MEDYA HABERLERİ

Özgür Gündem davasında iki isim hakkında karar!

Özgür Gündem davasında iki isim hakkında karar!

Hasan Cemal ve Nadire Mater, kapatılan Özgür Gündem gazetesinde nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği yaptığı için bugün hakim karşısına çıktı.

MedyaRadar'da yer alan habere göre Özgür Gündem Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenleri Nadire Mater, Jülide Kural, Murat Uyurkulak, Hasan Cemal ve Yıldırım Türker ile yazarı İlham Bakır bugün hâkim karşısına çıktı.

bianet’ten Elif Akgül’ün haberine göre, Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nin Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği Kampanyası’na katılanlardan beşinin davasına bugünkü duruşmalarla devam edildi.

Nadire Mater'e 15 ay hapis verildi, ceza ertelendi

İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada mahkeme, Nadire Mater'i 15 ay hapis ve 6 bin TL para cezasına çarptırdı, hapis cezası ertelendi. Son sözü sorulan Mater, “Bu dosyanın düşürülmesi gerektiğini düşünüyorum” diyerek mahkemeye hitaben şöyle konuştu:

"Bu dava kamuoyuna Özgür Gündem'in ve Kürt medyasının nasıl bir baskıyla karşı karşıya olduğunu göstermiş oldu. Bu bağlamda sizlere de teşekkür etmek gerekiyor."

Son savunmayı Mater'in avukatı Meriç Eyüboğlu yaptı.

Özgür Gündem gazetesinin yayın hayatı boyunca kapatmalardan çalışanların tutuklanmasına ve öldürülmesine kadar çeşitli baskılarla mücadele ettiğini belirten Eyüboğlu, Mater'in de gazeteyle dayanışmak amacıyla, gazetenin başlattığı Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği Kampanyası kapsamında bir günlük genel yayın yönetmenliği yaptığını aktardı.

Bu davaları “Önemli olan bu haberlerin bugün yargılama konusuyken, kamuoyunca Çözüm Süreci, Dolmabahçe Mutabakatı olarak adlandırılan süreçte yargılama konusu olmaması” şeklinde değerlendiren Eyüboğlu, Mater için istenen Terörle Mücadele Kanunu'nun 6/2 ve 7/2 maddelerinin 2013'te değiştiğini hatırlattı, maddelere Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi standartlarına uygun hale getirilmesi için “cebir ve şiddete teşvik unsuru” eklendiğini hatırlattı:

“Mahkeme, hem değişiklik gerekçesini hem de AİHM standartlarını dikkate almalı. Keşke savcı da mütalaasında bunları dikkate alsaydı.”

AİHM ve Anayasa Mahkemesi'nin kararlarına göre yasaklanan örgüt üyeleri ile röportaj gibi haberlerin ifade özgürlüğü ihlallerine bahane olamayacağını vurgulayan Eyüboğlu, “Röportaj ve ya beyanların hükümet politikasını küçük düşürücü olması bunu haklı çıkarmaz” diye ekledi.

"Hukuki bir yargılama değil"

“Hukuki bir yargılama ile karşı karşıya değiliz” diyen Eyüboğlu “Türkiye'nin ifade özgürlüğü sicilinin bu kararlarla daha da bozulmaması kanaatindeyiz” diyerek savunmasını bitirdi.

Kılıç: Savcılık ciddi davranmıyor

Avukat Özcan Kılıç da Mater'in, Basın Kanunu'nun 11. maddesi gereğince yargılandığını ama yayın yönetmenliğinin sadece dayanışma amaçlı olduğunu vurguladı.

Kılıç şöyle konuştu:

“Nadire Mater yasadaki 'gibi' zarfından dolayı burada sanık.  (Basın Kanunu’nun 11. maddesinde şu ifade geçiyor: Süreli yayınlarda eser sahibinin belli olmaması veya yayım sırasında ceza ehliyetine sahip bulunmaması ya da yurt dışında bulunması nedeniyle Türkiye'de yargılanamaması veya verilecek cezanın eser sahibinin diğer bir suçtan dolayı kesin hükümle mahkûm olduğu cezaya etki etmemesi hallerinde, sorumlu müdür ve yayın yönetmeni, genel yayın yönetmeni, editör, basın danışmanı gibi sorumlu müdürün bağlı olduğu yetkili sorumlu olur.)

"Yayın Yönetmenliği yapan İhsan Eliaçık, Melda Onur, Sebahat Tuncel gibi isimler de var. Özgür Gündem için özel atanmış iki savcı, Eşref Durmuş ve Gökhan Yolasığmaz, bu kişilerin ifadelerini aldılar ve bu maddeye dayanarak takipsizlik kararı verdiler.

“Savcılık tüm işlerde ciddi davranmıyor. Yazarların gerçek olup olmadığı savcılık da mahkeme de araştırmıyor, ihbar etmedikçe sorumlu siz oluyorsunuz.”


Fikret Demir başkanlığında mahkeme heyeti, Mater'i Terörle Mücadele Kanunu'nun "propaganda" başlıklı 7/2 maddesince 15 hapis cezasına çarptırdı, ceza ertelendi.

Mahkeme, Mater'e "örgüt açıklamalarını basma ve yayınlama" suçlamasıyla 10 ay hapse denk gelen 6 bin TL para cezası verdi.

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinde 15 Haziran 2016’da bir günlüğüne nöbetçi genel yayın yönetmenliği yaptığı gerekçesi ile yargılanan Hasan Cemal, terör örgütü propagandası yapmaktan beraat etti.

Mahkeme heyeti, Cemal’i, “Terör örgütünün bildiri ve açıklamalarını basmak ve yayınlamak" suçlamasıyla 6 bin TL adli para cezasına çarptırdı.
  • Bu Haberi
Cansu Tosun'un tatil neşesi
Sinem Sülün'ün 'böcek davasında' karar çıktı!
Alina Boz'a sürpriz doğum günü
Vladimir Putin'den flaş 'büyükelçi' kararı!
Meryem Uzerli'den 'metro' paylaşımı
İki aile arasında kan donduran kavga!
Gülşen'den 'Delikanlım'a plajda klip!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş Kandil açıklaması!
Merhum Savaş Ay'ın mirasıyla ilgili flaş gelişme!
Eylem İpek Şafak: "Mahkeme Kararımız Çıktı"
Tolga Sarıtaş'ın sevgili taktiği
Ümraniye'de iki araç kundaklandı!
Görkem Sevindik'te Yağmur dindi güneş doğdu!
Ayşegül Aldinç'ten 'photoshop' göndermesi!
Şükrü Özyıldız aldığı kiloyla şok etti!..
Öldürülen bar sahibi ile ilgili şok eden detay!
Cansu Dere ve Ece Sükan'ın Jamaika tatili sürüyor
Milli Eğitim müdüründen Muharrem İnce'ye üstü kapalı hakaret!
Birce Akalay'ın doğum günü neşesi
İstanbul Valiliği'nden seçim çalışmalarıyla ilgili açıklama
Seren Serengil'in iddialarına Eylem İpek Şafak'tan jet yanıt!
Vefat haberini alan hasta yakınları zorla içeriye girdi!
Murat Boz, Ordu'da sahne aldı
Reza Zarrab New York sokaklarında!
Hande Erçel'in bikinili paylaşımlarına yorum yağdı!
Genç öğretmen ve babasının feci sonu!
Fulden Uras'a cinsel içerikli yorum şoku!
Başbakan Yıldırım: "Tehdit neredeyse hedef orasıdır"
İbrahim Karakuş yazdı: "Seren Serengil, nereden nereye?"
Leyla’nın amcasına kan donduran telefon!