu!
Hazal Kaya'nın en büyük hayali!
Yönetmen Kemal Uzun'a acı veda
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yıl sonu büyüme tahminini açıkladı
Bergüzar Korel AVM'de örgü molası verdi
FETÖ'cü imamın cinayetindeki sır perdesi aralandı
Selin Ciğerci futbolcu sevgilisiyle evleniyor!
Türkiye listeyi Rusya'ya verdi
Kahraman Tazeoğlu'nun yazmakta olduğu kitabı kim çaldı?
Avusturya'da patlama meydana geldi!
İran'da 6.1 büyüklüğünde deprem!
Beyazıt Öztürk'le ilgili şaşırtan iddia!
Anayasa Mahkemesi'nden CHP hakkında suç duyurusu!
Zuhal Olcay’ın 4 yıla kadar hapsi isteniyor
Öz kızını taciz ettiği iddiasıyla tutuklandı!
Yasemin Kutsi