GÜNCEL HABERLERİ

ÖSYM Eski Başkanı'ndan pişkin savunma!

ÖSYM Eski Başkanı'ndan pişkin savunma!

ÖSYM’deki FETÖ soruşturması kapsamında ev hapsine alınan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir, örgütle mücadele ettiğini ve kendi döneminde hiçbir sınav sorusunun sızmadığını iddia etti. Demir’in soruları çalındığı öğrenilen 2012’deki hakimlik sınavı ile soruşturması süren birçok sınavı unutması dikkat çekti

Yeni Şafak Gazetesi'nden Osman Özgan'ın haberine göre FETÖ’nün ÖSYM yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında ev hapsine karar verilen eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’in ifadesine ulaşıldı. FETÖ üyesi olmadığını ve 2010 KPSS’den sonra göreve geldiği dönemden itibaren bu örgütle mücadele ettiğini savunan Demir, 2011, 2012 ve 2013 yıllarındaki soru hırsızlığı ispatlanmasına rağmen kendi döneminde hiçbir sınav sorusunun sızmadığını iddia etti. FETÖ’nün 2012’deki hakimlik sınavı ile ilgili devam eden soruşturmayı da unutan Demir, soruların sızdırıldığına dair somut delil bulunmadığını söyledi.

SORUMLULUK BENDE DEĞİL

Ayrıca kopya olaylarıyla ilgili inceleme yaptıklarını, kopya çektiği belirlenenlerin sınavının iptal edildiğini anlatan Demir, “Kopya işleminin geniş çaplı olduğunu düşünmedik” ifadesini kullandı.

ÖSYM’nin kozmik odasındaki bilgisayarlarda FETÖ’cülerin soruları yedeklemek için oluşturduğu arayüz programı sorulan Demir’in, “Teknik şartnameyle alınan bu programda açık olup olmadığını benim bilmem mümkün değil. Açık varsa, programı yapanın sorumluluğundadır” şeklinde kendini savunması da dikkat çekti.

TEKALAN İLE NE GÖRÜŞTÜN?

Firari Şerif Ali Tekalan ve Cemil Koca’nın da aralarında bulunduğu FETÖ tepe yönetiminden 5 kişiyle 121 telefon irtibatı sorulan Demir, “Tanışıklığa dayalı görüşme. Akademik konularla ilgili yapılan görüşmelerdir ya da bayram kutlaması şeklinde insani temaslardır. İçeriğini hatırlamıyorum” savunmasını yaptı. Bu görüşmelerden bazılarının 2012 KPSS’nin ardından yapıldığı hatırlatılan Demir, “Sınava ilişkin özel bir talepleri oldu mu?” şeklindeki soruya “Mümkün değil. Olsa da ben kabul etmezdim” cevabını verdi.

2012 hakimlik sınavını unuttu

Ali Demir döneminde soruların çalındığı tespit edilen sınavlardan biri de 2012 avukatlıktan hakimlik ve savcılığa geçiş sınavıydı. Ankara Başsavcılığı’nca ÖSYM çalışanlarının da aralarında bulunduğu 86 kişiye dava açılmış, 2018 Ekim’de kararını açıklayan mahkeme sanıklardan 62’sine 2 yıl 11 ay ile 27 yıl 7 ay 15 gün arasında değişen hapis cezaları vermişti. 2011, 2012 ve 2013’te yapılan KPSS, ALES ve YDS gibi birçok sınava ilişkin soruşturma ise hala devam ediyor.
  • Bu Haberi
Bahçeli: "HDP, Kürtleri temsil ediyor algısını kırın"
Mide küçültme ameliyatı sonu oldu!
Ünlü tasarımcı, Gülşen'den şikayetçi oldu
Bitlis-Tatvan kırsalında 4 terörist etkisiz hale getirildi
Sinan Akçıl ile Burcu Kıratlı bayram sonrası boşanıyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ÖTV müjdesi
Piyangodan tam 55 milyon dolar kazandı!
Diz ve dirseklerdeki kararmalara elveda
Mehmet Erdem - Aşkın Nur Yengi buluşması
Bir parça mutluluk: Çikolata
Oya Başar: "Kanser bir ceza değil"
Beşiktaş'ta kale Loris Karius'un
Neredeyse herkes yeni çıkan teknolojileri denemek istiyor
Deren Talu ilham perisi oldu
Mecidiyeköy'deki asansör faciası davasında yerel mahkemenin kararı onandı
Fatih Altaylı: "Yıldırım, İmamoğlu ile canlı yayına çıkar mı?"
Gizem Özdilli: "18 yıldır 34 bedenim"
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bu sandığın hakkını vereceğiz"
Yonca Evcimik yıllar sonra yine öğrenci
İngiltere Başbakanı Theresa May istifa ediyor
Ebru Yaşar da ismini Mars'a gönderdi
CNN Türk Genel Müdürü'nden İmamoğlu' açıklaması!
Merve Özbey 'Devran'la iddialı döndü
Cem Küçük: "Elbette sizi satacaktı!"
Ana Beatriz Barros Türkçe öğrenmek istiyor
İstanbul Boğazı çamura bulandı
Demet Evgar Norveç'in yolunu tutacak
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: "8 bin bekçi daha alacağız"
İbrahim Tatlıses’ten Ekrem İmamoğlu açıklaması
Evden uzaklaştırma kararı bulunan kocasını bıçakladı